| Personna a întrebat:

Hello! Aceasta este o intrebare la adresa tuturor fetelor/femeilor: Va face placere sa fiti abordate in locuri publice, linistite (eg: strada, parc)?
Si nu ma refer la "abordarea mitocanului" (claxon, fluierat, "ai un fund fain"), ma refer la o simpla conversatie, deloc vulgara, cu un inceput de tipul "Buna, scuza-ma ca te retin, dar voiam sa-ti spun ca arati foarte draguta / interesanta", in care baiatul/barbatul isi face cunoscute intentiile, dar intr-o maniera decenta. Daca i-ati da la final nr de telefon, ati accepta o intalnire ulterioara cu el?
Ma gandesc ca ai putea intalni persoane super chiar si pe strada and, who knows what may happen then?

26 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-as avea o problema sa fiu abordata dar abordarea ta denota doar disperare de o relatie si nu as lua-o in seama si as cauta o metoda sa scap cat mai repede

| AdelinaC a răspuns:

Nu. In primul rand un baiat care ar face asa, mi-ar da impresia ca e un antisocial si din disperarea de a gasi fete iese la abordat pe strada. Imi aminteste de batranele care nu au cu cine sa vorbeasca acasa si se baga in seama in autobuz cu oricine. In al doilea rand, arata imaturitate pentru ca nu se gandeste ca pe strada sansele de a gasi ceva serios sunt extrem de mici. In al treilea rand mi-ar inspira lipsa de decenta din partea lui... mental l-as compara cu acei oameni care abordeaza pe oricine cerand un leu si doar-doar i-o da cineva. Un om cu principii are pretentii, selecteaza, formeaza relatii interumane in medii sociale si educationale de nivel peste mediu.

| RAY a răspuns:

Depinde de cum arati si de masina ai, daca nu arati bine nu te baga in seama, dar sufletul conteaza nici masina nu conteaza du-te in oras cu caruta, romancele sunt mai fragile, stricte, cred ca toti sunt violatori pana devin catelusi lor

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Dacă nu arăți bine s-ar putea să te trezești cu o acuzație de hărțuire, chiar dacă o oprești doar preț de 5 minute s-o intrebi dacă nu vrea să vă cunoaște-ți.

| Andreeush a răspuns:

Eu de obicei nu dau numărul persoanelor straine însă dacă aș întâlni pe stradă pe cineva de care să îmi placă probabil aș încerca cunosc acea persoană.

| RAY a răspuns (pentru Andreeush):

însă dacă aș întâlni pe stradă pe cineva de care să îmi placă probabil aș încerca cunosc acea persoană =foarte bun raspuns

| SG1995 a răspuns:

Nu, și nu încerca asta dacă nu ești prost și cauți probleme. Anul trecut fiind fraier am încercat ce zici tu, și ghici ce? Tipa m-a amenințat cu poliție, după mi-a făcut poză fără să știu, și m-am trezit cu o plângere pentru hărțuire. Am primit ordin de interdicție deși nu îi știu nici măcar numele. Și, nu am fost ceva bizar eram în piața orașului și încercăm să mă bag frumos cu ea în seamă.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Vorbesti serios? incredibil, si atatia pe aici spun sa te bagi in seama cu necunoscute, ce iai spus mai exact? ai fost la politie?

| Lioana a răspuns:

Oricat de manierat ai fi pe strada nu ai sanse sa ai o discutie in care sa primesti si numarul de telefon al fetei.
In parc, pe o banca, ai ceva sanse dar trebuie sa fii pe placul fetei ca sa vorbeasca cu tine.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Dar trebuie sa fii pe placul fetei ca sa vorbeasca cu tine? aspect fizic?

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Evident, aspectul fizic e foarte important atunci cand vezi o persoana pentru prima data pentru ca e primul aspect care poate fi observat. Dar conteaza foarte mult si modul de gandire si de abordare.
As putea vorbi cu un baiat care nu ma atrage fizic daca as putea avea o discutie placuta cu el dar nu sunt sigura daca i-as da si numarul de telefon. Poate ca nici unuia frumos nu i-as da nr de telefon, ci doar mailul. Mi se pare imprudent sa dau numarul de telefon unei persoane pe care abia am cunoscut-o.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

De acord, dar, am eu am observat ca online oameni sunt mai deschisi

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Da? Cate numere de telefon ai primit de la persoanele intalnite online?
Sunt mai deschisi online pentru ca se pot ascunde in spatele unui nume fara a-si dezvalui adevarata identitate.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Depinde de web site, aici? cam de la toti prieteni, daca nu ai incredere in mine si eu nu putem fi prieteni

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

De la toti prietenii de aici de pe TPU? Observ ca ai ramas cu singur prieten: TPU.ro. Dar e ceva daca ai numarul lui (sau al ei).

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Am avut prieteni mai multi, dar, am avut asteptari prea mari

| Lioana a răspuns (pentru RAY):

Stiu ca ai avut dar i-ai sters. E bine daca ti-ai dat seama ca asteptarile tale au fost prea mari.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Si eu i-am dezamagit, nu neg asta, asa suntem, dezamagim si suntem dezamagiti, ce sa faci

| Emma30555 a răspuns:

Nu este o abordare care sa functioneze, sau sansele sunt mici. Te poti imprieteni in alt mediu, in bar, club, concert, anturaj nu pe strada. Iar genul ala de replica nu e potrivit, e oarecum penibil, poti incerca alt gen de abordare, ceva mai original. Ca sa mearga cum descrii tu situatia, trebuie chiar sa nimeresti persoana, si sa fii impecabil fizic, imbracaminte sa nu pari ciudat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum dracu de nu iti e rusine sa intrebi sau sa abordezi asa? E clar ca isi da seama saraca fata ca esti un disperat mai ales cu felul cum o zici, plus mai si deranjezi.
Existã destule locuri de abordat fete. Scoala, sala, biblioteca, bar etc
ORIuNDE numai sa faci ceva interesant pentru tine, pnm si in supermarket e mai ok decât pe stradã!
necunoscute pe strada cand ele sunt ocupate si tu te gasesti tocmai atunci sa aabordezi, pentru ca nu Ai nimic interesant de facut, este extrem de dubios. Sa nu ai ce face cu viata ta si sa mergi la agatat prin parc, sau sa opresti fete din treaba lor.

| Personna explică (pentru anonim_4396):

Scoala pica (in postare m-am referit si la femei/barbati), plus ca e mai rar sa legi o relatie cu colega de clasa.
Si ce ai putea face interesant intr-o sala? Biblioteca inteleg, cartile reprezinta un subiect de discutie vast, dar subiect gasesti si doar dintr-o simpla conversatie (daca esti atent si la ce zice persoana respectiva), este de datoria ta ca baiat sa conduci o conversatie, odata ce ai inceput-o.
Rusine mi-ar fi sa incep cu o replica de agatat ridicola, la care este o sansa foarte mica sa reactioneze pozitiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Personna):

Astea au fost doar niste exemple, Depinde de fiecare, la Ce ma refeream e sa-ti traiesti viata si ce-ti place sa faci, si daca picã o fatã dragutã care te bagi in seama bine, daca nu iarasi bine. Binenteles cel mai mult conteazã sa fie lucruri in comun.
Ce zici tu sunt "abordarile reci" adicã tipa cam nici nu stie ca existi, si tu te gasesti sa intri in discutii. Sunt mai grele, mult mai usor e când tipa iti da semne, cum ca te-ar place cat de cat(la aspect ma refer) si sunt sanse ca abordarea sa meargã binez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu, daca as fi femeie, mi-ar fi frica de cineva care m-ar aborda pe strada. Adica wtf? Prima intrebare care ar trece prin capul meu ar fi, " de ce incearca asta sa agate femei pe strada, si nu la munca, sau la scoala, sau prietene sau vecine, sau eu stiu?"
Cand cineva strain iti invadeaza spatiu privat, e cam naspa.
Asa te abordeaza si hotii, gen te intreaba cat e ceasul, si cand te uiti la mana, iti trage poseta, sau vreun violator in serie, care se duce sa se bage in seama cu cineva, se uita stanga dreapta, ii da cu ceva in cap si o trage intr-un boschete. Deci nu e ok sa te duci sa invadezi spatiul privat al unei persoane, asa in contextul pe care tu l-ai descris.

un alt context care ar merge, ar fi sa ai un caine, sa mergi prin parc, si sa intalnesti pe cineva cu un alt caine. Atunci ai un punct de plecare, si n-o sa mai fi un weirdo de-ala dubios.
Sau te duci cu copilu daca ai copil la locul de joaca, si intalnesti o mamica singura, si ai la fel, un punct de plecare, arunci si tu o "copii astia, toata ziua alearga, de unde au atata energie?"

dar in nici un caz nu te duci sa abordezi pe cineva cum ai spus tu mai sus laughing

| sopranaCadaverica a răspuns:

Ar fi foarte dragut. Chiar mi-ar placea ca barbatii sa aiba curajul de a aborda femeile in realitate. E un avantaj fata de internet - pana te intalnesti cu persoana abordata online de exemplu, cam pierzi timpul cu emotiile, idealizarea, si ai foarte multe asteptari in general, ca in final sa ramai dezamagit, ori sa realizezi ca respectiva poarta masti. Real te poti dezvalui altfel, sunteti doua persone expuse in mod egal. Asta de fapt e calea umana, naturala, specifica instinctului social pe care teoretic... inca il posedam. happy Si este ceva ce tine de ''chimia'' aceea imediata, pe principiul ''te plac sau nu''. Merita incercat.
Depinde insa de felul in care esti imbracat, cat de ingrijit esti, daca privesti persoana in ochi, ce limbaj al corpului adopti… apoi CUVINTELE! E dificil si poate parea cliseica aproape orice abordare. Nu ar strica un pic de imaginatie folosita inteligent, fara sa pari obraznic/arogant/suspect.

| Alegeo a răspuns:

Buna! Eu sunt fata si sincer mi s-a mai intamplat, dar majoritatea persoanelor care fac asta nu par prea intregi la minte ca sa spun asa? probabil nu a fost niciunul care sa imi atraga atentia si sa mi ofere incredere. Cred ca totul depinde de tine... daca esti un baiat dragut si ii atragi atentia acelei persoane, nu e nimic rau...totul depinde de locul, modul in care te adresezi si persoana potrivita, zic eu.

| Personna explică (pentru Alegeo):

Intr-adevar, depinde foarte mult si cat de compatibile pot fi doua persoane, chiar daca o conversatie decurge bine.
Insa, spre deosebire de strainatate, am observat ca la noi unele femei ignora chiar si din reflex abordari de genul (probabil din cauza unor experiente neplacute), indiferent de cat de civilizate par. Probabil din aceasta cauza, nici barbatii cu bun simt nu sunt atat de determinati sa incerce.