| Livialam17 a întrebat:

Hei TPU, alaltăieri am avut impresia că mi-a venit menstruaţia, ba vine sânge maro, ba vine puţin sânge roşu cu cheaguri roşii ba cu cheaguri maro, nu ştiu ce se întâmplă, asta nu-i menstruaţie, menţionez că nu mi s-a mai întâmplat niciodată aşa ceva. Pe data de 1 aprilie trebuia sa-mi vina menstruatia si pe 1, 2,3 aprilie am avut cateva picaturi de sange maro deschis, nu necesita absorbant, iar pe data de 14 aprilie am crezut ca mi-a venit menstruatia din nou, dar nu a fost aşa, tot scurgeri maronii, cu mucus maro, ba 1-2 picaturi de sange roşu şi 1-2 cheaguri de sânge, nu mai înţeleg nimic... Ce o fi

Răspuns Câştigător
| 90210 a răspuns:

Trebuie sa te duci la un ginecolog. Asa am patit si eu. Acum un an imi venise inainte cu 2 zile de revelion. A tinut 4 zile, sange mai deschis la culoare si cateodata maroniu. Mi-a venit iar pe 5 ianuarie si a fost doar o zi. Si tot asa la cate 10 zile mai aveam cate 2 zile in care curgea sange maro sau rosu. Stiu ca intru in detalii, dar n-am cum sa explic altcumva. Am stat asa pana in aprilie cand deja imi venea sa cad pe strada. Eu sunt fricoasa de doctori in general asa ca nu voiam deloc sa ma duc si ziceam ca trece. Pana la urma m-am programat la ginecolog si m-am trezit ca voia sa-mi faca un chiuretaj pentru ca endometru (membrana aceea care iese la menstruatia, cred ca stii ce zic) era ingrosat (trebuia sa-l aduca in limite normale pentru ca exista risc de cancer endometrial). Am zis ca nu fac niciun chiuretaj. M-am dus la o alta doctorita care mi-a recomandat niste pastile pentru subtierea endometrului (adica pentru a termina pe luna aceea cu sangerarea care dura deja de 3-4 luni si asa sa-mi regleze mentruatia). Iau pastilele si acum la aproape un an dupa incident si acum mentruatia vine ceas! Pastilele mi-au placut pentru ca nu erau pe baza de hormoni, doar stimulau producerea de progesteron (hormenul care produce menstruatia). Ma simt mult mai bine acum. Gandeste-te ca atunci eram de 4 luni cu dureri menstruale continue. Era iadul pe pamant! Du-te la un ginelog si vei rezolva, dar du-te la macar 2 doctori pentru ca este bine sa auzi mai multe pareri.

| Livialam17 explică (pentru 90210):

Îţi mulţumesc mult pentru răspuns, o să încerc dar în perioada asta nu prea pot, şti cum e de fapt? Când mă duc la baie şi urinez şi mă şterg văd picaturi de sange roşu care cad după urinare şi pe hârtie când mă şterg văd sânge roşu cu câte 1-2 de cheag roşu spre negru iar când îmi pun tamponul, pe el curge doar sânge maro deschis, deloc roşu, nu ştiu ce înseamnă asta... Dar şi eu îmi fac destule griji şi sunt disperată...

| Livialam17 explică (pentru 90210):

Am avut şi eu dureri menstruale cam mari de pe 2 Aprilie când trebuia să-mi vină până pe 8 aprilie, atunci când în loc de ciclu mi-a venit pe data în care trebuia să vină menstruaţia sânge maro deschis iar când făceam baie, în cadă observam ceva mucoasă maro care îmi ieşea din vagin, deci pe tampon am sânge maro deschis iar când mă şterg sau urinez am sânge roşu

| 90210 a răspuns (pentru Livialam17):

Sangele maro este sange uscat care a ramas de la menstruatia precedenta. Ai menstruatia dereglata? Deocamdata n-ai ce sa faci... ajungi greu la un medic acum. Macare du-te la medicul de familie sa vezi ce spune.

| Livialam17 explică (pentru 90210):

Da pot spune că o am dereglată, deoarece în luna februarie n-am avut deloc menstruaţie toată luna, trebuia să-mi vină pe 25 dar a venit abia pe 1 martie, dar azi m-a pornit ciclul, îmi curge sânge normal roşu, dureri menstruale nu am absolut deloc, am avut doar pe 1 aprilie când am avut scurgeri maronii atunci muream de durere iar acum când am menstruaţie în toată regula nu am pic de durere, îmi poţi recomanda ceva pentru reglarea ciclului în afară de anticoncepţionale, te rog?

| 90210 a răspuns (pentru Livialam17):

Crede-ma ca ti-as spune ce pastile folosesc eu, dar mai intai trebuie sa te duci sa-si faci niste analize (stiu, in perioada asta este greu) pentru ca eu poate am nevoie de un lucru pentru reglare, pe cand tu ai nevoie de cu totul altceva. Nu e ca si cum ti-as recomanda paracetamol, este foarte important sa te vada un medic specialist. Plus ca eu iau 2 pastile pe zi. Poate tu ai nevoie doar de una pe zi. Nu vreau sa-ti spun si dupa sa ajungi sa ai probleme mai mari. Sper sa ma intelegi happy

| Livialam17 explică (pentru 90210):

Mi-a pornit ciclu normal de acum 3 zile, oare sângele ăla maro care l-am avut a curăţat uterul?

| 90210 a răspuns (pentru Livialam17):

Cel mai probabil, dar nu e normal ca a inceput si s-a oprit.

| Livialam17 explică (pentru 90210):

O fi fost dereglare