| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, am avut contact sexual in perioada fertila in ziua ovulației și-a dat drumul in mine, dar nu am rămas însărcinată. Sâmbătă mi-a venit menstruația, ma poate ajuta cineva cu un sfat? Mulțumesc

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca sangerarea menstruala a pornit sambata adica in data de 5 Octombrie, inseamna ca ciclul menstrual anterior s-a terminat in data de 4 Septembrie si in acest caz OVULATIA s-a produs/a avut loc in data de 21 Septembrie. Perioada fertila cu adevarat reala a ciclului menstrual anterior s-a suprapus peste intervalul cuprins si situat intre 18 si 22 Septembrie. Sarcina putea sa se formeze in proportie de peste 65-75% numai in cazul in care ejacularea spermei in vagin s-a produs in una din zilele de 19, 20 Septembrie si intr-o proportie de peste 85-95% in data de 21 Septembrie. Daca ziua ovulatiei (amintite) NU a fost in data de 21 Septembrie in acel caz a fost gresit calculata, satabilita. Daca actul sexual amintit a fost intretinut imediat dupa ce s-a produs ovulatia, adica chiar si in ziua imediat urmatoare in data de 22 Septembrie formarea sarcinii a devenit imposibila fiindca viata medie a OVULULUI VIABIL este de circa 8-12 ore.
Dar daca sperma a fost ejaculata in vagin in una dintre zilele de 21, 20, 19 sau chiar 18 Septembrie, inseamna ca este posibil ca cel putin unul sau chiar amandoi sa fiti afectati de infertilitate. Daca veti mai incerca si in urmatoarele 2 luni/cicluri menstruale si nici asa nu se va forma sarcina, reiese ca exista probleme in privinta functionarii corecte a aparatului reproducator cel putin a unuia dintre voi doi. Multa sanatate!

| alina2k18 a răspuns:

Pai ce sfat?
99, 99% nu esti insarcinata.

| Goete a răspuns:

Ce sfat vrei, cum sa ramai insarcinata?