| DanaNicoara a întrebat:

Hello! Am avut un contact sexual protejat, dar după 2 minute am observat că prezervativul era rupt si ne-am oprit. Eram în perioada fertila, însă ejacularea nu a avut loc. După 6 ore de la contact am luat Escapelle. Există vreun risc de sarcină?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel putin d.p.d.v. teoretic se poate aprecia ca in primul rand NU poate exista nici macar posibilitatea sa se forma o sarcina din moment ce NU s-a produs ejacularea spermei in vagin si de asemenea in conditiile prezentate chiar si probabilitatea de a se putea forma o sarcina este exclusa in proportie depeste 95%, fiindca aceasta este eficacitatea pastilei contraceptive in cazul in care a fost administrata in primele 24 de ore de dupa ''accident''. Multa sanatate! Astfel ca in proportie de peste 99% este exclusa posibilitatea de a se forma o sarcina accidentala, nedorita. Multa sanatate!

| DanaNicoara explică (pentru corbulalbrosu):

Pilula contraceptiva și-a făcut efectul chiar daca eram în ziua ovulației?

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu exista risc de sarcina.