| Alexyne a întrebat:

Hello, de 2 luni nu mai am menstruatie, ultima mi-a venit pe 18 decembrie si s-a terminat pe 26, iar de atunci pauza. Am menstruatie neregulata dar niciodata nu s-a intamplat sa intarzie atat de mult, urmeaza sa imi fac un test de sarcina cu toate ca nu am simptome dar vreau sa fiu sigura si nu ar fi o problema daca ies 2 liniute din contra chiar si eu si sotul incercam de 1 an si ceva sa avem un bebe..simptome nu prea am, doar ma deranjeaza unele mirosuri, greturi sau clasicele simptome nu si-au facut prezenta...voi credeti ca e sarcina sau o dereglare hormonala? Vi s-a mai intamplat asa ceva?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai afirmat ca : ''Am menstruatie neregulata dar nciodata nu s-a intamplat sa intarzie atat de mult,..."" bineinteles ca exista si posibilitatea chiar foarte mare, ca de fapt sa fie vorba de o dereglare mai grava, mai severa a activitatii hormonale ceea ce a provocat prelungire ciclului menstrual care in unele cazuri poate sa ajunga chiar si la 5-6 luni. Fiindca in cazul ciclurilor menstruale de tip neregulat, este la fel de posibil ca ovulatia sa se produca foarte devreme uneori in zilele situate imediat dupa terminarea menstruatie formarea sarcinii poate sa devina posibila mai ales in cazul in care ati intretinut mereu sex neprotejat care de regula s-a finalizat cu ejacularea spermei in vagin. Fiindca simptomele de sarcina, reale/adevarate pot sa se produca insa doar in cazul anumitor femei si de obicei numai dupa ce sarcina a trecut de a 7-8-a saptamana, existenta sarcinii poate sa treaca neobsevata in primul trimestru. Esti in situatia in care poti sa afli in mod cert si sigur care este situatia reala in cazul tau numai daca vei efectua un test de sarcina al carui rezultat in acest moment este 100% valida, valabila si corecta. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Ar fi mai bine să mergi la un control. Analizele de laborator îți vor indica dacă ești sau nu însărcinată.

| Magda20 a răspuns:

Poți face un test să vezi dacă ești sau nu însărcinată, iar dacă nu ești, du-te la un control la doctor să vezi care e problema.