| simodex a întrebat:

Hei tpu..aseară îmi era frig... apoi de dimi m-am trezit cu dureri de burta. spate și ovare...sa fie răceală la ovare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Citeste cu atentie si incearca sa intelegi cele transmise. Inflamarea ovarului sau raceala ovarelor este termenul popular insa nemedical, pentru anexita sau mai corect salpingoovarita. Inflamatia atat a ovarelor precum si a trompelor uterine nu are nicio legatura cauzala cu frigul sau umblatul desculta pe gresia rece, dupa cum se crede de catre foarte multa lume, femei si dupa cum se aminteste in multe articole scrise de personal non-medical. Cauzele racelii la ovare sunt multiple (factori atat exogeni cat si endogeni) si trebuie cunoscute de personalul medical fiindca doar asa de poate asigura o anamneza cuprinzatoare. Pentru paciente este de ajuns sa stie ca orice inflamatie a ovarelor este urmarea unei infectii BACTERIENE si de aceea tratamentul se face prin administrarea unui ANTIBIOTIC. In concluzie reiese ca agentul patogen, este reprezentat de bacterie care provoaca infectia ovariana. Acesta a putut ajunge in vagin in urma unui act sexual neprotejat, de unde a trecut si patruns in uter si a ajuns la ovare. Trebuie accentuat faptul ca, exact din cauza faptului ca in continuare persista conceptia cu totul gresita privind cauzele, ''racelii la ovare'', multe femei amana vizita si consultatia ginecologica la aparitia primelor simptome preferand sa se trateze acasa cu leacuri babesti, lasand boala sa avanseze sa se agraveze sau chiar cronicizeze. Multa sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Posibil, ti-as recomanda o vizita la ginecolog sau la medicul de familie.

| anonim030694 a răspuns:

Tot ce i posibil! O vizita la medic nu ar strica. Sanatate multa!