| Ion091831 a întrebat:

Hei TPU, ejacuare precoce are legătura cu fraul preputului, ruperea lui ar putea schimba aceasta problema? Nu sunt deloc mulțumit de ejacuare prematura, am 19 ani, iubita mea este la început și ea, și nu vreau sa se simtă aiurea! Aștept unele sfaturi in legătura cu ejacuarea precoce, fără prezervative, spray, crema! Mulțumesc

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Ejacularea precoce are legatura cu masturbarea excesiva!

| corbulalbrosu a răspuns:

Ejacularea precoce este considerata ca fiind o disfunctie sexuala care se datoreaza unei afectiuni fizice sau a starilor psihologice. Insa in cazul tau este vorba de ejacularea rapida necontrolata care se produce imediat dupa instalarea starii de surescitare de fapt, care apare din cauza excitatiei intense, indiferent de natura acesteia. Aceasta forma de ejaculare foarte rapida se datoreaza in cazul tinerilor din cauza starii de abstinenta prelungita, mai ales in cazul tinerilor/adolescentilor, din cauza neinceperii vietii sexuale si implicit a lipsei de... experienta sexuale. NU exista nicio legatura de nicio natura intre existenta frenului (fraul, ata) penian si a ejacularii rapide. Se apreciaza/considera ca NUMAI dupa trecerea unei anumite perioade de timp, fata de momentul de incepere a vietii sexuale, care sa fie urmata de intretinerea de contacte sexuale constante, cat mai numeroase si mai ales ca acestea sa fie intretinute cu una si aceeasi persoana se va obtine experienta sexuala necesara pentru a putea coordona, controla si retine ejacularea pe o perioada dorita. Doar daca se procedeaz astfel, in majoritatea cazurilor procesul de ejaculare se stabilizeaza devenind una normala. In prezent nu exista pe piata/comert niciun medicament sau produs/preparat pentru tratarea acestei afectiuni care conform studiilor/cercetatorilor se pare ca afecteaza 1 din 3 barbati. Astfel, reiese ca in acest moment singurele tratamente de "specialitate" si cu adevarat eficiente se reduc la eventuale sedinte de consiliere psihologica si/sau folosirea unor antidepresive. Insa in cazul tau (particular) in mod garantat o iubita adevarata, unica ar reprezenta tratamentul adecvat fiindca numai prezenta/existenta ei, te va "vindeca" si scapa definitiv de toate necazurile actuale. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Ai rabdare, cu timpul se regleaza ejacularea. Va deveni ceva normal, adica nu vei mai ejacula prematur.