| Diddutzu a întrebat:

acum 3 saptamani am avut un contact sexual neprotejat, sperma a ajuns doar pe labii, sa fiu sigura am luat pastila de a 2-a zi la aproximativ 24-25 de ore, menstruatia mi-a veni dupa 6 zile de la pastila( pe data de 4 ), a durat 3 zile. Acum am o scurgere alba branzoasa de 3 zile si imi simt burta umflata, de la ce credeti ca este? daca as fi insarcinata nu as avea simptome?

4 răspunsuri:
| Cosmiinna a răspuns:

Miros neplacut? Mamcarimi? Sa nu ai vreo candida. de ce nu mergi la ginecolog? Insarcinata nu ai cum sa fi din moment ce menstruatia ti-a venit dupa 6 zile de la pastila nici macar nu erai in perioada fertila. Ovulația deja se petrecusehappy

| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa trecerea a 2-3 saptamani de la o posibila fecundare a ovulului, NU EXISTA simptome de sarcina. NICIODATA. Eficienta pastilei de a 2-a zi este foarte mare de 85-90% in cazul in care este luat inainte de a se produce ovulatia. In cazul in care pastila de a 2-a zi este administrata dupa producerea ovulului, aceasta nu va mai putea impiedica fecundarea acesteia si formarea unei sarcini. Totul depinde de data exacta de folosire a pastilei de a 2-a zi, raportat la prima zi a menstruatiei avute inainte de folosire a pastilei. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine si ai luat pastila de a doua zi, nu poti fi gravida.

| vocea a răspuns:

Stai calma nu esti gravida.