| DeeaElenaaaa a întrebat:

Hello, hello! As avea o intrebare mamicilor! Ideea este ca am nascut acum doua luni si jumatate, ciclul menstrual a revenit 3 zile prin 21 sau 25 august (nu reusesc sa-mi aduc aminte exact), luna asta nu mi-a venit deloc, poate sa fie o dereglare sau sa-mi intarzie, sau eventual sa nu-mi mai vina o vreme? Am avut contact sexual neprotejat dar nu s-a intamplat nimic sa ejaculeze in vagin sau ceva.Ce spuneti?

6 răspunsuri:
| Stegman a răspuns:

Du te la un control urgent.

| DeeaElenaaaa explică (pentru Stegman):

Nu am fost in perioada fertila..si am auzit de la medici ca poate sa nu mi vina o vreme din cauza alaptarii

| Stegman a răspuns (pentru DeeaElenaaaa):

Perioada fertila poate fi oricand dupa o nastere. Chiar daca nu iti vine ciclu tot esti fertila. Eu nu cred ca a fost vorba de ciclu menstrual, ci de lohii. Cat timp au tinut lohia la tine? In mod normal tine 6 saptamani si dula 2 saptamani mai exista o mica sangerare normala, care tu ai considerat ca e ciclu. Ciclu iti poate lipsi chiar si 2 ani dupa ciclu menstrual. Asa ca de asta am spus sa te duci la control, oricum e obligatoriu controlul dupa 6 saptamani de la nastere. Si insarcinata poti ramane oricand chiar dupa prima zi cand ai nascut. Sanatate.

| DeeaElenaaaa explică (pentru Stegman):

Lohiile au tinut 3 saptamani imediat dupa 3 zile a apărut o snagerare ca si ciclul menstrual a durat 3 zile..am fost la controlul de 6 saptamani si totul a fost in regula

| aicaramba a răspuns (pentru DeeaElenaaaa):

Sotia mea are 1 an si 10 luni de cand nu i-a venit, si in toata perioada asta a alaptat si inca alapteaza, si ia cerazet de 10 luni

| DeeaElenaaaa explică (pentru aicaramba):

Ce este cerazet?