| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, am o problema ce trebuie solutionata urgent. Totul a inceput acum mult timp, cand pe un joc de-al meu am descoperit o fata. Dupa mai multe ore petrecute impreuna, mi-a prezentat-o si pe prietena ei cea mai buna. Amandoua sunt cu mine in oras, iar diferenta de varsta intre noi este de doar doi ani.Ideea este ca am devenit cei mai buni prieteni, adica faceam totul impreuna cu drag, pentreceam ore in sir in fata jocului aluia si radeam. Totul era perfect. Am inceput apoi o relatie de iubire intre mine si prima fata. Prietena ei nu a parut deranjata, ba chiar mai mult, ea ma sfatuia si ma ajuta mereu. Tot ea mi-a demonstrat ca iubita mea ma insela. Am decis sa ma despart de ea, si sa ramanem doar prietenii care am fost inainte. Au mai trecut cateva saptamani si am decis ca amica ei merita o sansa asa ca de ce nu? M-am combinat cu ea pe joc si lucrurile mergeau foarte bine intre noi. Insa de aceasta data, ironic fosta mea iubita mi-a demonstrat ca actuala ma insela fara sa imi spuna, deci am decis sa rup legatura cu cele doua pentru putin timp. Adevarul este ca am suferit foarte mult cand asta s-a intamplat. Am plans ore si ele la fel. In cele din urma, am decis de comun acord ca nu merita sa ne pierdem o relatie asa de frumoasa din cauza unor neintelegeri. Au urmat apoi luni in care totul a fost lapte si miere. Eram in culmea fericirii sa vad ca ne intelegem iesit din comun de bine. Apoi s-a intamplat ceva... tot pe acelasi joc la o nunta prima fata a venit langa mine si m-a pupat. Problemele au aparut cand prietena ei a aflat. S-au certat la cutite in realitate. Din cele mai bune prietene acum nici macar "buna" nu isi mai spun si sunt prietene din copilarie, sunt in aceeasi clasa. Am crezut ca vor putea trece peste, insa sunt total socat. De o saptamana de cand s-a intamplat acel incident, cea cu care am avut a doua relatie s-a schimbat total. Din cea mai fericita fata pe care am cunoscut-o, acum este trista, retrasa, suparata, si se izoleaza. Doar cu mine mai vorbeste intrucat "prietena mea cea mai buna e moarta pentru mine" iar eu ma simt oribil ca si-a schimnat personalitatea dintr-o prostie. Am decis ca trebuie sa fac ceva, adica oricat de bine m-as intelege cu ele, oricat de simpatic, inteligent, amuzant, de treaba asi fi eu si oricat de mult le-as iubi pe ele si ele pe mine, nu merita sa isi piarda prietenia. In acest sens am incercat sa le explic ca nu e bine ceea ce se intampla, am facut tot posibilul sa le impac, am incercat chiar sa ies din viata lor doar ca sa se impace, doar sa le stiu fericite cum erau inainte. Acum am decis sa ne intalnim toti 3 intr-un loc si sa lamurim lucrurile insa nu cred ca vor sa discutam fata in fata.Adica ambele vorbesc cu mine, dar nu mai vorbesc intre ele. Va rog frumos, dati-mi un sfat... ma simt oribil ca am stricat aceasta prietenie, ma simt oribil ca cea mica s-a schimnat ca persoana, ceea ce este foarte grav dupa parerea mea, ma simt oribil ca am cauzat acest dezastru si nu trebuia ca lucrurile sa fie asa. Eu sincer le iubesc, si stiu ca si ele ma iubesc pe mine, mi-au demonstrat-o si eu lor de asemenea, insa va rog, ajutati-ma cu o parere sau cu ceva sa salvez putinul ce a ramas din relatia lor. As face orice sa repar aceasta greseala, chiar as face.

5 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

laughingCauta pe net ce inseamna iubirea!
Nu ai cum sa iubesti 2persoane(ma refer la dragoste dragoste).Eu zic sa rupi orice legatura cu ele, care le mai aminteste de tine, asa se vor impaca si vor spune, uite ce am ajuns din cauza unui baiat. Spunele ca tu in momentul actual ai o prietena in realitate si ca ele sunt doar niste copile pentru tine.Ca regreti ca le-ai stricat prietenia, ca afost doar un joc ai atat.Realitatea nu trebuie sa intervina si gata.O sa se impace.

| Bogdan1o a răspuns:

Tu le iubesti, le iubesti ca pe o fata cu care vrei sa fi sau doar ca prietene?
pe amandoua?
e greu si mai ales daca si ele pe tine
idea e ca daca ele sunt prietene sau au fost...e greu sa se impace, imi ales daca au sentimente pentru tine
doar daca nu faci tu ceva sa vb cu ele sa le spui ca niciuna nu au sanse cu tine
macar sa le faci sa creada asta
imi pare rau, stiu ca poate suna ilogic dar nu stiu ce sa zic...tu le iubesti pe ambele fete? le mai iubesti? daca ai gasi alta fata care sa-ti atraga atentia ar fi mai usor, cel putin nu ai suferi si tu, daca le iubesti pe ele suferi si tu sad

| Scarpinici a răspuns:

Problema este ca toate au mers cam departe si trebuie facut ceva ca sa le salvez prietenia si mai ales, sa o ajut pe acea fata sa'si revina, caci nu e normal sa te schimbi asa de radical "pentru un joc". Voi nu cred ca intelegeti gravitatea situatiei. E vorba despre felul unei persoane de a fi care se schimba in rau, si ma doare sufletul sa vad ca se intampla asta. Eu am postat aceasta intamplare sa primesc sugestii despre cum as putea remedia situatia, iar pana acum doar lolipop si bogdan au inteles ideea.

| Dennylsyon a răspuns:

Fatalau te indragostesti in jocuri?

| Rinn a răspuns:

Buna, ai o problema destul de serioasa. La prima fata cu care ai fost nu cred ca i-a convenit ca te-ai combinat cu prietena ei cea mai buna si a icercat sa va desparta ceea ce a reusit. Spune-le sa fie prietene, sa nu rupa prietenia lor de cand erau mici din cauza unui baiat. Ca veti fi amici tot timpul si ca va veti ajuta cand puteti. Sunteti si din acelasi oras si asa mai puteti sa va intalniti. Du-le pe cele 2 fete intr--un loc mai linistit si explica-le ca tu le iubesti si ca stii ca ele simt la fel, dar trebuie sa aveti doar o relatie de prietenie si ca nu trebuie sa mai fie suparate din cauza asta, ca iti pare rau.
Sper ca te-am ajutat cat de cat, si eu am patit ceva in genul ca tine, pe metin, dar am sfarsit sa nu mai vorbesc cu niciunul din cei 2 din cauza "geloziei" lor... In fine, sper ca te-am ajutat si cred ca vorbeai despre Metin2.