| EllieTheDreamer a întrebat:

Heii TPU!
Am o simpla intrebare: Voi ce credeti ca este iubirea? Si care e diferenta intre iubire si sentimentul acela de atasament fata de o persoana?
Dau fundita pentru cel mai interesant raspuns!:*

Răspuns Câştigător
| AlinaAndreea21 a răspuns:

Ce este iubirea? Aceasta e o intrebare filozofica, fiecare persoana are o definitie proprie. A iubi, inseamna a gasi fericirea ta, in fericirea altuia. E acel moment, cand privesti pe cineva, mai presus decat tine, e acel ceva...ce ne marcheaza existenta!

Atasamentul fata de o persoana, e ca un "preludiu" inaintea iubirii. Este acea obisnuinta, si acea stare afectiva, pe care o simti pentru cineva drag.

2 răspunsuri:
| AnnaS123asd a răspuns:

Atasamentul fata de o persoana - tii la ea la fel de mult ca la tine
Iubirea - tii la persoana respectiva mai mult decat la tine happy ai prefera sa ti se intample ceva tie, numai sa ii fie ei bine!

Cu asta am zis tot happy simplu si destul de frumos, zic eu :*

Foarte interesanta intrebarea big grin

| TraficantDeServetele a răspuns:

Dupa cum iese din definitia iubiri:

~Iubirea sentimentul frumos al vieti pe pamant. Ea uneşte la maxim persoanele umane fără să le confunde. Iubirea este suprema lege a omului care chiar cu voia sau fara ea acctioneaza cand sufletul canta si florile vieti tale infloresc.

Diferenta intre iubirea in sine ce uneste 2 persoane si sentimentul de atasament intre 2 persoane este faptul ca iubirea este mult mai puternica, ea nu piere odata ce s-a nascut ci supravietuieste mereu.

Funda?