| TanyaTanny a întrebat:

Acum puțin timp am observat că mi-a apărut ceva "între picioare". Pe partea exterioară a vaginului, între vagin şi picior ( nu ştiu cum să explic), mi-a apărut ceva. Nu se vede nimic, însă mă doare puțin şi se simte un nodul, dacă pot să îl numesc aşa, în interior sub piele. Senzația e una similară cu cea de dinaintea ieşirii unui coş mare. Ce e? E grav? E nevoie de medic?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul de familie si in urma consultatiei te va trimite la dermatolog sau ginecolog.
"Chestia respectiva" poate fii de la o iritatie provocata de chilot, la un posibil furuncul, neg genital ori ganglion inflamat.
Poate ar trebui sa astepti inca 1-2 zile sa vezi ce anume "iese" din umflatura respectiva.

| corbulalbrosu a răspuns:

Poate fi vorb de un ganglion inghinal inflamat provocat de o infectie genitala sau o stare febrila provocata de pilda de o banala raceala. De asemenea poate fi vorba si de un cos infectat cares-ar putea transforma intr-un furuncul (buboi). Intretine o igiena perfecta a intregii zone vulvogenitale prin spalarea si clatirea intregii "pasarici" cu infuzie de musetel si aplicare peste zona dureroasa a unei creme cu extract de aloe vera sau de galbenele. Multa sanatate!

| vocea a răspuns:

Probabil te-ai iritat cand te-ai ras cu big-ul, si acum s-a mblat si te doare, te sfatuiesc sa te speli cu ceai de musetel si sa astepti sa se coaca si s va sparge singur.

| Dila_Alex_1997 a răspuns:

Bună Tanya, te sfătuiesc să mergi la un medic specialist, nu te mai lua după leacuri băbeşti. Sănătatea este prioritară, sper să nu fie nimic grav.