| ConstantaMire a întrebat:

Hei TPU, iata daca ai scurgeri (leucoree) inainte de menarha pot tine mai putin de un an, adica doar cateva luni sau jumatate de an?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Secretiile vaginale pot sa apara uneori cu foarte putin timp de doar 1-2 luni inainte de a avea prima sangerare menstruala, insa uneori in alte cazuri pot sa treaca chiar si 1-2 sau chiar mai multi ani, asa cum se intampla in cazul fetelor la care prima menstruatie se produce tarziu dupa varsta de 16 sau chiar 17 ani. Nu exista un moment precis sau bine stabilit in viata fetelor aflate la pubertate care sa poata fi considerat ca moment de incepere a primei secretii vaginale adica a leucoreei, aceasta poate sa varieze in limite foarte largi. Multa sanatate! http://www.seximus.ro/intrebari_sex/secretie_vaginala.php