| anonim_4396 a întrebat:

Dupa cat timp se poate face un test de sarcina?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa 21 de zile de la partida sexuala, indiferent de cate zile are ciclul tau lunar.

| corbulalbrosu a răspuns:

Rezultatul 100% VALID/VALABIL si CORECT al testului de sarcina facut acasa pe baza urinei se obtine numai dupa trecerea a MINIM 21 de zile de la producerea fecundarii ovulului de catre spermatozoid. NUMAI daca exista o sarcina instalata in uter, DOAR in acel caz acea sarcina va produce hormonul hCG, incepand din momentul inradacinarii sale prin nidatie in endometru si numai/doar in acel caz in urma acumularii continue zilnice se poate atinge CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA de hormon hCG in urina. Daca testul de sarcina este efectuat mai inainte/devreme, ca in urina acesta concentratie minim detectabil (CMD) sa fie atinsa, atunci rezultatul testului de sarcina in mod sigur si invariabil va fi intotdeauna NEGATIV chiar SI DACA exista o sarcina instalata, insa aceasta (adica sarcina) inca nu a avut timpul necesar ca sa produca acea cantitate minima de hormon hCG, care sa fie suficienta pentru a produce reactia cu substanta existenta in tester. In baza celor prezentate reiese ca rezultatul testul de sarcina pe baza urinei pentru a fi garantat 100% ca este sigur si corect, acesta se poate face incepand din a 8-a zi de intarziere a menstruatiei fata de ziua calculata de pornire sau altfel spus dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ovulatiei, iar in cazul in care acesta nu poate fi stabilit, atunci fata de ultimul contact sexual neprotejat. De asemenea rezultatul corect, exact si 100% precis al testul de sarcina pe baza analizei sangvine prin testul beta-hCG, se poate face/obtine in cazul in care analiza de sange este efectuat dupa trecerea a minim 11-12 zile de la intretinerea ultimului act sexual neprotejat, sau de la data ovulatiei daca acesta poate fi precis determinata. De regula testul beta-hCG pentru a avea rezultatul valabil/valid si 100% sigur/corect se efectueaza cel mai devreme cu maxim 1-2 zile inainte de data calculata a urmatoarei menstruatii. Testul beta-hCG poate fi efectuat cu 2-3 zile inainte de data calculate a menstruatiei, fiind si singurul test acceptat si recunoscut de orice medic ginecolog. Acele asigurari ca testerul poate fi folosit chiar si dupa trecerea a doar 10-14 zile sunt MINCIUNI SPRUNTATE, oferite unor agarici ageamii, pur si simplu...PROSTI. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

După 21 de zile de la ultimul act sexual.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Dupa 3 saptamani de la ultimul contact sexual neprotejat.

| HazelEyes77 a răspuns:

L 21 de zile de la raportul sexual neprotejat.