| simodex a întrebat:

Hei TPU
Știu că multe din întrebările mele au fost neclare, dar acum voi incerca sa va povestesc mai detaliat totul.
Mi.am început viața sexuală pe 11 august 2017. Eram puțin bolnava, eram răcită..luam niște medicamente ce conțineau penicilina și amoxicilină. După 2-3 zile de încercări, prietenul meu a reușit să îmi rupă himenul.A durut, și sânge a curs doar o picătură.
Pe 12 august, totul a fost ok..am fost la tara cu părinții mei..doar pentru câteva ore.Pana sa plec înapoi în oras., am observat că îmi venise ciclul.Nimic anormal..Am ajuns acasă, m.am schimbat, spălat, mi.am pus un absorbant curat și m.am culcat.Toata noaptea nu am putut sa dorm din cauza că aveam mâncărimi și dureri.Cand m.am trezit,am observat că labiile mele mici erau umflate și roșii. daca stau mai bine să mă gândesc,tot organul meu genital era umflat in exterior.
Erau mâncărimi aproape insuportabile.
Mă rog, din cate am citit și am auzit, acele mâncărimi erau cauzate de acele substanțe din medicamentele de răceală( amoxicilină și penicilina). am făcut spălături cu bicarbonat și am folosit tantum rosa. după ce mâncărimile au dispărut.a apărut o secreție abundenta foarte apoasa..care era provocată de aceleași 2 substanțe.
Dar totul a fost bine..ciclul fusese normal.( menționez că am ciclul neregulat ..chiar foarte neregulat)
După..pe 15 septembrie.în loc de menstruație, mi.a curs 3 zile o secreție maro.și slabă cantitativ..Devenisem speriata așa că am făcut un test de sarcina care a ieșit negativ.
Acea secreție a trecut, iar pe 6 octombrie acea secreție maro a revenit, la fel de slab cantitativă. după 2.3 zile a trecut,iar apoi, in aceeași luna, pe 30 octombrie mai exact.mi.a venit menstruația, de data aceasta a fost complet normala. apoi, am făcut din nou un test de sarcina..acesta ieșind negativ.
Pe 6-7 decembrie..menstruația mea a venit ok.
Iar acum, in ianuarie..am niște secreții maro.dar extrem de slab cantitative,și foarte foarte puțin sânge în secreția vaginală.
Încep sa fiu speriata de faptul că ar putea fi o sarcina, dar alte simptome nu am.( Ba chiar am slăbit, nu prea mai am pofta de mâncare)
Aceasta secreție ciudata cu puțin sânge și putina secreție maro mă sperie.Mă duce cu gândul la sarcina sau la cancer sau la infecția colului uterin.
Am făcut dragoste cu iubitul meu de cel puțin 30 de ori,neprotejat,dar precizez că mereu am fost atenta la el.și niciodată nu si.a dat drumul în mine,absolut niciodată, ba chiar uneori nici nu își dădea drumul( când simțea că îi vine acea senzație de excitare, se oprea un minut că să i se ducă)
Ce ar putea fi aceste mici sângerări ce le am acum?
PS..va rog fara jigniri, fara certuri ..eu doar caut niste răspunsuri și va cer vouă ajutorul.Nu vreau sa fiu criticata, mai ales că am 16 ani. Fara critici sau jigniri.
Mulțumesc anticipat și scuzați eventualele greșeli!
Ofer Funda

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti insarcinata. Ai cel mai probabil o infectie. Si o deregleare hormonala care iti provoaca aceste menstre anormale. Toate se datoreaza inceperii grabite a vietii sexuale (inainte de 17 ani si jumatate varsta minima sigura din punct de vedere medical). Trebuie sa te prezinti foarte urgent la un ginecolog. Oportun ar fi la cel care te-a vazut in august, la consultatia obligatorie in prima luna de la inceperea vietii sexuale, dar am impresia ca ai refuzat acea consultatie. Oricum, e important sa ajungi luni la un ginecolog cat mai bun si sa incepi investigatiile necesare, care pot dura mai multa vreme (mai ales cele pentru dereglarea hormonala).

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Du-te urgent la ginecologie si fa o lama. e posibil sa ai o infectie ce recidiveaza. nu ati folosit prezervativ, de ce?

| simodex explică (pentru PsihoSex):

Ne.am gândit că nu se întâmplă nimic, el în trecut având și alte contacte sexuale, fostele lui prietene neavând nicio infecție, nimic

| PsihoSex a răspuns (pentru simodex):

Si tu chiar trebuia sa crezi orbeste orice ar fi spus el?!?
E vorba de sanatatea aparatului tau reproducator! Si anumite afectiuni genitale te pot lasa infertila!
Deci nu mai amana si du-te imediat la ginecologie la control, si spui tot, cu toate amanuntele!
Si nu mai fa sex fara prezervativ!
Mai exista si lichid preejaculator, in care exista suficienti omuleti incat sa poti ramane gravida!
Citeste aici!
http://www.mayoclinic.org/......q-20058518

| Ara997 a răspuns (pentru simodex):

Fostele prietene. or sa te umple de toate bolile fata draga nu e de glumit, daca nu ai inteles cum sta treaba cu bolile venerice cu hepatita si hiv-ul, inseamna ca e grav.

| simodex explică (pentru Ara997):

A avut doar una cu care a mai făcut.și tipa este perfect sanatoasa

| Ara997 a răspuns (pentru simodex):

Fata draga, toti spun ca au mai avut "doar una".si aia cu perfect sanatoasa e de ras daca nu ar fi de plans. citeste oleaca despre BTS
http://www.sfatulmedicului.ro/......-sida_1101

| mihai69 a răspuns:

De ce nu te oprești din chin ca să consulți un ginecolog?!?
Vei avea un răspuns calificat și la obiect în scurt timp. De asemenea, și un tratament, dacă e cumva necesar.
Gravidă sigur nu ești, dar așa cum zici, nici normal nu e ce ai tu acolo.
MEDIC!

| sofisis a răspuns:

Ai luat ori o boala cu transmitere sexuala, ori ai facut o candida.
NU e normal sa ai secretii maronii cu sange.
MERGI LA GINECOLOG!
Ce naiba astepti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum **** mea sa te *** de 30 de ori la 16 ani? rolling on the floor))))) Mooor coaieeeeeeeeee

| dfsugiopdfiudygh a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ți se pare anormal?

| Vanishgold a răspuns:

Probabil de la antibioticele alea ai făcut o candida pe care nu ai tratat-o. Mergi la medic dacă vrei să fii sigură și liniștită.

Răspuns utilizator avertizat