| Dadadadadadadadadada5 a întrebat:

Hei, TPU! Am o intrebare, dar vreau sa ma luati in serios pentru ca sunt foarte confuza. Deci am 16 ani jumate si am o dilema care ma framanta inca de pe la vreo 13 ani..deci nu sunt bi sau pan, adica cel putin nu cred..insa simt o mica atractie pentru fete..nu mare, intr-un procent de 40% insa ea tot exista, pana la varsta actuala mi-au placut pe bune 3 fete, pana acum nu am vrut sa cred ca le placeam dar am intrat intr-o faza in care vreau sa ma inteleg, sa pun totul cap la cap, bineinteles ca nu am spus nimanui de aceasta atractie pentru genul feminin si nici nu cred ca voi spune, deoarece am impresia ca e doar o perioada, adica am cunoscut multe fete care erau bi dar in timp si-au dat seama ca e doar o perioada..parintilor nu le pot spune cu toate ca nu judeca persoanele din comunitatea LGBT, dar totusi nu le va fi tot una, mai ar fi ceva, eu tot timpul cand ma gandesc la sex nu ma pot vedea facand chestia asta cu un baiat, tot timpul mi-am imaginat ca fac cu o fata si cand ma uit la filme porno, tot timpul ma uit la cele cu lesbiene pentru ca acelea ma excita cu adevarat, imi pare rau ca intru in atatea detalii dar vreau sa ma descarc si poate cu toate astea imi rezolv si "problema". Dar sa nu ma intelegeti gresit, mie imi plac baietii, insa simt o mica atractie si pentru fete.Chiar nu stiu ce se intampla si nici daca sa spun cuiva pentru ca ar fi mari sanse sa fie doar o perioada din viata mea.Dau funda

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| whitehead a răspuns:

Hei! E totul ok, nu-ţi face griji, te rog. Nu trebuie să-ți dai vreo etichetă (cum e bisexual, heterosexual, gay...). Poți spune că doar eşti atrasă de oameni, de cine îs ei. Ştiu ce se spune şi ce probabil ai auzit deja despre tot ce are legătură cu LGBTQ+, dar, măi, ascultă-mă, cercetează. Sexualitatea este mult prea complexă pentru a o putea mărgini. Nu e nimic în neregulă cu tine, nu lăsa pe nimeni să te convingă altceva. Cu timpul îți vei da deama pe bune de cine eşti şi vei ajunge să te înțelegi din punct de vedere sexual. Întreabă-ţi amicii, vezi dacă ai printre ei pro-LGBTQ+ şi încearcă să le vorbeşti, poate, cine ştie, vei găsi oameni care să-nţeleagă. Nu ştiu ce să mai spun, doar nu te lăsa demoralizată de ceilalţi, nu-ți da nicio etichetă dacă nu vrei şi nu uita că tot ce simţi e real şi e ok. Îți urez multă baftă!happy
Semnat,
Fellow LGBTQ+ member.

6 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Si care e intrebarea totusi?

| Violleta2022 a răspuns:

Pana nu vei avea relatii sexuale atat cu fete cat si cu baieti, nu ai de unde sa stii ca esti lesby sau nu.
Esti totusi foarte micuta si fanteziile sexuale nu sunt intotdeauna cele care iti vor confirma realitatea, pentru ca -i posibil ca mine sa-ti pice cu tronc un baiat si sa te vezi indragostita, fara sa-ti vina sa crezi, ca-i posibil asa ceva.
Mai da-ti timp, pana la 20 de ani, ca sa ai ceva ani la dispozitie unde-i bien sa incerci erlatii cu ambele sexe si te vei convinge tu, ce preferi in final.
Sa nu uitam ca, toate fetele si femeile simtim atractie si compasiune pentru mamele si surioarele noastre de acelasi sex. Asadar, treci si cand vei deveni adulta, duap 20 de ani, vei privii altfel lucrurile si abia atuci vei stii cu siguranta ce esti.

| Donsavas a răspuns:

Uite ce e,cu cat te vei masturba mai mult gandidu te la fete,cu atat dorinta va fi mai mare. Vei vrea mai mult. Filmele porno nu reprezinta realitatea si provoaca dependenta,iti "imbogatesc" mintea cu tot felul de fantezii, ai face bine sa nu te mai uiti daca vrei sa renunți la atracția pentru fete. Oricum, nu ii pasa nimănui cu cine faci tu sau dacă faci sau nu sex. Părinților le va pasa la început după care își vor vedea tot de viață lor.
A fi bi nu inseamna doar sa fi atrasă sexual, ci si sa faci sex cu ambele sexe.
Dacă vrei să vorbim mai multe despre asta si iti este greu aici, putem vorbi in privat despre acest subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți dai seama că ești bisexual în momentul în care faci sex și cu bărbați și cu femei și apoi vezi ce îți place mai mult. Fiecare avem fantezii, ne imaginăm chestii. Dar asta nu înseamnă că suntem deplasați.

| Raizing a răspuns:

Primul sarut -rezolva dilema.saruta o fata -un baiat.care te-a "excitat" -mai mult(acolo -se afla- raspunsul dilemei tale)

| IvyShade a răspuns:

Am văzut că ai dat deja funda la cineva dar, există o sexualitate: biromantic homosexual. Adica romantic ești atrasa de ambele genuri dar sexual doar de același gen. Sper că te-am ajutat