| Magda20 a întrebat:

Hei TPU, simt nevoia să vorbesc cu cineva și nu am cu cine, am nevoie de un sfat. Sunt împreună cu un băiat de 3 ani iar de un an suntem căsătoriți și avem și un bebe. Problema e în felul următor, în ultima vreme nu prea mai petrece timp cu noi, adică stă lângă noi dar e cu telefonul în mână, așa făcea și înainte dar acum de cand e cu tik tok-ul petrece mult timp acolo. Aproape că nici nu mai vorbim unul cu celălalt. Cand e în preajma prietenilor lui vorbește aiurea la adresa mea, ultima dată îmi zice ceva de genul că dacă nu fac ce zice el mănânc buzata. Ne-am certat și de câteva zile nu vorbim, iar el acum pleacă de acasă nici măcar nu simte nevoia să îmi zică unde. Sunt cu el dar mă simt singură sad un sfat vă rog.

Răspuns Apreciat de Editori
| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Sfatul meu pentru tine dupa cum vad ca ti-au mai sugerat si ceilalti utilizatori,este sa vorbesti deschis cu el despre asta,nu il lasa sa te trateze asa,pentru ca deja dupa intrebarea pe care ai pus-o pot presupune ca el deja ti-a gasit punctul slab si te trateaza cum vrea el pentru ca si tu ii permiti asta, respecta-te mai mult ca femeie, si nu il lasa sa faca ce vrea din tine, iar daca nu veti ajunge la niciun acord despartiti-va, cate familii nu s-au despartit chiar daca au avut copii.Copilul tau va intelege mai tarziu de ce parintii lui nu mai sunt impreuna. Faptul ca ai un copil asta nu inseamna ca trebuie sa uiti total de tine pentru fericirea lui pentru ca meriti la randul tau sa fii fericita.Pe viitor iti vei gasi cu siguranta pe cineva care sa te aprecieze la adevarata ta valoare.Gandeste-te bine cum ti-ar fi mai bine tie si copilului tau, pentru daca nu esti fericita nu merita sa stai cu iubitul tau.Ori ii spui punctul tau de vedere in privinta comportamentului lui sa nu te mai trateze asa sperand ca chiar nu o sa mai faca odata ce tu vei pune piciorul in prag, ori daca va continua tot asa ca si pana acum te desparti de el cat mai devreme posibil pentru ca mai tarziu iti va si mai greu sa te debarasezi si va deveni o obisnuinta pentru tine felul cum te trateaza.Multa sanatate!

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate ai nimerit omul nepotrivit

| wildthing a răspuns:

Nu suna bine deloc. Ce inseamna ca mananci "buzata"? Cu alte cuvinte te-a amenintat cu bataia? Stiu ca nu e ceea ce iti doresti sa auzi, dar s-a saturat de tine. Eu nu cred ca relatia voastra va mai supravietui mult, orice ai face tu. Daca incerci sa te agati de el, probabil ca se va purta din ce in ce mai urat, pana nu vei mai putea suporta.

| Magda20 explică (pentru wildthing):

Nu mă agăț deloc de el, îi ofer libertate, aștept să vină totul de la sine, dar văd că el preferă telefonul în continuare.

| wildthing a răspuns (pentru Magda20):

Ma refeream la a te agata de relatia cu el in conditiile in care el vrea sa se indeparteze, la a incerca salvezi relatia chiar daca el vrea sa o incheie.

| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca nu l-ai cunoscut prea bine inainte sa va casatoriti. Asta e. Sfaturile noastre sunt tardive.

| romeo78 a răspuns:

Ești vinovată 100% și din păcate suferă și un suflet nevinovat.
În 2019 puneai întrebări și ne prezentai prietenul tău, sluneai că e plin de defecte. Probabil, au fost cei care te-au sfătuit să renunți la el. Ai crezut că cineva vă vrea răul și ai mers mai departe cu relația!
E un proverb românesc: "lupul își schimbă părul, dar năravul nu".
Deci, dacă ai crezut că o căsnicie, un copil îl vor schimba, ai greșit total.
Acum suportă consecințele!

| Violleta2022 a răspuns:

Cati ani aveti?
Pare o relatie de adolescenti, care au avut un copilas din greseala si au fost nevoiti sa se casatoreasca.
Multa imaturitate din partea lui, dorinta sa fie cu prietenii, sa se distreze, plictiseala mare acasa cu un bebe, cu siguranta asta nu-i o relatie bazata pe dragoste.

| mihai69 a răspuns:

Comunicare.
Dacă așa nu merge... Mă tem că supa voastră s-a răcit...

| Drimmero a răspuns:

Cum s-a mai spus pe aici, daca nu comunicati si nu va spuneti amandoi of-urile si nu ajungeti la un numitor comun, casnicia/relatia voastra e cam sortita, partea proasta e ca aveti un copil, am asa un feeling ca v-ati cam grabit in loc sa va cunoasteti indeajuns mai ales daca aveti sub 30 de ani.

| Crackman a răspuns:

Terapie de cupluri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heei!

Pai in cazul asta ar trebui sa mergi mai departe fara el, iar daca depinzi de el sau pe partea emotionala esti slaba, mergi la terapie, cere ajutor pentru ca nu e sanatos sa ramai intr-o realtie cu un om toxic, chiar daca aveti un copil

Succes!

| Dintrebare a răspuns:

Situatia este ca partenerul tau are un comportament imatur, iresponsabil si nu te respecta, iar relatia e sortita esecului. Parerea mea este ca nu mai poate fi reparat nimic. Dar ce ai putea face totusi ar fi sa deschizi discutia cu el, sa vorbiti foarte clar, sa il intrebi ce isi doreste etc. Si sa decideti de comun acord ce aveti de facut. Daca el isi doreste sa revina la sentimente mai bune fata de tine si isi ia angajamentul ca va deveni un partener si un tata bun, poti sa ii dai o sansa. Oricum, in functie de discutia asta poti decide tu ce ai de facut. Cand discutati sa dati atentie in mod special copilului. Chiar daca ajungeti sa va despartiti, el trebuie protejat. Deci comunicarea e raspunsul si solutia, ca intotdeauna.