| ursul2002 a întrebat:

Hei TPU,
Dacă iau pastila de a 2 zi după 4 zile are ceva?
Stiu că trebuie luate cât mai repede, dar nu am gasit la farmacie, dabia azi am gasit.
Ps.cand am avut contact sexual nu a ejaculat in mine doar că al 2 act sexual l-am avut după aprox.1 ora (Si el nu a urinat sau ceva ).
In total am avut joi 2 acte sexuale neprotejate fără ejaculare...
Nu am fost in perioada fertilă.
Ajutați-mă vă rog

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din nefericire pentru tine, cele 2 acte sexuale neprotejate au fost intretinute in una din cele mai ''periculoase'' zile din actuala PERIOADA FERTILA a acestui ciclu menstrual. Fiindca iubitul NU a urinat dupa ejaculare, SPERMA care ramane in uretra penisului de fiecare data, se scurge IN VAGIN in timp ce este intretinut al 2-lea act sexual daca acesta este intretinut inainte de a trece minim 3-4 ore fata de momentul in care a avut loc ejacularea. Este cunoscut faptul ca numai daca pastila contraceptiva (de a 2-a zi) Escapelle sau Postinor este folosita cu 1-3 zile INAINTE de ziua/data in care urma sa se produca OVULATIA, doar atunci, in acel caz eficienta pastilei va fi una maxima. Doar daca pastila contraceptiva este administrata corect si mai ales in primele 24 de ore de dupa "accident", (ruperea prezervativului, sau sex neglijent) numai atunci eficienta pastilei Escapelle/Postinor2 este de 94- 95%. Eficacitatea pastilei contraceptive este maxima sau foarte mare in functie de timpul rapid de administrare, in cazul in care contactul sexual se termina in mod "nefericit", nedorit in perioada fertila a ciclului menstrual. Cu cat este mai scurt intervalul dintre momentul contactului si momentul administrarii pastelei, cu atât sansele de a evita aparitia unei sarcini nedorite sunt mai mari. Eficacitatea pastilei contraceptive Escapelle sau Postinor2 depinde de numarul de ore care au trecut de la actul sexual neprotejat si administrarea pastilei :
- In termenul de 0 - 24 de ore - are o eficacitate de 95%
- Intre 25 - 48 ore - are o eficacitate de 85%
- Intre 49 - 72 ore - are o eficacitate de 58%.
- Dupa trecerea a 72 de ore - eficienta pastilei practic dispare
In cazurile in care din anumite motive (obiective/subiective) NU a existata posibilitatea de a fi folosita pastila contraceptiva in primele 2 zile, singura posibilitate prin care se poate evita si/sau preintampina formarea sarcinii nedorite, se reduce la folosirea pastilei AVORTIVE (de a 5-a zi) EllaOne care isi mentine eficienta foarte ridicata chiar si daca este folosita in a 5-a zi. Multa Sanatate!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

O iei absolut inutil dupa 4 zile. Aia se ia în maxim 48 de ore și cu cât o iei mai aproape de alea 48 de ore cu atât e mai puțin eficientă.

| mihai69 a răspuns:

După patru zile e total ineficientă administrarea - nu merită să te otrăvești ca să nu obții vreun rezultat.
Oricum, din câte spui șansa de formare a unei sarcini e extrem de redusă.

| Andreeush a răspuns:

După părerea mea o iei degeaba după 4 zile.

Răspuns utilizator avertizat