| Sadness12 a întrebat:

Heii TPU! Acum ceva timp am realizat ca sunt bi..Imi place de o fata care e lesbi..Mai demult am fost prietene bune dar nu am mai vorbit un timp..si abia in august am realizat ca de fapt imi place de ea mai mult ca prietena.
Un baiat ma place si am incercat sa ii explic faptul ca sunt bi si nu intelege, imi tot spune ca o sa ma faca sa imi placa doar baietii, nu si fetele.
Tot incerc sa ii explic faptul ca nu pot schimba asta dar pur si simplu nu intelege.
Ce ar trebui sa fac? Credeti ca ar fi bine sa vorbesc cu ea si sa ii spun ce simt? Ea probabil nu simte la fel si o sa stric tot. (va rog nu va bateti joc pentru ca oricum ma simt destul de oribil)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca abia ai implinit azi 16 ani (LA MULTI ANI!), deci esti foarte micuta si ma indoiesc ca ai prea multa experinta sexuala.
Poti totusi sa ne spui cate relatii sexuale ai avut cu baieti si cate cu fete?

| corbulalbrosu a răspuns:

In astfel de situatii, ai putea incerca sa ajungi cu prietena ta situatia de a intretine o sueta sau sa o inviti undeva la o cafea o cofetrie ori la pizza si in timpul consumatiei si a conversatiei, la un moment dat ai putea aminti de existenta diferitelor orientari sexuale pentru a vedea in ce mod reactioneaza, sau de ce nu ai putea sa o intrebi care este parerea ei in aceasta privinta. Astfel in functie de reactia ei sau de parerea exprimata, ti-ai da seama daca are vreun rost sa ai sperante in privinta unei relatii cu ea. Iar acelui baiat sau prieten, poti sa-i transmiti ca prima data ar trebui sa citeasca lucrari de specialitate pe aceasta tema fiindca deocamdata ii lipseste informatia corecta. Sanatate!

| mihai69 a răspuns:

De unde știi ce simte ea dacă nu-i spui nimic? Poate că simte, dar îi e teamă că o vei respinge, nefiind lesbi (sau bi).
Spune-i! nu ai ce pierde, dacă ți-e prietenă adevărată, chiar dacă nu te place și ca iubită, nu te va părăsi! Dacă totuși o face, clar nu e prietena pe care o credeai că e...
Cât despre „el" - crede-mă, nu-ți dorești un astfel de specimen alături!

| Lostlyric a răspuns:

Intrebare: ai avut vreodata vreo relatie sexuala cu cineva de sex opus si ti-a placut? Pana nu o ai, nu esti Bi.

| Misteryy a răspuns:

De cele mai multe ori bisexualitatea apare din cauza faptului ca nu s-a garitificat sau cristalizat asumarea identitatii sexuale, iti recomand daca doresti sa consulti un specialist si un psiholog, daca ai pana in 18 ani, mai poate fii accentuata si de o criza de identitate pe planul eu-ului si al identitatii sexuale, sfatul meu este sa lasi rusinea de-o parte indiferent ce varsta ai avea si sa te informezi mai amanuntit din punct de vedere tehnic, si daca doresti desigur sa te orientezi catre barbati sau femei.