| Catacombe a întrebat:

Am o problema, sper ca ma puteti asculta. E legata de locul in care locuiesc.
Deci. Eu stau intr o comuna si fac scoala in orasul apropiat (in jur de 10-15 de mers cu masina pana in centru) si de fiecare data cand cineva ma intreaba unde stau s eu spun locul "x" se uita la mine cu o expresie... si ma face sa ma simt extrem de prost chestia asta. Fix langa casa mea se afla si cea a bunicilor, acestea fiind niste modificari din trecut, si ma gandesc ca daca voi intalni pe cineva (sunt fata) si voi vrea sa am o relatie (sunt oarecum populara, deci cei din anturajul meu sunt cam la fel) ce parere o sa aiba cand ii voi spune ca locuiesc la tara, cu bunicii. Stiu ca suna copliaresc si ca veti spune "iubirea conteaza, nu unde stai" sau "nu ii baga in seama", dar ma simt naspa deoarece lumea ma judeca dupa criteriul asta si mereu evit sa invit prietene la mine acasa din cauza bunicilor mei care nu sunt agreabili si ca ma voi face de rusine...
Stiu ca suna a probleme existentiale adolescentine, dar am o pasa pe suflet si chiar as avea nevoie de cineva. Colegii mei rad de mine deoarece locuiesc unde locuiesc, dar sunt o fata ingrijita, ma imbrac bine, practic bmx, nu imi este rusine cu persoana mea deoarece nu am de ce, dar locul in care stau imi da prea multe batai de cap.
Funda

Răspuns Câştigător
| SARKAN a răspuns:

E normal la ca un adolescent sa isi faca griji de genu ca nu e prea modern acasa sau ca parinti bunici etc sunt prea incuiati la minte sau prea severi si nu pot fi ca ceilalti de varsta lor ca nu se imbraca adecvat sau ca nu e la fel de frumoasa ca nu stiu care sau ca nu ar prieten sau eu stiu ca tampenii mai aveti voi in cap. Draga mea tu trebuie sa intelegi ca intr-un viitor nu f indepartat vei dori o relatie stabila si vei intalni persoana potrivita care va aprecia ceea ce tu esti si ceea ce tu aspiri sa fii nu il va interesa faptul ca stai la tara sau eu mai stiu ce.maturitatea te va ajuta sa intelegi ca valorile morale si spirituale sunt mult mai importante de cat cele materiale

3 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Nu conteaza unde locuiesti atata timp cat esti om si lumea te apreciaza pentru ceea ce esti. In viata nu trebuie sa iti fie rusine de situatia materiala, de parinti, de casa, de educatia primita. In viata conteaza sa fii OM si sa incerci sa fii cat mai bun pe zi ce trece. Oamenii slabi judeca, oamenii puternici apreciaza oameni puternici. Multa bafta. Ai incredere in tine.

| Mussette a răspuns:

Nu baga in seama ce zic ei. Daca te vaiubi va aprecia ce esti tu, nu casa in care stai.

| Mariuslmc a răspuns:

Uite... nu trebuie sa fie asa chiar asta o sa spun spune-le ca nu ii priveste sau incearca sa asculti niste Parazitii chiar daca au cuvinte obscene garantat te vor face sa fi mai dura si mai indiferenta asta spun din propria experienta! :*