| TheGirl1345 a întrebat:

Heii
Credeti ca e normal ca o fata de aproape 16 ani sa isi incepa viata sexuala? vreau parerile voastre

15 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Varsta de 16 ani reprezinta acea varsta care se poate considera ca fiind cea situata cam la "granita" inferioara a perioadei care delimiteaza in acceptiunea majoritatii posibilul moment de a fi inceputa viata de natura sexuala a adolescentelor. Insa doar in scop recreativ nu si reproductiv. Multa sanatate! big grin

| OldSoul a răspuns:

Cat este constienta de toate riscurile si isi asuma faptele, fie ele minore sau majore, da, nu are decat.
Riscurile se stiu care sunt, o posibila sarcina/boala, desi la cate modalitati contraceptive sunt nu ar trebui sa fie asta o problema, si in special sa se impace cu ideea ca exista posibilitatea ca respectivul sa fi stat cu ea tocmai pentru asta si mai apoi sa o paraseasca, daca intelege posibilitatatea ca asta sa i se intample si isi asuma aceste riscuri, da.
Daca nu si-le asuma, aia e, ramane la un joc de noroc si probabil va ameninta cu sinuciderea daca respectivul o paraseste, va intra in depresie si se va plange cat de proasta a fost, va face avort in secret daca ramane insarcinata si alte chestii.
Pana la urma e viata ei, si sunt deciziile ei, nu prea trebuie noi sa ne bagam in viata altora.
Ideea e ca daca faci un pas, asumati-l!

| TheGirl1345 explică (pentru OldSoul):

Asa e, intr-un fel, insa ca baiat, ai sta cu o fata aproape 5 luni doar pentru a te folosi de ea? Pun accent ca baiatul acela nici nu grabeste fata respectiva.

| OldSoul a răspuns (pentru TheGirl1345):

La intrebarea asta nu pot sa-ti dau un raspuns eligibil, am o alta varsta, acum am unele principii si nu sunt genul sa profit.

Cat despre "Aproape 5 luni" nu-mi pare nici mult, nici putin, chiar si asa, sunt destui care o asteapta pe una, si intre timp isi fac "de cap" cu alta, si sunt si altele care ar ceda mai repede.

Da, e posibil sa fie un baiat oke, sa te placa, dar asta nu am de unde stii.

Dupa cum am spus si mai sus, oricum ar fi, e un risc care trebuie asumat de persoana in cauza.

| Sofer a răspuns:

E normal sa o faci daca simti asta ca vrei sa iti incepi viata sexuala.

| Nemessys a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu prea. Insa la 17 merge, de ce nu? Oricum mai mult conteaza cu cine vrei sa o faci. Daca stii ca acel baiat nu o sa profite de tine si in cazul in care nu-i mai oferi sex pentru o perioada mai lugga si el sta in continuare langa tine, atunci da, merge. happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal, avand in vedere ca alte fete si-o incep la varste mult mai fragede. Eu zic sa nu te grabesti, pentru ca este un eveniment care aduce multe consecinte. Poate mai tarziu iti va parea rau ca te-ai daruit acelui baiat. Decizia iti apartine.

| TheGirl1345 explică (pentru anonim_4396):

Este adevarat. Nu prea includ motivul ca imi va parea rau ca m-am daruit acestui baiat. Nu am zis ca o sa se intample neaparat asta, era o intrebare pentru a-mi face o parere asupra acestui fapt iar daca se va intampla, sa imi fie sau nu rusine, intr-un fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ar fi sa discuti cu parintii tai chestiile astea, nu sa ne intrebi pe noi. Daca parintii care te-au facut si te-au crescut considera ca e normal, e problema ta.Normal ar fi sa te gandesti la viitorul tau, ce vei face in viata, cum te vei descurca. Daca iti incepi viata sexuala de pe acum nu e o minune, nici o fericire, nici macar bucurie nu este.Pentru ca trebuie sa te informezi bine inainte de a face asa o tampenie la o varsta asa de mica.Nu degeaba varsta legala in tara noastra este de 18 ani.Nu- s nimeni in drum aia care au stabilit varsta la care poti sa faci tot ce te duce capul.Deci ar trebui sa mai ai rabdare, ca nu se intampla nimic grav daca nu te pornesti de pe acum cu sexul.

| Bernardus a răspuns:

E varsta legala, si suntem in secolul 21, deci e perfect normal. Daca nu e cu vreunul cu 10 ani mai mare si e cu consimtamant e perfect normal

| SatanLovesYou a răspuns:

Da.
Si pentru ceilalti care au raspuns...

Ce e cu epidemia asta a romanilor cu "daruitul virginitatii" si cu sacrul moment al pierderii acesteia (? ce pierzi mai exact)? Stiu, stiu, generalizez. Dar e prea des intalnit stilul asta de gandire. Si de ce doar la fete?

Virginitatea nu are semnificatie - poate doar in sens abstract. Iar acel sens abstract a pornit de la ideologii religioase. Asa ca daca nu vrei sa fii legata la gat de o astfel de gandire inapoiata, nu iti mai face griji si treci la capitolul urmator. Poti avea orgasm? Tipul/tipa stie ce face? Invata sa fi egocentrista nitel privind placerea sexuala. Si NU te gandi VREODATA ca esti "necurata" sau ca faci ceva "dirty" fiindca asa niciodata nu o sa iti placa cu adevarat sexul.

| Arii2 a răspuns:

Da decat sa si.o inceapa de la 13, cel mai bine ar fi sa astepte pana la 18 pentru a fi matura in alegerea unui baiat.Eu am 18 nu am avut iubit nu mi-e rusine cu asta desi altele pe la 12 au grija asta si se impacienteaza laughing