| luisa6 a întrebat:

Am o mică nelămurire, fetelor vi s-a mai întâmplat şi vouă? Luna trecută pe 2 martie mi-a venit ciclul şi m-a ţinut până pe 9 martie, totul a fost ok până când ieri trebuia să îmi vină, nu mi-a venit ci doar alaltăieri o picătură ca o linie de sânge pe lenjerie de o culoare maro-roșiatic deschis+ alaltăieri am făcut dragoste cu partenerul meu şi în timp ce făceam mi-a curs ceva lichid cremos de culoare maro, azi iar o picătură de sânge în timpul actului sexual, de ce? Sunt îngrijorată, mereu mă gândesc că aş putea fi insărcinată dar iubitul meu are grijă şi nu-şi dă drumul în mine, o facem neprotejat, help fetelor

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Vezi că de obicei dacă ai doar 2-3 picături cam e semn de sarcină, nu e normal deloc. Sa ai cantiate mai mică de sânge da, dar 2-3 picături și mai închise la culoare pot să fie ori ciclu peste sarcină ori arată altă problemă din organism

| luisa6 explică (pentru corbulalbrosu):

Am avut o delegrare hormonală luna trecută, luna trecută m-a întarziat cu 1 săptămână menstra, luna aceasta trebuia să îmi vină pe 2 aprilie, însă nu, pe 31 martie mi-au curs 1-2 picături de sânge roşu-maro pe lenjerie, atât şi încă o mică sângerare de tip lichid cremos de culoare maro în timpul actului sexual, mulţumesc

| luisa6 explică (pentru corbulalbrosu):

Şi azi iar o picatură mică de sânge în timpul actului sexual

| Adry05 a răspuns (pentru luisa6):

Mna. când ai posibilitatea, să dai pe la ginecolog că nu prea e ok.

| luisa6 explică (pentru Adry05):

Mersii, aşa o să fac sunt şi puţin îngrijorată, dar pe lenjerie doar 1-2 picături ca o linie de sânge dusă spre un maro

| corbulalbrosu a răspuns (pentru luisa6):

Acum 4 ore | luisa6 explică (pentru Adry05):
,, Am avut o delegrare hormonală luna trecută, luna trecută m-a întarziat cu 1 săptămână menstra, luna aceasta trebuia să îmi vină pe 2 aprilie,...''
Intro asemenea situatie este cu totul imposibil sa se poata formula un raspuns intrebarii tale, fiindca ciclul tau menstrual este de fapt mai mult sau mai putin dereglat si din acest motiv, afirmatia ta conform careia menstruatia urma sa porneasca in data de 2 Aprilie este eronata, gresita si lipsita de o baza reala. In asemenea situatii se pot formula doar simple pareri sau presupuneri subiective, care pot fi 100% corecte dar excat la fel 100% incorecte. In cazul in care ciclul menstrual are caracteristica principala de a fi neregulata, este indicat si recomandat ca intotdeauna toate actele sexuale sa fie intretinute mereu protejat. Multa sanatate!

| luisa6 explică (pentru corbulalbrosu):

Doar luna trecută l-am avut neregulat, în rest am avut mereu aceiaşi dată pe 25, mereu pe 25, 24

| luisa6 explică (pentru corbulalbrosu):

Ce or fi fost cu alea 2 picături de sânge nu ştiu

| luisa6 explică (pentru luisa6):

Acum dacă e să fie dereglare doar nu stau 2 luni aşa să aştept, ceva e

| corbulalbrosu a răspuns (pentru luisa6):

Acum 3 ore | luisa6 explică (pentru corbulalbrosu):
Doar luna trecută l-am avut neregulat, în rest am avut mereu aceiaşi dată pe 25, mereu pe 25, 24
In cazul in care menstruatia a pornit in ultimele 7-8 luni mereu la aceeasi data calendaristica, asta denota faptul ca ciclul menstrual era si probabil mai este si acum reglat pe lungimea constant aceeasi de 30-31 de zile. Fiindca ai afirmat ca : ''Luna trecută pe 2 martie mi-a venit ciclul şi m-a ţinut până pe 9 martie, totul a fost ok...'' se poate aprecia ca in ciclul menstrual anterior in mod cert si sigur NU a fost fecundat ovulul si ca atare NU s-a format si nici NU s-a instalat o sarcina in uter. De asemenea inseamna ca menstruatia ar fi trebuit sa inceapa sa se manifeste incepand cu data de 31 Martie sau 1 Aprilie si in acest caz ovulatia putea sa aiba loc in 18 sau in 19 Martie si perioada fertila s-a suprapus peste perioada cuprinsa intre 14 - 20 Martie. Se poate afirma ca in actualul ciclu menstrual posibilitatea de formare a sarcini ar fi fost posibila numai in cazul in care ai intretinut acte sexuale neprotejate in urma carora sa fi ajuns sperma in vagin in perioada amintita. Bineinteles ca exista si posibilitatea sa fi ramas insarcinata dar tot la fel cum s-a intamplat si ultima data, este posibil ca si in decursul acestui ciclu menstrual sa se fi produs dereglari hormonale si acesta sa fie motivul ca nu a pornit menstruatia. In urmatoarele 2-3 zile poti efectua un test de sarcina fiindca rezultatul obtinut in proportie de peste 90% fa fi POZITIV in cazul in care ai fi ramar/esti insarcinata. Multa sanatate!

| luisa6 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulţumesc ☺️ voi face un test, mai aştept 1 saptamână