| maravioleta02 a întrebat:

Hei TPU, sunt tot maravioleta, doar ca nu mai stiu parola la cont si a trebuit sa caut altul. In fine, sa trecem la subiect. Acum o luna mi-am facut primul cont TPU si v-am cerut sfaturi in legatura cu dragostea. Am aflat ca baiatul iubit era impreuna cu cea mai buna prietena, ca mai apoi sa aflu ca a murit. Am reusit sa trec oarecum peste, dar inca il iubesc. Acum doua saptamani am cunoscut un alt baiat, dar pe care il consider doar prieten, nimic mai mult. I-am spus povestea mea si m-a ajutat sa ies putin din starea de depresie.Pana acum doua zile, cand m-a cerut in casatorie, iar eu nu am fost de acord. Consider ca pierderea este ptea recenta ca sa trec peste. Eu nu i-am aratat niciun semn de dragoste, nici macar afectiune. Eram prieteni si atat. De atunci imi tot spune ca daca nu ma casatoresc cu el se sinucide. Cum as putea sa-i explic ca inca nu sunt pregatita sa incep o noua relatie? Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi tot.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cineva care recurge la santaj nu poate avea un caracter de apreciat.Ii spui pur si simplu ca o astfel de abordare din partea lui si continuarea acesteia ar putea inrautati actuala relatie.

5 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Eu în locul tău nu m-aş căsători cu un tip de genul.

| SkyPilot a răspuns:

Ar trebui sa inteleaga el singur, fara nici o explicatie. Si daca vei dori o noua relatie, el nu are "locul" asigurat.
Spune-i in fata, fara floricele, si ca in acest moment nu esti pregatita de o noua relatie, si ca atunci cand vei fi, nu se stie cine va fi alesul. Spune-i sa lase copilariile si sa fie barbat.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Doar un om cu un caracter josnic ar recurge la astfel de santaj, stiind ca tu ai trecut recent printr-o situatie foarte grea, si ai pierdut pe cineva drag. Rupe orice legatura cu el, nu merita nici macar un dram de atentie!

| abcabcabc a răspuns:

Pentru inceput ii dai o palma si spui ca-l bati mar daca mai spune ca se sinucide.
Roaga-l sa te inteleaga, spune-i ca nu ai nevoie de inca un prieten mort, nu mai vrei sa suferi ci de o persoana care sa te ajute sa treci peste.
P.S. : partea cu palma functioneaza, intr-un fel ii arati ca iti pasa de el si ca nu vrei sa moara.

Nu uita sa ai rabdare si sa zambesti happy