| Armyanka a întrebat:

Este adevarat ca pastila de a doua zi, mai exact Ellaone deregleaza ciclul pentru cateva luni? Am luat pastila aia pe pe 26 Februarie, o sarcina e exclusa daca mi-a venit ciclul, mi-am facut 2 teste dupa 21 zile de la contactul sexual si au iesit negative. Mie in Martie mi-a venit cu intarziere de aproximativ 7 zile(ciclul meu nu vine pe aceeasi data..vine la 3 saptamani si un pic, data trecuta venindu-mi la o luna si). Pe data de 19 Martie mi-a venit, fiind ca de obicei si tinandu-ma sase zile, exact cum ma tinea mereu, iar azi, in seara asta pe 8 aprilie mi-a venit din nou. O fi din cauza pastilei care e plina de hormoni? Cam cat timp dureaza pana cand mi se regleaza la loc?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul majoritatii femeilor dereglarea hormonala provocata de hormonii existenti in pastila contraceptiv-avortiva EllaOne, care este cunoscuta ca pastila de a 5-a zi, se mentine pe o perioada care de obicei este de circa 3-5 cicluri menstruale. Insa uneori dereglarea hormonala poate fi severa si din acest motiv ciclul menstrual devine neregulat/dereglat chiar si o perioada de 9-12 luni si asta se poate intampla datorita faptului ca aceasta pastila EllaOne are in continut o cantitate dubla de hormoni sintetici comparativ cu pastilele contraceptive Escapelle si Postinor2, cele cunoscute ca fiind pastilele de a 2-a zi. In concluzie NU se poate formula un raspuns care sa fie catusi de cat macar si cert in privinta modului in care va reactiona organismul tau si drept urmare totul va depinde de cat vei fi tu de norocoasa sau de ghinionista. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde de la fată la fată dar da normal că e posibil

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

E o bombă hormonală, normal că are o grămadă de efecte pe termen lung.

| elaventurero a răspuns:

Recomandam folosirea prezervativelor pentru un sex sigur.