| eusunteusiiarasieu a întrebat:

Am o întrebare. Ce se întâmplă când îi vine ciclul unei femei? Adică știu că curge sânge. dar ce se întâmplă de curge?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In timpul unui ciclu menstrual, sub actiunea hormonilor feminini se intmpla doua chestii: sub actiunea estrogenului se matureaza ovulul si se produce eliberarea lui (ovulatia), iar sub actiunea progesteronului se pregateste mucoasa uterului sa gazduiasca o eventuala sarcina. Progesteronul stimuleaza formarea de vase de sange care hranesc foarte bine mucoasa (endometrul) asa incat aceasta se ingroasa mult si devine ca un teren fertil pe care se va fixa placenta daca intervine sarcina. Daca nu intervine sarcina, secretia de progesteron scade si nu mai poate sustine acest endometru gros si bine vasculariazat. In momentul in care se atinge un prag critic (nivel foarte redus al progesteronului), endometrul se necrozeaza, moare in lipsa aportului de sange cu care era obisnuit si se elimina la exterior prin vagin. Eliminarea sa duce la deschiderea unor vase de sange mici prin care se pierde o cantitate variabila de sange. Ulterior, productia de estrogen reincepe sa creasca si ciclul se reia.

| Phoenix231 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu am inteles 1 singur cuvant din ce ai zis aici, mai usor naibi cu chestiile doctoricesti.

| Brigaela a răspuns (pentru Phoenix231):

Exista dictionar, daca vrei te invat sa-l folosesti. majoritatea cuvintelor le vei invata in clasa a opta, sunt de fapt cultura generala elementara, iar restul le poti intelege cu usurinta cu dictionarul. Iti promit ca atunci cand vei avea cunostinte cat un elev de nota 5 in clasa a opta vei intelege foarte bine ce am zis.

| Oana92 a răspuns:

Femeia elibereaza in fiecare luna un ovul care ajunge in uter unde asteapta cateva zile sa fie fecundat. Daca nu este fecundat(nu intra in contact cu spermatozoizii) el trebuie eliminat. Practic lichidul ce se elimina la menstruatie nu este doar sange, ci este si acel ovul si membrana care se ingroasa pe uter si care are rol de a proteja un viitor bebelus. Si sa stii ca ciclul menstrual apare lunar(in mod normal) si descrie intreg procesul descris de mine, perioada in care se elimina sangele se numeste menstruatie(si nu ciclu)

| RyugaHideki a răspuns (pentru Oana92):

Bonus : Acest lucru se intampla de 400 de ori de la inceputul menstruatiei. Ceea ce inseamna ca timp de 400 de luni de la menstruatie poti avea copil. Daca incepi la 16 ani de exemplu, timp de 400 de luni(33, 3 ani) poti avea un copil. Dupa nu.
@MimiixZapper Si faptul ca numai fetele ar trebui sa stie acest lucru este o prostie. Asta este biologie, un lucru normal. Afla oricine in clasa a 11-a, daca nu mai devreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine stie la ce se gandeste pe viitor..Firea omului inclina mereu spre noi experiente!

| BadResonance a răspuns:

Nu stiu prea multe despre asta dar cred cati trebuiesc tampoane si te doare rau burta in primele zile! sper ca ti-am fost de ajutor.

| MariaFcsb1 a răspuns:

Este adevarat ce spune AtRaCtIe1DiNcOlO2De3PaRaDiS daca ai o iubita sau o cea mai buna prietena intreaba dar nici atunci pentru ca este ceva ce doar noi fetele trebuie sa stim dar nu-i nimic daca esti curios

| RosebadRazvan a răspuns:

laughing)

| Ibuprofen a răspuns:

Se sparge un ficat, o splina ceva pe acolo