| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Sunt puţin speriată. Eu am un ciclu regulat şi ieri trebuia să îmi vină. Nu mi-a venit, la fel şi azi. Problema este că eu şi prietenul meu am facut-o fără prezervativ însă el mereu o scotea când îşi dădea drumul şi am avut grija din punctul ăsta de vedere. Am fost şi în perioada fertilă atunci. Credeti că există vreo şansă să fi rămas însărcinată?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil esti insarcinata, pentru ca scosul afara in momentul ejacularii, nu te scuteste de spermatozoizii care raman pe teava dupa ejaculare si care se perling in vaginul tau, in momentul continuarii sexului, mai ales ca erai in perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca actul sexual neprotejat a fost intretinut in perioada fertila a ciclului, bineinteles ca poate sa apara posibilitatea chiar daca aceasta este foarte mica, ca partenerul sa scape din neatentie sau cu totul involuntar sperma in vagin. In concluzie datorita faptului ca exista posibilitatea sa se fi format o sarcina, este indicat sa faci un test de sarcina chiar daca NU au trecut cele 21 de zile. Daca exista o sarcina instalata in uter, in acel caz testul efectuat in a 16-17 -a zi dupa data la care a fost intretinut sexul va avea rezultatul pozitiv in proportie de peste 95%. Sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa fi ramas gravida.

| Andreeush a răspuns:

Atâta timp cât nu te-ai protejat există riscul să fi rămas însărcinată.

| Denisa0954 a răspuns:

Da, exista, pentru ca lichidul preseminal poate contine spermatozoizi. Cel mai bine si indicat ar fi sa faci un test de sarcina.

Răspuns utilizator avertizat
| TaniaIuliaok a răspuns:

NU este sigur daca o scoate la timp. Pe penisul lui pot exista urme de spermatozoizi, daca s-a masturbat si nu s-a spalat. Eu zic sa iti iei un test de sarcina, cine stie. Probabilitatea de a ramane insarcinata este mare, chiar daca esti in perioada fertila.
Trebuia sa va protejati.
Seara buna!