| dulcikata17 a întrebat:

Hello! I s-a mai întâmplat cuiva sau stiti daca in timpul luării anticonceptionalelor e mai greu sa ajungi la orgasm? Am citit pe prospect ca scade libidoul

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece hormonii din pastila AC inhiba functionarea ovarelor si din acest motiv nu se produce ovulatia, in organismul femeii se reduce semnificativ si producerea hormonilor esentiali feminini, estrogenul si progesteronul si astfel este influentat atat ciclul menstrual cat si functia de reproducere. Avand in vedere acest lucru, se obsearva producerea schimbarilor majore ale activitatii hormonale din organism.
In plus, daca se folosesc regulat si pe termen indelungat, atunci pastilele AC orale (hormonale) provoaca un declin in producerea cantitatii de testosteron existent in organismul femeii (hormonul masculin) ceea ce afecteaza sexualitatea deoarece este blocat si si scade foarte mult cantitatea de testosteron. Acest lucru reduce nivelul pasiunii si scade de regula destul de mult posibilitatea de a ajunge/avea stare de orgasm. Folosirea pastilelor AC pe un timp îndelungat in unele cazuri ar putea produce o schimbare a nivelului libidoului chiar ireversibila si femeia respectiva in viitor pute fi mai putin pasionate /dornica de aintretine acte sexuale. Multa sanatate!

| Donsavas a răspuns:

Da,îngreuneaza dar doar când le iei

| dulcikata17 explică (pentru Donsavas):

Le iau pentru protectie. dupa terminarea studiilor (liceul)vreau sa încetez în a le lua

| Donsavas a răspuns (pentru dulcikata17):

Te vei deregla hormonal doar pentru ca nu poți sa te abții? Esti la liceu, deci esti Înca in dezvoltare

| dulcikata17 explică (pentru Donsavas):

Le iau pentru reglare dar au rol si de protecție

| Paul754880338 a răspuns:

Ar mai fi un aspect. Libidoul sau durata actului sexual de la preludiu la orgasm depinde de : ziua din calendar in raport cu ciclu menstrual, de faza lunii ( mai facil pare totul cand e luna plina ), de alimentatia din orele precedente actului, de buchetul de flori, cina sau valoarea soaptelor ( mesajelor ) din ziua precedenta serii cu pricina, de mirosul parfumului si a asternuturilor, de siguranta zilei de maine pe care ti-o ofera partenerul, de...