| XxRoxRoxyxX a întrebat:

Hello pe 16 noiembrie am trecut printr-o operatie de chist ovarian(laparoscopic) duminica am facut dragoste cu iubtul si si-a dat drumul in mine, ultima menstruatie am avut-o pe 12 si m-a tinut pana pe 19, am un ciclu menstual regulat dar nu stiu exact daca eram in perioada fertila deoarece nu calculez zilele. Se poate prinde sarcina daca a trecut doar o luna si ceva de la operatie, pe net nu am gasit mare lucru dar am o varsta si imi doresc enorm sa fiu mama, pentru ca deja am avut in trecut o pierdere din cauza unui accident de masina. Ce posibilitati sunt?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Ce vârstă ai? Sarcină usoară, si multă sănătate.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu erai in perioada fertila!
Ovulatia se produce la mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale, iar perioada fertila incepoe cu 3 zile inainte si tine 3 zile dupa aceea.
Deci, nu rata ovulatia urmatoare daca iti doresti copilasi!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca sexul a fost intretinut in ziua de Duminica 25 decembrie inseamna ca s-a produs in a 14 zi a ciclului menstrual care in cazul unui ciclu normal/standard de 28 de zile si mai ales si unul REGULAT (conform afirmatiei tale), ar reprezenta ziua de producere a OVULULUI, adica ziua cu fertilitate maxima. Producerea ovulului in actualul ciclu menstrual este perfect posibil si/sau plauzibil sa se intample, din moment ce ovulatia s-a produs si in ciclul menstrual anterior, deoarece doar intr-o astfel de situatie se putea produce ultima menstruatie. Prin operatia efectuata a fost indepartat un chist, sau mai multe, insa acest lucru nu a afectat capacitatea ovarului de a produce un OVUL VIABIL in acest NOU ciclu menstrual. In consecinta formarea unei sarcini devine perfect posibila insa doar daca se indeplineste conditia obligatorie ca ciclul tau menstrual sa aiba minim 28 de zile. Ar fi bine ca ciclul sa fie chiar mai lung, cu minim 1-2 zile, pentru ca exista posibilitatea ca sexul sa nu se fi produs prea tarziu adica la o zi dupa ovulatie cand deja ovul (care este viabil doar 12-16 ore, rar 24) putea sa-si fi pierdut deja viabilitatea. Multa sanatate! Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da se poate prinde.