| ady2005 a întrebat:

HEI TPU!
Ajutati-ma va rog! E urgent!
Am 12 ani, si am o multime de cosuri pe frunte! Sunt singura fata din clasa cu o asa problema!
Va rog, nu ma trimiteti la dermatolog, sau la farmacie!
Datii remedii naturale, adica ce le pot face acasa!
Dau funda!
Sorry categoria dar e urgent!

Răspuns Câştigător
| copilaroasa2k17 a răspuns:

In primul rand, nu te mai stresa pentru ca chiar nu ai de ce. E normal la aceasta varsta. Si in al doilea rand, trebuie sa ai mai multa grija la alimentatie si igiena. Adica nu spun sa tii diete sau ceva, zic doar sa te abtii din a manca fast-food. Ca sa-ti cureti fata, te poti spala cu sapun de ulei de masline sau de portocale dimineata si seara. Noaptea, in timp ce dormi, e mai bine sa nu iti stea parul pe fata, mai exact pe frunte pentru ca firul de par elimina sebum (grasime), iar daca parul e pe fata, evident grasimea va ajunge pe fata, in porii deschisi, astupandu-i si formand cosuri. Un alt sfat, e sa nu-ti pui des mainile pe fata.
Nu stiu ce ti-as mai putea spune, eu cam de aceste lucruri am tinut cont cand am avut acnee. Si stai calma, nu te speria ca esti singura din clasa ta cu cosuri. Procesul tau de crestere si dezvoltare e mai rapid decat al colegilor. (Si ca sa iti mai treaca din "frica de a ramane singura cu cosuri", si eu prin clasa a 6a am fost singura -ma rog, cu inca doi colegi- cu cosuri, dar trecand in clasa a7a si a8a, mie au inceput sa-mi dispara cosurile, iar colegilor mei atunci le apareau rolling on the floorsi toti se mirau cumde eu am pielea asa fina si curata ca eu aveam cosuri si bla bla bla ☺) asa ca, cu cat iti apar mai repede, cu atat vei scapa mai repede de ele. Mult succes! Sper ca te-am ajutat!

| ady2005 explică (pentru copilaroasa2k17):

Mersi mult!
Fast-food nu mananc practic deloc. Mananc doar mancare de casa.
Si noaptea mereu dorm cu parul prins. Nu suport sa dorm cu el desprins.
Cei drept... eu pun cam des mainele pe fata. Si mama imi spune mereu sa nu le rup, si chiar nu le mai rup. Le las asa. dar am impresia ca se fac tot mai multe.
Si mai au cateva fete, dar la mine e naspa rau.
Daca ti-as trimite o poza, te-ai speria.
Iti dau funda.
Vrei sa vorbim pe Facebook? Spune-mi cum esti scrisa

| copilaroasa2k17 a răspuns (pentru ady2005):

Contul meu de Facebook l-am inchis din motive de siguranta. Insa am un alt cont, daca vrei sa vorbim, da-mi add la Cristina Rieve. Poza de profil e din spate.

13 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

Fără un consult la dermatolog şi o investiţie consistenta în tot felul de creme şi medicamentele scumpe, o să ai coşurile alea mulţi ani de aici încolo. Nu există nicio "porţiune" magică preparată în casă să te scape de acnee. Sorry!

| Dumitru_Doru_1953 a răspuns:

Cosurile sunt eruptia pe piele a hormonilor sexuali in exces pe care ficatul tau nu mai face fata sa-i metabolizeze. Asa ca fii mandra ca esti mai dotata decat altii Cand iti vei incepe viata sexuala cel tarziu, vei scapa si de cosuri. Documenteaza-te despre viata sexuala si nu te repezi cu capul inainte dar mai ales nu neglija scoala.

| ady2005 explică (pentru Dumitru_Doru_1953):

Nu neglijez scoala. Invat cel mai bine din clasa. La scoala ma dau cu fond de ten, afecteaza cu ceva cosurile?
Mersi de raspuns)

| Dumitru_Doru_1953 a răspuns (pentru ady2005):

Nu e de mirare ca inveti bine, de foarte multe ori, un exces de sexualitate este insotit de un exces de energie. o fiinta excitata sexual are mult mai multa energie decat intr-o stare normala. Cand eram student (inainte de Revolutie) au criticat-o pe o colega in sedinta ca are activitate sexuala. (asa era pe atunci). Un prof a intrebat-o cum se explica totusi rezultatele ei bune la invatatura?
Raspunsul colegei a ramas celebru: " rezultatele bune se explica tocmai prin faptul ca am o viata sexuala implinita". Si asa este, in viata fiecare lucru este cu rostul lui, toate se leaga si daca o veriga lipseste, intregul functioneaza defectuos. Sexualitatea, dragostea in sens mai larg, este un dar de la Dumnezeu de care nu toti au parte. Sa te bucuri de acest dar! Repet, dupa ce citesti mult, despre cum sa eviti o sarcina, despre cum sa eviti o boala cu transmitere sexuala (sunt extrem de raspandite), despre cum se face dragoste etc etc Ai destul timp la anii tai, stiu ca esti curioasa si nerabdatoare dar in viata nimic nu se face in pripa.
Si apropos de cosurile din cauza carora nu dormi noaptea, iti spun un secret, multi baieti se simt atrasi de fetele cu cosuri, nu stiu de ce dar cred ca tocmai din cauza ca simt ca aveti potential sexual mai mare, probabil acei feromoni sunt si ei in exces.

| ady2005 explică (pentru Dumitru_Doru_1953):

Ok... mersi de raspuns, dar sunt prea mica de tot ce mi-ai zis tu legat de viata sexuala...

| Dumitru_Doru_1953 a răspuns (pentru ady2005):

Asta am zis si eu, ca ai timp destul, cred ca esti prin clasa a 6-a, ai viata in fata dar niste sfaturi pentru ce ai de facut in viitor cred ca nu strica mai ales ca esti destul de deschisa la minte iar parintii care sa discute deschis cu copiii despre aceste subiecte sunt putini.

| ady2005 explică (pentru Dumitru_Doru_1953):

Da, sunt a 6-a.
La,, viata sexuala'' nici nu ma gandesc!
Dar... am o intrebare. pentru un sarut nu-i nimic nu-i asa?
Adica inca nu l-am avut. dar. cine stie

| Dumitru_Doru_1953 a răspuns:

Doamne, Ady, cat poti sa fii de dulce! te-as infia, eu am baieti si mi-as fi dorit o fetita.
Asa e, ai dreptate, esti mai inteleapta decat mine, nu e inca vremea pentru facut dragoste dar, un sarut furat nu ar face rau, asa-i? Ai grija totusi si cu cine te saruti, sa fie sanatos si sa nu aiba bubite dubioase, nu vorbesc de cosuri, astea sunt inofensive.
Pentru ca sunt boli care se iau si prin sarut umed ( "umed" este cand saliva ta si a lui intra in contact, cand va jucati cu limbile, nu doar cu buzele)
Nu-mi aduc aminte decat de candida.
Oricum, la varsta voastra, nu prea aveti boli cu transmitere sexuala pentru ca nu aveti istoric, nu ati avut activitate sexuala.

Multumesc pentru ca mi-ai starnit emotiile pe care le-am simtit la primul sarut, este ceva unic, pe care nu-l uiti niciodata!
Daca ai intrebari pe care nu poti sa le expui in public, intreaba-ma pe dadesquire@yahoo.com sau, daca nu ai adresa de mail, intreaba-ma pe Facebook ID "doru dumitru" poza e aceeasi ca cea de aici de pe TPU

| ady2005 explică (pentru Dumitru_Doru_1953):

Ma bucur ca v-am facut sa resimtiti emotiile din copilarie:-)
Si multumesc pentru,, complimente'' :-)
Sa va traiasca baietii

| Dumitru_Doru_1953 a răspuns (pentru ady2005):

Buna, Ady
ce mai faci? ai reusit ceva cu sarutul acela pe care mi s-a parut ca ti l-ai dori?
Ti-am citit toate intrebarile si framantarile si am vazut in tine o fata extrem de sensibila, desteapta, cuminte si curioasa. Esti varianta mea feminina de pe vremea cand eram copil. De cate ori ai vreo intrebare voi fi aici pentru tine. Vreau sa apelezi la mine fara nici o jena, pot fi psihologul caruia ii poti spune orice. Sunt un bun ascultator si as vrea sa fii fetita mea pierduta (am o fata prin lume din afara casatoriei pe care maica-sa nu vrea sa mi-o prezinte, i-a spus ca am murit cand s-a nascut ea).
Am vrut sa-ti trimit mesaj privat dar nu se poate. As fi bucuros sa vorbim pe Facebook.

| ady2005 explică (pentru Dumitru_Doru_1953):

Buna, pai sunt foarte bine...da, am avut acel sarut )) Si altele dupa ala. Nu a fost french (cred ca sunt prea mica pentru asa saruturi) a fost pur si simplu un sarut simplu pe buze, a fost super tare♥
Am totusi o intrebare la dvs sunt femeie sau barbat?
Multumesc((*