| shadow_2791 a întrebat:

am mare nevoie de parerea voastra. Sunt genul de adolescenta(17 ani) trista, trec clasa a11a, pana acum nu am fost niciodata la niciun bal, petrecere, majorat deoarece parintii nu imi dau voie, la ora 9 jum trebuie sa fiu in casa, iar daca e vreun concert ceva si le spun ca stau pana la 10, imi zic la 10 sa fiu in casa, si practic numai inteleg nimic, Am prietene care ies, merg la mare, isi cheama prietenii acasa, le invidiez, la mine nici nu poate fi vorba! Plang si ma intristez!
Azi am trait cel mai penibil moment, au venit in vizita niste prieteni de familie, stateam cu totii la masa(el, ea, mama, tata, eu) iar tipa ma intreaba : "si? nu ai si tu o gasca de prieteni? nu iesi afara? eu zic: ba datipa: si prieten nu ai?
eu: nu
tipa: si la mare nu te duci? ca-i pacat, astia-s cei mai frumosi ani
eu:nu"
Vreau sa va spun ca m-am simtit in ultimul hal, e vacanta de vara si eu nu am parasit orasul natal, cat despre prieten?!, pentru tata toti sunt "maimutoi" de parca el nu a fost ca mineAm un iubit de 20 ani, ma simt atat de aiurea ca dupa ce ma conduce, uneori mai devreme de 9 jum, ca s-a micsorat ziua, iese afara la terase, sta pana tarziu, nu imi reproseaza si nu ma condamna pentru situatia asta, dar stiu ca e aiurea si pentru el
Avem o relatie de 4 ani de care ai mei nu stiu nimic, e o relatie frumoasa.as vrea sa ii zic mamei:"mama il iubesc, ma face sa ma simt atat de bine, ma alinta, e totul pentru mine" dar nici vorba
Trec clasa a11a, mai am 2 ani pana la bac, tata incontinu ma bate la cap sa citesc, ca nu iau bacu, ca "in tara asta e nevoie si de prosti". Va spun sincer ca ma duce capul destul, NU se pune problema de bac, am terminat clasa a10a cu 8 66. nu am avut corijente nici medii de 5, ma face sa ma desconsider
Mama mea a terminat facultatea de medicina si trebui sa dea rezidentiatul, va pot spune ca de cand se trezeste, de a ora 5-6, se incuie in sufragerie si numai iese de acolo pentru ca invata, eu fac mancare, eu fac curatenie, eu am grija de sora mea de 5 ani, eu o scot in parc, eu ies cu bicicleta cu ea, si nu am NICI O URMA de apreciere din partea ei, cand ma vede ca ma machez imi zice "numai oglinda si sa iesi in oras stii, nu faci nimic toata ziua" nu stiu daca ma credeti, dar imi vine sa imi rup parul din cap
Se face ora 4, vine tata, dupa o zi in care am stat in bucatarie sa fac mancare, tipa la mine ca dc nu citesc, ca nu iau bacu si asa mai departe
vreau sa spun ca am o viata de ***, am probleme cu nervii, incep sa plang in hohote cand simt ca numai pot, imi e frica sa nu o iau razna... vreau sa ma duc la un psiholog, vreau sa scap din nebunia asta VISEZ LA ZIUA in care voi pleca din casa, sa nu imi mai tina nimeni contul la nimic, as vrea sa am o viata normala cu parinti intelegatori
V-as ruga din suflet, cea mai neinsemnata parere m-ar putea ajutasad

Răspuns Câştigător
| MadaxElena a răspuns:

In primul rand te admir pentru curajul de a scrie aici povestea ta si te apreciez foarte mult pentru ceea ce faci pentru ei. ai niste parinti incuiati.Dar nu e vina ta Ar trebui sa fie aman2 mandrii de tine.Si ar trebui sa le fie rusine ca se comporta asa cu tine.Din cauza lor o sa innebunestistraight face.Ei nu se gandesc ca tu cand o sa pleci nici ca te mai intorci.Greseala lorstraight face Esti un exemplu pentru adolescentii din ziua de azi:*. Te sfatuiesc sa iti iei inima in dinti si sa le spui prima si ultima data ceea se simti tu cu adevarat. Dupa aceea cred ca isi vor deschide si ei mintile si vor intelege ceea ce ai vrut sa le spui.Iti urez succes>big grin

| madalinamaduta a răspuns (pentru MadaxElena):

Uite... te duci frumos la ei le spui tot ce ai pe suflet si tot ce te deranjeaza si apoi pleci plangand in camera ta si dupa aia poate o sa vina ei la tine si o sa ajungeti la o intelegere SUCCES :*

22 răspunsuri:
| ignore a răspuns:

Daca nu le spui ce simti asa no sa reusesti niciodata. lupta pentru ca inca esti adolescenta si ce ar putea sa te doara mai raw dupa "regretul" sa regreti ca nu ai facut nimic sa fi fericta sa iti treaca adolescenta si sa numai poti da timpu inapoi.PT CA TIMPU INAPOI NU SE POATA DA.
ai suportat destul 17 ani. e timpul sa le spui ce simti. ai un prieten de mult timp roagal sa et ajute si fi tu. Lupta sa iei bacu da pentru tine nu pentru tatal tau. pariu ca el nu stie ce faci tuh in casa. pleaca de acasa sa vada cum e fara tine(stiu ca nu e o idee f buna). dar daca nu arati ce simti no sa resusesti niciodata.

peste cativa ani cand o sa iti fie bine o sa iti amintesti de asta si o sa zici" ce curajoasa am fost ca am pu stop si no sa iti vina sa crezi ca ai avut puterea asta". daca zici ca si rudelor le e mila de ele daca nu te ajut pr tau te poti duce la ele sau la bunici. numai fi sclava unor parinti care nici nu te meritastraight face. iar pe pr tau si ducetiva la baluri simte viata ca decat UNA AI.

| Picasso a răspuns:

Hmm mai rabda un pic pana la varsta de 18 ani, apoi incearca sa fi deskisa cu ei, si chiar daca o sa iti interzica in continuare, faaa ceea ce iti place! Ehh la un moment dat o sa te certe rau, o sa fie suparati pe tine, insa stie ca estifata lor, si o sa lase de la ei treptat, insa incearca sa nu intreci limita bunului simt, care o fi ala, nu stiu! Incearca sa ii obishnuiesticu ideea asta treptat, nu asa brusc, mai intarzii o ora, 2... dar ii anunti inainte nu stiu! sti cum sunt parintii, grijulii vor ca copilul lor sa ajunge ce au visat si ei odata sa fie etc. imaginatia parintziilor! Insa incearca sa nu ii dezamagestiasa rau! Sper sa te fi ajutat cu ceva! succes si ai grija de tine

| Allrc24 a răspuns:

Uite cum sta treaba... imi pare rau pentru tine am citit tot ce ai scris.Sa stii ca si u am fost intr-o perioada cam la fel... dar acum sau mai domolit parintii mei.Eu sunt in clasa a 10 dar pana cand am intrat la liceu a fost calvar nu aveam voie sa scot un cuvant eram ca un sclav aveam program fix si tot tacamul dar am intrat la liceu si lucrurile au inceput sa se mai amelioreze.deja simteam ca nu mai rezist dintra 9 cand am intrat am inceput sa ridic tonul sa vociferez si pur si simplu nu-mi pasa ce patesc dar nu cedam si incetul cu incetul sa mai ameliorat dar la tine e prb ca esti fatasad dar sa stii ca mai ai 2 ani vor trece si astia crede-ma cum incearca tot posibilul sati pastrezi relatia cu prietenul tau ca din cate am citit cand mai iesi cu el simti de toate si te face fericita explica-i cum sta treaba si sigur te va intelege daca tine la tine si te iubeste cu adevarat.Acum e mai bine sa te concentrezi pe liceu pe bac nu are rost sa incepi sa te iei la contre cu ai tai pentru ca intr-un final tot ei vor castiga mai ai doar 2 ani incearca sa tragi tare sa pleci la o facultate la Bucuresti(daca esti din proviincie) sau afara undeva si vei fi independenta si vei scapa de chin.trb sa rezisti acesti 2 ani si sai termini cu fruntea sus apoi ai toata viata pe care sa o traiesit cum vrei tuhappy sper ca te-am ajutat catusi de putin. Funda?happy

| lorycykcl a răspuns:

Cred ca ai tai sunt foarte stresati si cred ca le este frica sa vada ca deja ai crescut, pentru ei esti inca un copil si vor sa te pastreze asa, sa te protejeze sa nu cunosti inca ceea ce inseamna greutatile din exterior. Ar trebui sa intelegi ca tu esti singurul lor sprijin, daca tu ii lasi o sa aiba o caruta de probleme in plus. Nu-ti este mila deloc de ei? Nu-i intelegi deloc? Daca te-ar lauda tot timpul si te-ar lasa sa faci tot ce vrei tu sa faci crezi ca ar fi mai bine? Sunt parintii tai, nu-ti vor raul. Marea, prietenii sunt lucruri care ai sa le poti avea si pe viitor, dar anii astia cu familia ta nu ti-i mai poate da nimeni inapoi. Sacrificiul pe care-l faci tu acu o sa-ti aduca satisfactii in viitor, o sa vezi. Cat despre media ta se poate si mai bine, parintii tai au asteptari mari de la tine de asta te solicita in halul asta. Sa stii ca facultatea de medicina nu-i usoara, mama ta e super tare daca a rezistat pana acu. sustine-i pe ai tai ca sa se poata mentine pe linia de plutire, nu le crea mai multe greutati. Va veni si vremea ta, doar invata sa ai rabdare. sper ca te-am ajutat

| lorycykcl a răspuns:

Pentru moment tot nu cred ca ai o solutie. Ai tai nu o sa te asculte, mai rezista macar pana isi da mama ta rezidentiatul ca sa scape de stres si apoi incearca sa te apropii cumva de ea. Nu numai tu ai de suferit, gandeste-te la surioara ta care are numai 5 anisori cred ca e la fel de derutata ca si tine. Probabil are aceleasi ganduri... Gaseste-ti alinarea in ea. Daca nu va apreciaza nimeni si nu va alina nimeni suferinta incercati sa va alinati voi. Parintii tai vor realiza asta mai devreme sau mai tarziu. Prietenul tau daca te iubeste te poate ajuta sa treci peste. Suportul persoanelor care te iubesc e important. Apropo... Ai zis ca toate rudele te compatimesc, ai incercat sa vorbesti cu ele sa incerce sa-i trezeasca la realitate pe ai tai?

| DeeaMarry a răspuns:

Am citit atat povestea ta, cat si sfaturile celor de mai sus. Uite, eu am o idee. De ce nu gasesti o cale prin care mama sau tatal tau sa citeasca ce ai scris tu aici? O multime de persoane care nu te cunosc, despre care se poate spune ca nu ar trebui sa le pese de situatia prin care tu treci, au ramas impresionati de viata pe care tu o duci, te compatimesc pentru suferintele prin care treci. Ei sunt persoanele care ti-au dat viata, persoanele care te iubesc cel mai mult pe acest pamant. Crezi ca ei nu vor fi impresionati cand vor citi ce ai scris tu? Sigur ca vor fi! Eu cred doar ca ei sunt niste parinti buni, insa au probleme, sunt ingrijorati din diferite motive si de asta nu realizeaza ce se intampla cu tine. Stiu ca ai incercat sa vorbesti cu ei, dar cel mai probabil ei cred ca sunt doar nazuri de adolescenta. Crede-ma, daca vor vedea ce ai scris tu aici, isi vor schimba definitiv atitudinea fata de tine!
Daca nu poti sa le arati pe computer, imprima povestea ta si prefa-te ca o uiti intr-un loc strategic ales.
Stii de ce iti dau sfatul asta? Pentru ca eu am trecut printr-o situatie asemanatoare si in felul asta mi s-au rezolvat toate problemele. Surprinzator, nu?
Incearca, pentru ca nu ai nimic de pierdut!
Curaj! Totul o sa fie binewinking
PS: Ti-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ai trimite un mesaj in care sa imi spui ce s-a intamplat dupa happy

| Nocturne0 a răspuns:

Am eu o idee...stiu ca e nebuneasca dar sunt sanse de reusita...
fa in fata lor o criza de plans in care sa te descarci si sa le spui tot ce ai pe suflet si dupa aia sa pleci de acasa fara nici un semn, fara sa le zici unde si sa ii lasi sa se gandeasca pana seara pe la 11.
Deci sa le zici ca te-ai saturat sa ai ora de intrare si nu mai suporti ca tu sa faci totul in casa, sa fii capul familiei si sa fi tratata ca un copil de 10 ani care trebuie sa se culce la ora 9, te-ai saturat sa tii toatea astea pe suflet si sa plangi pe ascuns ca totul sa para perfect si repeti ca te-ai saturat de toate astea...si acum le zici ca ai nevoie sa stai singura si ori te inchizi in camera ori fugi afara si te intalnesti cu iubitul tau.
si cat vb uh sa nu ii lasi sa zica nimic

stiu ca e nebuneste dar e emotionant pentru un parinte sa auda toate astea si ii va pune pe ganduri...chiar daca risti o pedeapsa o incalci pentru ca te-ai saturat.

| zăGhost a răspuns:

Trebuie să fii mai puternică!
Încearcă să le explici cum te simţi şi spune-le ce-ţi doreşti, dar calmă şi fermă, fără să plângi. Explică-le că înveţi ok şi nu se pune problema BAC-ului încă.
Dacă nu înţeleg... ai spus că tu faci de toate, inclusiv mâncare... păi, spune-le "bine, nu mă lăsaţi mai mult afară, e dreptul vostru, sunt minoră încă, dar la fel, e dreptul meu să nu fac nimic în casă".
Fii mai hotărâtă (în general).
Multă baftă!

| Aly28 a răspuns:

Bunahappy
In mare parte m-am regasit si eu in povestea ta, eu acum trec clasa a 12-a si sunt la fel de stresata de parinti ca sa invat si sa iau la medicina.Cand ies pe afara-mall/cafenea/parc/teatru/piscina etc...plec de la 4-6 de acasa, si ma intorc pan ala 10-10 jumate.Cand ma duc la vreo petrecere/majorat/bal/etc ma duce si aduce tata, ca nu ma lasa sa ma duc cu taxiul, si oricum nu stau mai mult de 2 si ceva. daca nu te lasa sa te duci singura la o petrecere(si nu stiu nici ca ai prieten,ca asa ar stii ca e cineva cu tine care te protejeaza, si nu umblii tu pe strazi singura, noaptea)propune-le sa te duca unul dintre ei...Eu nu cred ca te lasa sa te intorci in fiecare zi la 10 seara, iar la o petrecere nu te lasa, parerea meabig grin

| qpattyx3 a răspuns:

Hai Salut!happyAm fost in aceeasi situatie ca tine acum 1 an jumate aproape 2... dar am scapat.mama ma punea sa fac o graza de chestii nu ma lasa pe afara mai deloc (adica ce dracu` la ora 5 trebuia sa fiu acasa si aveam 14 ani jumate) si nici macar pana la magazin cu prietenii tata nu prea ma lasa sa stau cu prietenul meu sau sa-l aduc pe la noi acasa sau prietenele.dar am rezolvat problerma asta f usor! am spus papa intr-o zi mamei si tatei si am fost in oras cu prietenele mele si c u iubitul meu (ne-am distrat super) am venit acasa la ora 12:45.NU MIA PASAT DE CE VOR ZICE AI MEI! am intrat frumos pe use in camera meah m`am demacheat am intrat pe mess am vb cu cei cu care am fost in oras.si la ora 1 noaptea intra mama si tata in camera mea.sa vezi scandal.mama urla une am fost cu cine am fost tata la fel.le-am raspuns incet si cu calm la intrebari si le-am mai spus."Dragii mei(cu sarcastm), de acum incolo fac dor ce voi vrea!" si le-am inchis usa`n nas si de atunci asa a fost! de atunci viata mea are din nou sens si este superba + ca parintii se comparta mult mai frumos cu mine si au spus ca si-au dat seama ca nu mai sunt copila de 10 ani! si de atunci fac ce vreau cum vreau si cand vreau! DECI te-asI SFATUI SA NU MAI SUPORTI IN CONTINUARE ASTA SI SA IEI ATIOTUDINE FATO! la revedere sper ca ti-am fost de folos!

| CopilaEmo a răspuns:

Saraca de tine.eu am 13 ani si vin in casa pe la 10-11 si mama daca trece de 11 ma certa la 9 intra fratele meu de 9 ani ii casa, ar trebui sa bine cu o ruda cu bunici daca mai traiesc ca asta nu e viata.si eu o ajut pe mama dar totusi... sper sa gasesti o solutie succes.

| SlickAdy a răspuns:

Pai cand iesi afara nu te mai intorci pana la 11 sa vezi ce o sa faca.cum reactioneaza.cand o scoti pe sorioara ta la plimbare cheama-l si pe iubitu tau.cand se inchide in camera sa invete u du-te la PC...

| shadow_2791 explică:

Am incercat dar cand vb cu mama imi da replica: se poate si mai rau, tu intotdeauna esti nemultumita
tata: du-te fa si tu ca ele (in bataie de joc imi spune cand ii zic ce fac prietenele mele, si apoi incepe "mata cu tactu muncesc {...} " tipa si se enerveaza iar eu incep sa plang si plec. cam asa se termina discutiile noastre

| shadow_2791 explică:

Anii nu se mai intorc, am sa imi aduc aminte de adolescenta mea cum imi indeplineam rolul "sotie" si "mama" in locul mamei, si incer, poate nu m-ar fi deranjat, dar nu stiti cat de dueros este, cand nu vezi APRECIERE din partea lor, oamenilor, eu ma sacrific, pentru nimic, nu vad nimic bun in afara de panarama si certuri si o sora de 5 ani pe care o cresc, si zic "o cresc" pentru ca mama mea NICIODATA nu a iesit cu ea in parc, ea nu stie ce-i place, nu stie ce-si doreste, nu stie NIMIC! De cand s-a nascut sora mea numai eu stau cu ea, eu ii fac baie, eu ii fac de mancare si ii dau sa manance, toate rudele ma compatimesc!

| shadow_2791 explică:

Da, am incercat.dar pur si simplu patca le trece pe langa ureche, tata da replics scurt: vezi.ti de copilu tau, mama incearca sa o covinga pe pers respectiva ca de fapt eu sunt vinovats
P.s. Tata e in cadrul armatei iar tatal lui a fost ffffff sever cu el, app, dupa ce am atatea probleme, mai vine si bunica.miu la mine ( tatal tatalui meu) si baga numai strsmbe si barfeste aiurea, ultima data i.a zis lu taica.miu " ma da de ce se scoala la ora 12? Dc doarme asa mult? Si cand se trezeste are ochii umflati de somn" si va asigur ca e o chestie minora faza asta.

| Davidutz a răspuns:

Deci, ma doare inima cand aud ca uni intra aproape in depresii din cauza asta. Eu am 15 ani si imi mai vin nervii cateodata ca atunci cand raman singur pe acasa fac curat bla bla ca asa imi place si intr-o ora termin si mai nimeni nu zice: ooo uite am venit acasa si e casa curata.In schimb eu te sfatuiesc sa te calmezi pentru ca parintii tai din cate observ nu vor sa vada ca ai crescut. Vorbeste liber cu ei dar nu pe rand. Intr-o seara aduna-i la o masa si faceti o sedinta de familie si puneti pe foaie anumite chestii cum ar fi : Tu speli, tu faci mancare tu asa si tot asa, sa vada ce faci si sa te aprecieze si in schimb ii rogi sa iti ingaduie libertate pentru ca eu presupun ca fac asa deoarece peste 1 an o sa faci majoratul iar dupa cerul este limita sa stii.Si daca vorbesti clar cu ei si le explici ca in ritmul asta te vor pierde daca nu iti deschid orizonturile.

Toate cele bune si sper sa te tii tare happy Stima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi dacă stai până mai târziu ce îţi fac? După ce ai zis tu îi doare în c*r de tine, iar dacă o să ajungi mai târziu tot cred că o să i se rupă. Parcă tu ai fi mama, trebuie să te pui pe învăţat, adică faci ceva de mâncare când lui sor-ta îi e foame şi restul fă şi tu ceva. A, şi tratează-i pe părinţii tăi cum te tratează şi pe tine.

| silviu666 a răspuns:

Uite in pirmul rand chiar ma doare din cate am citit nu te cunosc dar simt ca si cum ai fii o sora si stiu cum e sa treci prin chestia asta dar trebuie sa pui punctul pe I pur si simplu zile in fata ce simtii tu daca tot tipa la tine supnele fix asa :"AM CEVA SA VA ZIC LASATI-MA SA VA ZIC ODATA CA MEREU ATI TIPAT LA MINE SI NU M-ATI ASCULTAT NICIODATA" si le spuii ce ai pe suflet sau mai ai inca 2 optiunii dar asta e un pic cam nebuneasca... MAI AI PUTIN FACI 18 ani la 18 faci ce vrei cu cine vrei de cate ori vrei practic vorbestii cu vreo ruda ceva sa te primeasca cateva zile si faci bagajul si pleci la ruda aia sau la iubitul tau si a 3 varianta este sa te scoli te machiezii o iei pe sora ta si pleci cu iubitul tau pleci sa zicem sper exemplu la 8 dimineata sau la cat te scolii si faci pe dracu in 4 sa te introcii acasa pe la unu, 2, 3 noaptea acasa cand te intreaba unde ai fost le zici ca de acum in colo faci ce vrei unde vrei cand vrei si le inchizii usa in nas si iti zic eu ca daca faci una din variantele astea sau ce ai au zis ceilaltii membrii TPU o sa le vina mintea la cap si crede-ma dupa cate ai zis deja me-a sarit tandara pe ai tai... daca mai vrei sa vorbim id meu este badsilviu93@yahoo.com

| TheOktavian097 a răspuns:

Muta-te la prietenul tau si pierde-ti urma...

| trandafir_6116 a răspuns:

Ai incercat sa vorbesti foarte deschis cu ei sau sa ii faci prin unele lucruri sa vada ca sunt poate prea ocrotitori? cu siguranta nu iti vor raul sau nu constientizeaza ceea c e fac.le e frica sa nu patesti ceva.si din aceasta cauza cred ca se comporta asa.

| andreea79 a răspuns:

Waw. mai lasat fara cuvinte te apreciez pentru puterea pe care o ai sa treci peste si sa mai si scrii aici. uite sfatul meu este sa mergi incontinuare la scoala si cand implinesti 18 ani sa incerci sa-ti gasesti ceva de munca si sa te muti ori singura ori cu iubitul tau