| MagdaIrimie124 a întrebat:

Hello. Am o nelămurire.
Am un ciclu destul de regulat, 28 de zile, cu abateri de +/- 1/2 zile mai devreme sau dupa. săptămâna aceasta am inceput perioada fertila(am și acel mucus specific) de luni, poimâine ar trebui sa fie ziua ovulatiei.dar astăzi mi am făcut testul de ovulație și este negativ. știe cineva de ce?

1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Testul de ovulatie da un rezultat pozitiv cu 24, maxim 48 de ore inainte, deci va afisa un rezultat pozitiv strict in ziua ovulatiei si maxim in ziua anterioara.
Nu cu doua zile sau 3 zile inainte, sau cu cu o zi dupa, ci doar in acel interval de 2 zile care cuprinde fix ziua ovulatiei si ziua anterioara acesteia.

Deoarece ciclul tau variaza cu o zi sau doua, dupa cum spui, evident ca si ziua ovulatiei va oscila cu acelasi numar de zile, deci ceea ce poti sa faci este sa repeti testul de ovulatie in toata perioada considerata fertila, pana cand acesta va afisa un rezultat pozitiv.Este adevarat ca acea zi este si cea mai fertila, dar poti obtine o sarcina si in cele 4 zile anterioare, plus in ziua imediat urmatoare.

Numai bine!