| Diddutzu a întrebat:

In luna iunie am avut relatii sexuale dar au fost protejate in 2 iulie mi-a venit ciclul, de atunci am mai intretinut relatii sexuale tot protejate si inca nu mi-a venit, simptome de sarcina nu am avut pana acum si nici nu cred ca e cazul din moment ce am fost tot timpul protejata si cu ejaculare afara.De ce credeti ca nu mi-a venit inca ciclul? sa fiu insarcinata? mentionez ca nu il am regulat dar niciodata nu trece de 45 de zile, in ultimele doua luni imi venea la 34.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Un ciclu menstrual a carei caracteristica principala este cea de a fi mereu NEREGULAT, poate avea/sa produca cicluri menstruale consecutive identice/apropiate ca lungime sau cu lungimi foarte diferite, dar cu toate acestea d.p.d.v. medical sa fie considerate ca fiind normale chiar daca ciclul este de 21 de zile sau de 50-60 de zile sau si mai lung de atat. In cazul tau se poate aaprecia ca NU poate exista o sarcina instalata in uter si in concluzie este vorba de un ciclu menstrual MAI LUNG a carui lungime este imposibil de stabilit. In mod absolut sigur si in cazul tau urmatorul raspuns este valabi :
Cel mai probabil in cazul tau este vorba de un ciclu menstrual a carei caracteristica este cea de a fi NEREGULATA si acest lucru se datoreaza faptului ca activitatea hormonala NU se desfasoara tot timpul in mod constant si corect fiindca glandele endocrine responsabile de producerea celor 2 hormoni feminini, estrogen si progesteron, nu functioneaza in mod normal si corect. Pentru a intelege despre ce poate fi vorba si ce se petrece probabil in organismul tau se poate explica astfel. Singura si de fapt unica explicatie este aceea ca una sau mai multe dintre glandele endocrine existente in organismul tau NU functioneaza corect/ normal/la parametri si din acest motiv activitatea hormonala este grav perturbata si dereglata ceea ce provoaca dereglari ale ciclul tau menstrual si din acest motiv ciclul tau este/poate fi unul mai mult sau mai putin... NEREGULAT. In astfel de situatii practic este imposibil de stiut sau apreciat fara sa fii consultata de un medic ginecolog daca ovarele tale sunt sau nu afectate de vreo anumita boala sau sufera de asa numitul sindrom al ovarelor chistice/polichistice (SOPC). Doar in astfel de situatii ovarele nu reusesc sa maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp precis stabilit si din acest motiv ciclul devine NEREGULAT cu lungimi imposibil de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. Fiindca o caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate, nu poti fi gravida.

| Jo17 a răspuns:

Buna. Poate s-a rupt prezervativul in timpul sexului. Cumpara de la farmacie un test de sarcina si vezi.
Daca nu esti insarcinata, mergi la un medic sa te consulte. Poate e din cauza ca corpul tau s-a schimbat sau ai ceva sau esti insarcinata.

| Diddutzu explică (pentru Jo17):

Am verificat prezervativele de fiecare data