| TanyaTanny a întrebat:

Cât de sigure sunt anticoncepționalele? Cum ar trebui să le iau? Când o facem prietenul meu o poate lăsa în mine?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca anticonceptionalul folosit ti-a fost prescris de un medic ginecolog pe baza profilului tau hormonal unic si personal, rezultat din analizele hormonale si consultarea ta si astfel este cel care se potriveste exact sistemului tau hormonal, atunci in cazul in care administrarea pastilelor anticonceptionale se face exact asa cum este specificat in prospect, gradul de protectie asigurat este de peste 99, 7%, adica vreo 3 sarcini in circa 80 de ani de folosire continua a metodei. Este recomandat ca prima pastila de pe primul blister/folie sa fie administrat in prima zi de menstruatie fiindca procedand astfel protectia se instaleaza chiar din acel moment si acest lucru permite ca incepand din acel moment barbatul sa poata ejacula in vagin fara nicio teama sau restrictie. Daca pastila nu a fost folosita din prima zi de menstruatie si astfel administrarea se face incepand din a 2-a zi si pana in maxim a 5-a zi (NU se recomanda folosirea AC dupa ziua a 5-a a ciclului), atunci protectia garantata se instaleaza pe parcursul a 7 zile, astfel ca in cazul in care se intretin contacte sexuale acestea trebuie sa fie protejate folosind prezervativul. In acest caz barbatul poate ejacula in vagin din ziua in care se administreaza a 8-a pastila si o va putea face incepand din acel moment toata perioada cat va fi folosita aceasta metoda de protectie. Protectia se va mentine si pe perioada pauzei de 7 zile dintre blistere si se mentine permanent chiar din prima zi a urmatorului blister. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca doresti ca menstruatia sa se produca in timpul saptamanii si sa se termine intotdeauna inainte de a incepe weekend-ul, atunci prima pastila AC de pe primul blister se administreaza intr-o zi de sambata sau duminica pentru ca sangerarea sa se porneasca cel mai probabil incepand cu ziua de luni sau marti.

| ClaviusLord09 a răspuns:

Raspunsul e ``DA`` la toate intrebarile.
Altceva?