| MagdaIrimie124 a întrebat:

Heiii. Am o nelămurire, astăzi trebuia să am ovulatia după calendar și după simptome(acel mucus) pe care îl am de câteva zile, in fiecare zi, dar testul de ovulație este negativ. Am făcut unul și acum doua zile când aveam aceleași simptome și practic tot în perioada fertila eram și tot negativ a ieșit. Mai fac mâine unul, dar nu-mi dau seama de ce nu-mi arată pozitiv daca am aceste simptome. Știe cineva?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca ai ciclul de tip neregulat, iar aplicatia pe care o tii mai tare te incurca, fiindca este inutila.

| Floridori a răspuns:

Avand in vedere ca ai precizat intr-o alta intrebare faptul ca ciclurile tale oscileaza cu +/- 2 zile, trebuie sa intelegi ca si ziua ovulatiei va oscila cu acelasi numar de zile.
De exemplu, daca ciclul actual ar avea 28 de zile, ovulatia ar avea loc in ziua 14, iar daca ciclul actual ar avea lungimea de 30 de zile, atunci ovulatia ar avea loc in ziua 16.Problema este ca nu poti sa stii cu anterioritate ce lungime ar putea avea ciclul actual. Abia in momentul aparitiei menstruatiei poti sa stii sigur lungimea exacta, dar gandindu-ma ca vrei sa ramai insarcinata, ideal ar fi ca menstruatia sa nu isi faca aparitia happy Avand in vedere aceste mici variatii, de o zi sau doua, nu poti sa fii absolut sigura de ziua ovulatiei, ci doar sa ai o idee aproximativa a acestei zile si sa repeti testele de ovulatie in toata aceasta perioada aproximativa.

Secretia cervicala transparenta si elastica este prezenta pe toata durata perioadei fertile, deci cam 6 zile, o saptamana.Din cele 6 zile considerate fertile, abia a cincea zi este cea a ovulatiei.
Testul iti va afisa un rezultat pozitiv doar in ziua ovulatiei, maxim in ziua anterioara, dar nu mai devreme de atat.

| Betyyy1234 a răspuns:

Se mai întâmplă să întârzie din cate știu eu.( Dacă am greșit este că uneori nu înțeleg întrebările, nu stiu de ce dar na cred că sunt proastă?)