| luisa6 a întrebat:

Hei TPU, am observat ceva ciudat la sânii mei, pe sfârcuri am nişte puncte albe ieşite în evidenţă, e normal? Menstruaţia nu mi-a venit

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Aspectul amintit poate sa apara periodic si in scurt timp sa dispara. O astfel de ''eruptie'' pe mamelon, poate fi provocata de blocarea glandelor sebacee, proces care poate sa se produca/sa apara in cazurile in care femeile transpira abundent, sutienul este prea stramt si este confectionat din material sintetic, sau nu respecta cu strictete regulile de igiena. Porii infundati arata ca o acnee adolescentina si daca acele puncte albe sunt presate sau stoarse, din ele poate sa curga o secretie de culoare albicioasa. Punctele amintite, pot sa apara si ca o urmare a unor modificari hormonale care se produc in sani in perioada premenstruala. Multa sanatate!