| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu daca esti fata, si iti bagi degetul sau orice altceva normal in vagin, în afară de penis, te poti dezvirgina?
Sau doar atunci cand intra un penis in vagin se numeste dezvirginare?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

V I R G I N I T A T E A unei fete este perceputa foarte diferit, astfel ca in anumite culturi/comunitati acest aspect reprezinta o stare absolut obligatorie pe cand in alte culturi sau societati cu idei mai libertine, virginitatea si-a pierdut intr-o destul de mare masura valoarea spiritual-moral-etica. Insa foarte multa lume considera dintr-o confuzie regretabila dar mai ales impardonabila ca starea de DEFLORARE a ''pasaricii'' este totuna cu pierderea VIRGINITATII. Majoritatea indivizilor NU reusesc sa inteleaga faptul ca VIRGINITATEA femeii reprezinta un concept psihico-mental si din acest motiv reprezinta o simpla notiune imateriala, intangibila si INVIZIBILA si a carei EXISTENTA este localizata in MINTEA fetei/femeii deci nu la nivelul vaginului/vulvei, adica a ''pasaricii''. Din cauza acestui fapt/motiv reiese ca existenta sau lipsa VIRGINITATE nu poate fi determinata de o alta persoana, fiindca un CONCEPT indiferent care sau de ce natura ar fi, NU poate fi vazut cu ochii si nici NU poate fi atins/pipait in mod real, fizic sau material. Ca atare rezulta ca virginitatea nici nu poate fi ''pierduta'' : nici intentionat si nici accidental. Astfle ca se poate afirma ca niciodata si nicio alta persoana in afara fetei in cauza, nu poate sa se pronunte in privinta VIRGINITATII acelei fete/femei. Starea de virginitate dispare sau ''se pierde'' NUMAI in momentul in care himenul si/sau vaginul femeii intra in contact direct cu penisul unui baiat/barbat, insa acest lucru il va sti/cunoaste doar cea in cauza si nimeni altcineva.
Lezarea, deteriorarea ori ruperea si din greseala ori accidentala a HIMENULUI prin MASTURBARE provoaca asa numitul fenomen de DEFLORARE a ''pasaricii'', deci in nici un caz DEZVIRGINARE acesteia, asa cum o considera multa lume in mod cu totul gresit.
In concluzie reiese foarte clar ca nimeni NU se poate pronunta in mod cert cu privire la modul in care s-a produs deteriorarea himenului. Si asta datorita faptului ca acest proces de deflorare se poate produce si ca urmare a unei actiuni de natura fizica asupra himenului sub forma unei ''agresiuni'' in urma careia prin ruperea himenului ramane o stare vizibila si palpabila. Insa in destul de multe situatii acest proces al DEFLORARII se mai poate produce si din mai multe diverse alte motive. Exista si o serie de motive nonsexuale care pot provoca ruperea sau deteriorarea himenului si producerea deflorarii, activitati care nu au nici-o conotatie sexuala. S-a constatat ca in functie de constitutia, de elasticitatea si grosimea himenului, pielita respectiva se poate leza/crapa/rupe in momentul in care asupra himenului este exercitata o ''tensionare'' ca rezultat al unor miscari ample de deschidere si indepartare a picioarelor, la balet, in gimnastica, catarare/escalada, dans sportiv, ciclism, urcarea unei pante abrupte, etc.etc. Si ca o concluzie finala care incet incet incepe sa fie de tot mai multa lume acceptata, se apreciaza si considera ca AUTOdezvirginarii femeii NU este posibila. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Numai atunci când te penetrează un penis natural te dezvirginezi.

| Necunoscut112 a răspuns:

E discutabil. Teoretic doar sexul real te dezvirgineaza, însă mie mi se pare că îţi pierzi o parte din inocenţa virginităţii dacă iti bagi chestii acolo, pe lângă faptul că îţi poți rupe himenul, si băiatul cu care o vei face prima data, nu o să aibă de unde ştii dacă acesta lipseşte din cauza unui act sexual cu alt baiat, sau din cauza masturbării. Eu una n-am făcut astfel de chestii înainte de a-mi începe viaţa sexuală, asa ca a fost totul nou atunci. Unii considera ca esti virgina si dacă o iei în dos si oral. Eu nu sunt de acord. Numai inocenta nu esti dacă faci asta...