| anonim_4396 a întrebat:

ieri prietena mea s-a despartit de mine. Nu am inselat-o si nu am batjocorit-o. Am avut o relatie de mai bine de 10 luni. cu bune si rele. am avut si momente frumoase si momente mai urate. Eu sunt genul de persoana mai emotiva, care are nevoie de atasament. eram posesiv uneori cu ea. gelos pe unele persoane. si i-am promis ca ma voi schimba ca nu voi mai fi asa, insa nu mi-a iesit asta din prima. acum 2 zile iar am avut eu o scena de-a mea de posesivitate. si ne-am certat si dupa a doua zi s-a despartit de mine. i-am cerut sa nu faca asta, insa ea a spus ca nu mai vrea sa auda nimic. ca i-am promis si nu m-am tinut de promisiune, ca nu e nimic schimbat. Eu chiar vreau sa ma schimb. am observat ca nici mie nu imi place comportamentul meu, e copilaresc. i-am cerut sa ma ajute sa ma schimb insa a refuzat total. O iubesc foarte mult si stiu ca si ea ma iubeste si tine la mine. nu vreau sa o pierd, ce sfaturi imi dati? Chiar vreau sa ma schimb si sa nu ne mai certam din orice lucru minuscul. Credeti ca ma va ierta? Stiu ca am promis atunci si nu m-am tinut de promisiune. insa nu am facut ce am facut intentionat. pur si simplu s-a intamplat. si imi pare rau. poate unii baieti vor rade ca ma comport asa, dar mie unul nu imi e rusine sa spun ce simt cu adevarat. O iubesc prea mult ca sa renunt atat de usor la relatie. E prima mea iubire adevarata big grin nu trece moment fara sa ma gandesc la ea. imi e dor de ea, imi e dor sa fim ca inainte. credeti ca ma va ierta? Ce as putea face sa ma ierte si sa ne impacam? Vreau sa ma schimb, o iubesc si o vreau inapoi. sad

8 răspunsuri:
| Asiryx a răspuns:

Te comporți ca o fată. Ea vrea un băiat nu o fată. Știi colegii ăia răi care mereu fac necazuri și nu le pasă de nimic? Fetele (nu cum te-ai aștepta) sunt atrase de băieții mai distanți. Deja ai făcut varză relația asta. Cel mai bun sfat: ignor-o! Taie orice legătură cu ea (telefon / facebook / mess ). Nu mai ai ce discuta cu ea. Mergi mai departe. Caută altă fată. Încearcă mai mult să te gândești la tine. Fii egoist, fii narcisist. Caută o fată care te face să te simți bine. Nu una care îți provoacă dramă în fiecare zi.

Pentru tipul care spune să-i duci o floare : Și dacă ai avea 0. 0001% șanse să vă împăcați... dacă îi mai oferi și o floare se vor duce și șansele alea. Respectă-i decizia. Sunt multe fete în lume. Investește în tine! Mergi la sală, învață bine, socializează să devii o persoană mai bună! Fă-o să regrete că te-a părăsit!

| nvsndn a răspuns (pentru Asiryx):

"Cel mai bun sfat: ignor-o! Taie orice legătură cu ea (telefon / facebook / mess ). Nu mai ai ce discuta cu ea. Mergi mai departe. Caută altă fată. Încearcă mai mult să te gândești la tine. Fii egoist, fii narcisist. Caută o fată care te face să te simți bine. Nu una care îți provoacă dramă în fiecare zi."
Crede-ma, ma simt bine in preajma ei, nu vreau sa caut alta fata, nu o pot ignora, daca as face asta as pierde-o de tot. Tot sper ca au fost doar cuvinte spuse la nervi, si ca dupa ce ii va trece supararea ne vom impaca. Nu am sufocat-o cu scuzele acum, am fost putin mai retras, abia daca am vorbit azi(cateva mesaje, vreo 5), in speranta ca ii se face dor sa vorbim si ma va cauta. Poate atunci cand vei ajunge sa iubesti foarte mult o persoana, vei vedea si tu cat de greu iti vine sa renunti la ea big grin Daca ai zis sa fiu egoist, narcisist si toate cele, ajung la concluzia ca nu ai iubit pe cineva indeajuns de mult incat sa fii pus in situatia mea big grin

| Asiryx a răspuns (pentru nvsndn):

Crede-mă am iubit. Îmi este greu să te fac să crezi ce îți spun. Dar fii puțin obiectiv! Uită-te la tine. Raționalizezi totul fără sens.
----
Tot sper ca au fost doar cuvinte spuse la nervi, si ca dupa ce ii va trece supararea ne vom impaca. Nu am sufocat-o cu scuzele acum, am fost putin mai retras, abia daca am vorbit azi(cateva mesaje, vreo 5), in speranta ca ii se face dor sa vorbim si ma va cauta. ------

Ea nu este totul pentru tine. Ai o viață înainte. Ai lucruri de realizat. Ai limite de depășit. În momentul ăsta toată viața ta orbitează în jurul ei. Pentru orice fată vei găsi una de 10 ori mai bună. Prin atitudinea din paragraful evidențiat de mine o vei face să se îndepărteze mai mult. Ai două variante. Ori încerci să-mi dai puțină dreptate sau uite vorbește cu cineva mai experimentat (nu mama / bunica), vorbește cu un bărbat trecut prin viață bunicul ar fi un exemplu ). Îți va spune același lucru.
( Generația noastră nu mai face armată deși armata te făcea bărbat. )

A doua variantă. Mergi la decizia ta. Nu înceta să faci gesturi „drăgutze" pentru a o face să se răzgândească. Probabil vei uita această conversație peste ceva timp (8-9 luni) dar și eu am trecut prin asta, toți bărbații (momentele astea te formează ca om) și vei vedea cum merg lucrurile. Trebuie să te concentrezi pe tine. Femeia este un bonus în viață, nu un țel.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Omule 10 luni e mult, eu mas plictisi, mergi mai departe si incearca altceva si nu mai fi asa posesiv, o sa ai numai de pierdut

| neutrino a răspuns:

Daca ea este macar putin isteata, atunci relatia voastra este inchisa. Intr-o relatie, nimanui nu-i trebuie stapan si cu totii ne cautam un partener/a alaturi de care sa iubim atat cat santem fiecare in stare.

| nvsndn a răspuns (pentru neutrino):

Neutrino, eu am cerut sfaturi pentru a ma impaca cu ea, nu am nevoie sa imi spui lucrurile alea. Nu eram "stapanul" ei, si mai presus de toate, am vrut sa ma schimb, am incercat, si vreau sa reusesc asta. asa nu mai spune ca daca e isteata relatia s-a terminat

| neutrino a răspuns (pentru neutrino):

La aceasta varsta, nicio fata cu scaun la cap nu-si iarta prietenul atunci cand acesta greseste. Este varsta la care trebuie sa-ti permiti sa cerni, nu sa rabzi capriciile partenerului.

| Emilian65 a răspuns:

Degeaba regreti ce ai facut inainte. Acum este prea tarziu sa repari ca ai facut. Daca ea nu te mai vrea, inseamna ca ea are niste motive bine intemeiate.

| SkyPilot a răspuns:

Problema reala este ca nu cred ca mai are sentimente pentru tine, si te agiti degeaba. Restul sunt pretexte.
Incearca sa vorbesti cu ea. Cand va vedeti, ofera-i o floare. Spune-i ce simti si ce ai vrea sa faci, dar nu spune nimic negativ despre ea. Nu o critici, nu ii amintesti ce a facut ea, nu ii reprosezi nimic, vorbesti doar despre tine.

| nvsndn a răspuns (pentru SkyPilot):

Stiu ca ma iubeste. daca nu m-ar fi iubit ar fi facut altceva mai rau. voi incerca sa vorbesc cu ea, mersi de sustinere

| grab a răspuns:

Du-te la ea cu o floare si roag-o sa se mai gandeasca. daca nu vrea, aia e, inseamna ca are nevoie de spatiu si timp si din dragoste trebuie sa o asculti. daca va vrea te va cauta iarasi.

| Skilline2012 a răspuns:

Nu te schimba niciodata pentru cineva, decat daca acel cineva are dreptate.

| nvsndn a răspuns (pentru Skilline2012):

Pai am zis ca nici mie nu imi place felul meu de a fi, vreau sa ma schimb.

| ViatacuLouie a răspuns:

Cine te iubeste, te iubeste pentru cine esti acum, nu vrea sa te schimbe...

| nvsndn a răspuns (pentru ViatacuLouie):

Si eu am ajuns la concluzia ca vreau sa ma schimb, am fost obisnuit sa ma comport intr-un mod copilaresc, si vreau ca acest lucru sa ia sfarsit.