| Blajajshdbdm a întrebat:

Hei TPU.
pentru baieti..care este faza ca in timpul sexului vi se rupe nu stiu ce ata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

FRENUL, adica ''ata''unui penis sanatos in cazul a peste 80% dintre barbatii activi sexual ramane INTREG adica INTACT toata viata. Totusi in cazul in care frenul se rupe dintr-un anumit motiv, NU se intampla nimic grav, deosebit, cu exceptia faptului ca barbatul respectiv va constata ca a devenit posesorul unui penis care este de fapt efectiv ''mort'', inert si lipsit de sensibilitate. ''Ata'' adica frenul unui penis SANATOS d.p.d.v medical, ramane INTREG/INTACT intreaga viata in cazul a circa 80-85% dintre barbati. Daca pana acum nu te-ai informat CORECT, trebuie sa stii ca acea "ata" a carei denumire corecta in termeni medicali este aceea de FREN penian, reprezinta de fapt o teava, un fel de tub/teaca subtire constituit dintr-un tesut dermatic ce leaga preputul (pielea care acopera capul) de partea sa inferioara a glandului, permitandu-i astfel preputului sa fie mobil, incat sa se poata realiza acoperirea si decalotarea glandului (capului). Bineinteles ca frenul ("ata") se poate rupe insa acest lucru se poduce/se intampla numai/doar atunci cand tesutul din care este formata acea teaca/teava, este atinsa de anumite afectiuni sau de o anumita boala si devine slabita si rigida. Frenul penian sanatos NU se rupe niciodata si va ramane intreg, poate putin intins/alungit pe durata intregii vieti. Acest lucru se produce si este valabil in cazul a circa 4 din 5 barbati activi d.p.d.v. sexual pe intreaga durata a vietii lor. Prin ruperea de obicei accidentala sau in cazul in care ''ata'' este rupta in mod intentionat dar iresponsabil, acel baiat/barbat de fapt NU se dezvirgineaza ci devine posesorul unui penis INERT, lipsit de sensibilitate si excitabilitate. Este bine sa stii ca prin acea teaca care este de fapt o "teava/un tub" trece un vas de sange important care iriga suprafata fina si super sensibila a glandului (capul penisului). In cazul ruperii frenului se rupe automat vasul de sange care trece prin interiorul frenului, si drept urmare se intrerupe/dispare irigarea supafetei penisului cu sange. Din acest motiv piele fina care acopera glandul se zbarceste si isi pierde luciul, elasticitatea, excitabilitatea, dar mai ales dispare sensibilitatea oferita de senzorii existenti in acea portiune de pielea fina a glandului. Acest lucru este un fapt dovedit, fiindca se produce in cazul barbatilor al caror penis este circumcis. Asa ca ar fi bine sa te rogi sa nu patesti si tu la fel. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mit urban. Sau accident foarte rar.

| minrest a răspuns:

Prostii copilaresti.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Da se rupe ata.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Daca nu se rupe iei forfecuta si o tai. Haaaaartsi si gata.

| fyndtnydt7u a răspuns:

Ața este un element important. Dacă s-ar rupe, capul penisului n-ar mai fi irigat și individul ar avea un penis inert, lipsit de plăcere maximă. Mai bine să nj ți se rupă.

| Fcd_Gheorghe_1998 a răspuns:

E complicat

| Zahan_Andrey_1997 a răspuns:

Da se rupe daca nu o rupi tu