| AlinaCosmina1506 a întrebat:

Am o mica problema... un baiat ma place si vrea sa aiba o relatie cu mine, el e chiar dragut si mi-a demonstrat ca tine cu adevarat la mine dar eu am 13 ani si el 14... nu am mai avut o relatie pana acum, credeti ca e o varsta decenta pentru a avea primul prieten/iubit? Toata lumea ma preseaza sa fiu cu el pentru ca ma place si tine la mine dar eu nu ma simt pregatita ce ar trebui sa fac?

Răspuns Apreciat de Editori
| Mayastra a răspuns:

Daca nu te simti pregatita, incearca sa discuti cu el si sa ii spui ceea ce ai pe sufltet.Eu nu spun sa esti prea mica pentru o relatie sau ceva, insa mai ai multe de invatat.Adica nu ti-se pare putin cidat ca vezi fete de varsta ta sau chiar mai mici mergand pe strada cu iubitii lor?
Mie mi-se pare putin cam ciudat, insa incerc sa ma obișnuiesc cu ideea ca traim intr-o lume de genul.
Tine minte, gandeste-te la ce ar trebui sa faci, nu te grabi pentru ca mai ai destul timp si o viata intreaga la dispozitie ca sa te îndrăgostesti si ca sa ai iubiti, crede-ma.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca te simti cu capul pe umeri ii spui ca trebuie sa mai asteptati 4-5 ani. Daca tine la tine te va astepta. In felul ăsta il si testezi.

| Violleta2022 a răspuns:

Ia spune tu fetita, cum ti-a demonstrat baiatul ala ca tine la tine?
Voi nu sunteti nici prieteni macar si deja spui ca "mi-a demonstrat ca tine cu adevarat..." Ce ti-a demonstrat? Cum? ce anume a facut?

Nu te speria ca nu te preseaza nimeni sa faci ce nu vrei, esti doar copilas la 13 ani si daca nu vrei sa vorbesti cu un baietel, trebuie sa-i spui doar, sa te lase in pace.

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca puteti deveni chiar cei mai buni prieteni la aceasta varsta, insa cu conditia obligatorie ca totul se reprezinte de fapt, doar o relatie prietenie in strictadevaratul sens al cuvantului. Succes!

| AlinaCosmina1506 explică (pentru corbulalbrosu):

Noi suntem un fel de bff-uri dar el vrea sa fim mai mult de atat

| RAY a răspuns (pentru AlinaCosmina1506):

Noi suntem un fel de bff-uri dar el vrea sa fim mai mult de atat

mai mult? adica sex si apoi mama la 14 ani, las draga relatile si vezi de scoala

| SG1995 a răspuns:

Să faci ce simti.

| Plato a răspuns:

Nu, nu e o varsta decenta, absolut, irefutabil, iremediabil, de necontestat deloc. In cel mai sumbru si lugubru caz, o varsta decenta e 17.

| BadAngel3 a răspuns:

Nu te baga cu el, ai destul timp pentru o relatie. Ai de abia 13 ani, peste cativa ani o sa fie mai bine si ai sa fi putintel mai matura incat sa-ti dai seama ca nu e o varsta chiar okey. Grabesti lucrurile si asta nu e bine, ai sa regreti mai tarziu cand ai sa te gandesti. Crede-ma, nu pierzi nimic. Nu te lasa doborata de presiunile celorlalti. Nu conteaza ca te preseaza, tu spune-le clar ca nu ai nevoie deocamdata de nimic din partea unui baiat. Decat pur si simplu ca pe un prieten si atat. Sau cum ai spus tu ca sunteti, bff. Decat atat e de ajuns happy

| Andrea1313 a răspuns:

Daca il iubesti nu vad problema. Nu conteaza daca tu nu il iubesti foarte tare acum. Cu timpul o sa iti placa de el. Si daca el te iubeste cu adevarat nu il lasa sa plece. Daca nu faci nimic o sa iti dai seama ca tu chiar il placi, dar el poate nu va mai fi disponibil. Daca il iubesti atunci nu risca, fi cu el. E greu sa gasesti pe cineva care tu îi iubesti enorm, iar sentimentul este reciproc. El te iubeste si asta conteaza mult. Si asigura-te ca nu este o atractie fizica, ca sa nu suferi.
Succes!