| Moldovan_Codrut_1905 a întrebat:

Heii TPU! In decembrie am avut contact sexual neprotejat, cand a scos-o a ejaculat la intrare. Nu stiu daca eram in perioada fertila sau nu deoarece nu prea am ciclu regulat. Pentru siguranta am luat Escapelle la aprox. 25 de ore, mi-a venit menstruatia la 7 zile dupa, a durat normal, cu cateva cheaguri prin ea. Menstruatia anterioara ( cea din decembrie) a duat 34 de zile. Nu am avut simptome de sarcina doar ca mananc mai mult, credeti ca as putea fii insarcinata?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca dupa trecerea a 7 zile de la administrarea pastilei de a 2-a zi denumita Escapelle, s-a produs o menstruatie adevarata (si nu acea sangerarea care se produce ca reactie adversa a organismului) si acea menstruatie s-a desfasurat asemanator cu menstruatiile avute pana in acel moment, inseamna ca pastila de a 2-a zi a fost folosita cu 7 zile inainte de ziua in care ar fi urmat sa inceapa menstruatia, adica sa fost folosita in mod cu totul/absolut INUTIL fiindca in acel moment formarea unei sarcini era IMPOSIBILA. Daca dupa ultima menstruatie nu ai intretinut alte contacte sexuale neprotejate atunci cel putin teoretic probabilitatea de a exista o sarcina se poate exclude. Lungimea ciclului menstrual actual nu se poate nici macar intui sau estima ca numar de zile din cauza caracterului neregulat al ciclului dar si din cauza probabilelor dereglari hormonale provocate de folosirea inutila a pastilei contraceptive. Sanatate!

| Ralf1971 a răspuns:

Daca n-a ejaculat in vagin, sperma nu are cum sa intre singura.
Este bine sa folosesti prezervativ.