| Anonim111118 a întrebat:

Am și eu o intrebare.
Care este diferența la sutiene intre cupele cu A, B C, D etc?
Ieri mi-am cumpărat un sutien mărimea 80 și îmi ies sânii din el, dar nu din cupe, cipe sub sutien îmi este mic sau mare? Chiar nu îmi pot da seama, credeti ca as avea nevoie de unul 75 sau unul 85?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sutienele se fabrica pe marimi si aceasta marime/dimensiune este reprezentata printr-un numar (circumferinta bustului) si una dintre literele a, b, c, d, e si f care se folosesc in scopul precizarii cresterii in adincime a cupei. Cu cat adancimea este mai mare cu atat creste si volumul cupei deci si marimea sanului care incape in cupa respectiva. Probabil ca in cazul sutienului cumparat ori nu se potriveste forma cupei cu forma sanilor tai deci trebuie sa-ti alegi un alt model, ori marimea cupei este prea mica si din acest motiv nu acopera in intregime partea inferioara a sanilor tai, fiind nevoie de o cupa mai mare. Multa sanatate!

| vocea a răspuns:

Cred ca ai nevoie de 75 din ce ai spus mai sus.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Ai in linkul de mai jos un calculator foarte detaliat cu care iti poti afla marimea corecta. Trebuie doar un centimetru de croitorie si eventual cineva care sa te masoare.
http://www.astratex.ro/consultanta/jet/#step=1

| Lola203 a răspuns:

Pare mic din ce spui tu. Numerele reprezinta circumferinta toracelui (masuratoarea se face sub sani) iar literele reprezinta marimea cupei. Probeaza si tu mai multe marimi, sa vezi care e cea mai potrivita.

| bobbyG a răspuns:

Pai incearca mai multe marimi, modele si vezi care iti vine mai bine, incearca un 85.