| NinaaAlee a întrebat:

Hei, TPU! Am facut sex neprotejat cu prietenul meu, iar la o zi dupa am inceput sa am mancarimi si labiile s-au umflat. Sunt asa de 2 zile. A fost putin si dureros cand am facut-o desi nu era prima data. Imi poate explica cineva ce se intampla, va rog? E doar o iritatie?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E probabil o infectie. Fie nu ati respectat igiena obligatorie, fie partenerul tau avea o infectie si ti-a transmis-o si tie

| darrio2007 a răspuns:

Mai bine intreaba-ti prietenul pe la cine a mai innoptat. Pare ceva boala venerica. Fugi la ginecolog.

| Atotstiutorul a răspuns:

Niste poze cred ca ar putea sa fie mai concludente!

| MihaelaDart a răspuns:

Sa te pregatesti sa mergi azi la un ginecolog, decat sa mai astepti pana pe ziua de luni. Trateaza mai repede decat sa fie mai tarziu.
De la contactul sexual neprotejat pot aparea infectii vaginala, in special cele cauzate de fungi duc deseori la aparitia unor simptome intense, inclusiv mancarimi vaginale. Alta cauza ar mai fi, vreo boala cu transmitere sexuala (inclusiv vaginita bacteriana, herpesul genital, tricomonas, paduchii pubieni). Daca siferi de vaginita pot experimenta scurgeri vaginale urat mirositoare si inflamatie locala.

Data viitoare pentru linistea ta, foloseste prezervativul si astfel ai putea evita si o eventuala sarcina.

Sanatate multa!

| Violleta2022 a răspuns:

Ai luat o boala cu transmitere sexuala de la iubitul tau!
Fuguta la ginecolog, sa vada despre ce este vorba si sa va dea tratament la amandoi!
Vezi ca, pe toata durata tratamentului nu aveti voie sa faceti sex, ca sa evitati recontaminarea.

| mihai69 a răspuns:

Chiar dacă simptomele pot dispărea și fără un tratament, asta nu înseamnă că vei fi și scăpat de infecția pe care o ai.
Mergi la medic pentru a primi un tratament eficient și să te VINDECI, nu risca să rămâi cu o boală cronicizată, mult mai greu de tratat pe urmă!

| Emilian65 a răspuns:

Probabil ca in timpul actului sexual neprotejat, ai luat de la prietenul tau o boala sexuala. De aceea mergi de urgenta la un medic ginecolog care sa te sfatuiasca ce ai de facut in continuare. Altadata, sa fii mai atenta si sa nu mai faci sex neprotejat.

| annelyvmmd a răspuns:

Fa cat mai des baie cu apa calduta fara nici un detergent, poate sa fie si de la lenjerie sau materiale, dar nu e grav.In fiecare seara baita timp de cateva zile la rand si s-a rezolvat problema

| NinaaAlee explică (pentru annelyvmmd):

Ai trecut prin asta?