| Dianaaaaaioanaaaaaa a întrebat:

Heii TPU! La cate saptamani se vede la ecograf ca esti gravida? Si cum poti afla în cate saptamani esti?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care menstruatia nu mai porneste si testul de sarcina este pozitiv, respectiva doamna/domnisoara se prezinta la un cabinet ginecologic pentru a discuta cu medicul ginecolog ca sa lamureasca situatia sa. In acest mod trebuie sa procedeze orice fata/femeie care suspecteaza ca este posibil sa fie insarcinat in acel moment. Testul de sarcina efectuat pe baza urinei devine pozitiv cam in momentul in care ar fi trebuit sa porneasca o noua menstruatie, deci la circa 2 saptamani de la conceptie sau 4 saptamani de la ultima menstruatie. In astfel de situatii/cazuri medicul ginecolog cel mai probabil programeaza orice femeie insarcinata pentru a fi examinata ecografic doar incepand din momentul in care au trecut minim 6 sau a 7 saptamani de la ultima menstruație. Incepand din acest moment pot fi observate si evidentiate toate elementele care sunt caracteristice unei sarcinii la inceput de evolutie si stabilirea varstei precisa a acesteia. Multa sanatate!

| Dianaaaaaioanaaaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Si daca ai CM neregulat cum poti afla în cate saptamani esti?

8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

La ecograf se poate vedea la vreo 2-3 luni.

| Andrei258 a răspuns (pentru Andreeush):

La 2 3 luni nici nu misca misca de la 4 jumate

| Andreeush a răspuns (pentru Andrei258):

Eu ma refeream la ecograf, dupa 4 luni incepe copilul sa miste.

| Andrei258 a răspuns (pentru Andreeush):

Nu se vede pana in 4 luni jumate nimic

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Andrei258):

Ai dreptate.

| Andrei258 a răspuns:

La 4 luni jumatate o fata sitii ca e gravida daca i inytarzie ciclu menstrual

| VladSimionescu a răspuns:

Salut, la ecografie sa vede după o luna și jumătate minim, iar de la o luna și jumate pana la 4 luni ai voie legal sa faci metode de avort. Succes