| Lilulilu123 a întrebat:

Hello. Sunt noua pe aici si ma confrunt cu o problema.
Am nevoie de sfaturile voastre pentru ca simt ca innebunesc.
Am sa va spun pe scurt povestea mea. Acum 6 ani si ceva am rupt relatia cu un tip ( il voi numi R. ) cu care am stat 1 an jumatate. ii placea sa-si cheltuie banii pe nimicuri, era destul de violent si ma jignea foarte mult atat pe mine cat si familia si prietenii, incerca sa ma faca sa renunt la scoala ( bine ca nu l-am ascultat ), ma insela,ma ameninta ca se sinucide daca ma despart de el. Intre timp m-am despartit de R. si am cunoscut un alt baiat( il voi numi M. ) foarte dragut, romantic si alaturi de el simteam ceva foarte special. Tot timpul ma astepta in fata liceului si -mi aducea flori, prajituri, cadouri, etc. Era ceva de vis love struck.. dar relatia asta a durat foarte putin sad mai putin de 2 luni pentru ca R. a aflat ca sunt fericita si le-a spus parintilor mei despre M. Parintii mei il placeau pe R. pentru ca era un tip muncitor dar nu le pasa ca fata lor e nefericita alaturi de el si nu-i stiau adevarata fata sad Si m-au obligat sa ma despart de M. pe motiv ca e tigan (era brunetel dar nu era tigan ) mi-au confiscat telefonul si l-au pus pe R. sa ma urmareasca prin oras sa vada daca ma mai intalnesc cu M. Ma durea sufletul sa renunt la M. simteam ca el e tot ce-mi doresc. Ca de obicei M. astepta in fata liceului dar trebuia sa renunt la el, l-am vazut cu un buchet de trandafiri dar cu lacrimi in ochi l-am ignorat si am fugit. M-am intors si l-am vazut aruncand buchetul si calcandu-l in picioare si a inceput sa alerge dupa mine si m-a implorat sa nu-l parasesc sad Ba chiar a inceput sa planga dar nu puteam. R. m-a amenintat ca il va bate si parintii mei nu-l acceptau asa ca l-am parasit sad M. a plecat din oras si timp de 1 an si ceva nu l-am mai vazut. Nu-l puteam uita sad M-am impacat cu R. la insistentele lui si ale parintilor. Impacarea nu a durat foarte mult fiindca deja a inceput sa-mi vorbeasca urat si sa ma bata. Le-am spus parintilor dar nu m-au crezut si mi-au spus ca sunt o mincinoasa si spun asta pentru ca vreau sa ma impac cu M. La scurt timp R. a reusit sa ma bage in spital, am stat 3 saptamani in spital din cauza lui sad apoi la o saptamana s-a despartit de mine si a dat numarul meu de telefon la tot orasul sad Apoi am cunoscut un alt baiat pe care il voi numi A. Era un baiat dragut dar parea foarte retras, am devenit foarte buni prieteni si dupa 4 luni de prietenie am devenit iubiti. R. a aflat si a incercat sa ne desparta dar nu a reusit pentru ca parintii mei si-au dat seama ca e un nenorocit.Si R.a inceput sa imprastie tot felul de vorbe despre mine, ma ameninta ca se sinucide dar am mers mai departe si l-am ignorat. A vazut ca nu mai vreau sa fiu cu el si s-a combinat cu prima care i-a iesit in cale. Am continuat relatia cu A. dar la cateva luni,A. devenise tot mai rece, distant si a hotarat sa luam o pauza sad Cat timp eram in pauza, am aflat de la niste prietene ca A. era intr-o relatie cu alta fata. Am vorbit cu el si a negat dar l-a scurt timp m-a sunat prietena lui si mi-a spus ca ea nu stia de mine si ca este intr-o relatie de 1 luna cu el si ca se va desparte de A. pentru ca e un nesimtit. La scurt timp, m-am impacat cu A. Totul a fost frumos timp de 1 an si ceva ( cel putin asa stiu eu ).Intre timp, M. s-a intors in oras si a fost extrem de dezamagit cand a aflat totul. Sentimentele mele pentru M. nu mai erau atat de puternice dar M.a continuat sa -mi fie aproape si ma ajuta tot timpul cand aveam nevoie de ajutor. Imi spunea ca sunt surioara lui mica si pitica crying Relatia mea cu A. mergea bine chiar daca el era rece si distant. Timpul a trecut si A. a crezut ca e ok sa ma supuna unor teste sa vada daca il iubesc si s-a combinat cu o fata.Si asta am aflat tot de la o buna prietena. A. a recunoscut si l-a scurt timp s-a despartit de acea fata. L-am iertat sad si mi-a promis ca nu va mai face asta dar tot timpul se ferea de mine cand vorbea la telefon sau cand primea mesaje pe facebook. Am trecut cu vederea totul. Timpul a trecut, i-am cunoscut parintii, mi-a cunoscut parintii si in august 2015 am facut 5 ani de relatie si nu pot sa neg ca nu am avut momente frumoase si ca nu mi-a fost aproape. De 1 an si ceva ne-am mutat impreuna.El e tot asa de rece uneori, nu-i place sa se plimbe, nu sta foarte mult cu mine, nu vrea sa vorbim despe orice. Il iubesc pe A. si am trecut cu vederea toate toanele lui, am trecut cu vederea si faptul ca tipa la mine si ca arunca cu ce gaseste dupa mine. Nu pot renunta la el dar M. e prezent in visele mele, il visez tot timpul sad Il visez ca ma ia de mana si ma saruta, il visez ca fiind sotul meu, etc sad Inca tin legatura cu M. dar ca cei mai buni prieteni ( frate si sora ) stam in acelasi oras dar ne vedem foarte rar si cateodata mai vorbim la telefon si raman socata cand imi spune ca m-a visat si mai socant de atat este faptul ca avem aceleasi vise.el imi spune ce viseaza dar eu nu -i spun.Ce inseamna asta? De ce avem aceleasi vise? Recent m-am intalnit cu M. in oras si inima a inceput sa-mi bata foarte tare. sad Il iubesc pe A. dar nu stiu ce simt pentru M. Eu stiu ca M. inca ma iubeste dar eu nu stiu ce simt pentru el. Ce sa fac? Simt ca o iau razna. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi?

P.S. Imi cer scuze ca am scris atat de mult si pentru eventualele greseli happy :*

16 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

O adevarata telenovela. Nu stiu cati ani ai, nu stiu cum de parintii tai te obligau sa stai cu cineva. din toata povestea, M este singurul care te-a respectat si tratat asa cum trebuie, dar tu ai iubit exact opusul. Poate ca trecandu-le cu vederea atat de multe celorlalti, cat si lui A acum, iti da impresia ca il iubesti dar poate ca e doar o obisnuinta. Zic sa iei o pauza momentan, sa continui relatia cu M ca si amici si vedeti ce se intampla pe parcurs. Nu te mai grabi in decizii si nu mai accepta orice. Ai putina demnitate si nu te mai lasa calcata in picioare!

| Lilulilu123 explică (pentru IsabelaIssa):

Am 22 de ani. Parintii mei il placeau pe R. pentru ca era un tip harnic si vorbaret dar nu stiau cum se comporta cu mine si ma faceau mincinoasa atunci cand le spuneam. Am luat decizii proaste si regret dar e prea tarziu. Stiu ca M. inca asteapta ca eu sa ma intorc la el dar mi-e teama ca voi gresi din nou si astazi am aflat ca are o iubita. Multumesc pentru raspunsul tau! happy

| Mayar a răspuns:

La cheltuit banii, deja imi parea a viitor boschetar, dar violent?! Sa renunti la scoala?! Te insela?! Cum de s.a ajuns pana acolo? Sunt putin socata. Scumpa mea, data viitoare gandeste mai mult si mai bine inainte sa faci pe cineva partenerul tau. Ca e pacat de frumusetea si tineretea ta... Ce puternica esti ca ai rezistat!
M e un adevarat print! Sa te astepte la scoala?! Tot felul de atentii?! Asta e Fat-Frumos modern! Ma bucur mult ca dupa atata suferinta ai gasit pe cineva atat de incredibil. Eu acum scriu aici pe cum citesc, cred ca e mai bine asa.
Vai....si nu i.ai dat nicio explicatie la M? Cred ca puteai macar o explicatie,,,, tu iti dai seama cum l.ai sfasiat? sad Trebuia sa faci ceva scenariu in care parintii tai sa vada adevarata fata a lui R, gen,_,,,, sa creada ca sunt plecat si el sa dea cu bata.n balta fix cand vin ei, sau chestii de pe internet cu el, etc. Saracul M!
Mai, dar A asta e si el un prapadit. Ce teste? Mai nou asa numeste el inselatoria, tarfa masculina ce e! Nu trebuia sa mai stai de cand te.a inselat prima data! Asta nu e normal sa se fereasca de tine cand vorbea cu alte persoane! A arunca in tine?! Vezi ca deja e R in devenire!
Deci esti luda! Cum poti sa stai cu A?! Asta e viitorul tata al copiiilor tai? Sa vada cum le loveste mama si eventual si pe ei? Tu n.ai ce face?! Vrei sa ajubga si asta sa te bage in spital ca sa iti dai seama ca trebuie sa te desparti de el? Cum de mai si intrebi?! Desparte te de A si fi impreuna cu M. Adica serios, tu ce aveai de gand? Sa stai cu nenorocitul ala? Ia da.i papucii si fugi in brate la M! Nu mai sta pe ganduri, ca nenorocesti 3 destine minim -al tau,al copilului/copiilor, care o sa fie si ei la un moment dat, si a lui M! Vai, ca as merge eu sa te despart de A si sa te arunc in brate la M, dar nu prea am cum... Deci nu mai sta pe ganduri!

| Lilulilu123 explică (pentru Mayar):

Raspunsul tau m-a facut sa plang crying. Am vorbit astazi cu M. si mi-a spus ca are o iubita! Dintr-o data m-a luat un sentiment ciudat ..Sunt atat de confuza!sad Multumesc mult ca ti-ai luat din timpul tau sa-mi scrii atat de mult love struck

| Mayar a răspuns (pentru Lilulilu123):

Whaaaaa!?!?!?! :O Noh, stii ceva? 1 Nu ma intereseaza, tu te scapi de nenorocitul de A! Si poate intre timp se mai schimba situatia cu M, sau cunosti un M 'junior' big grin Dar scapa de A, pentru Dumnezeu!

| Lawliet14 a răspuns (pentru Lilulilu123):

Poate ca n-are iubita si te minte. O fi dezamagit si mai vrea sa te faca si geloasa...

| Lilulilu123 explică (pentru Lawliet14):

Offf,nu stiu ce sa mai cred.

| Lilulilu123 explică (pentru Mayar):

Am incercat sa-ti trimit un mesaj dar nu pot happy Imi zice ca nu accepti mesaje! Eu nu vreau un M junior laughing M-ai facut sa zambesc la faza asta.

| Mayar a răspuns (pentru Lilulilu123):

Ciau, accept, numai ca probabil ca nu ai inca statutul de senior si atunci nu poti trimite mesaje. Dar nu dureaza mult pana o sa il ai. Deci nu ma refeream la un copil cand am zis "M junior", ci la unul care i.ar semana - sa fie tot super ok si de treaba. Dar nu mai sta cu A! Ca ma duc eu si il bat de nu ii dai papucii!

| Lawliet14 a răspuns (pentru Mayar):

Mda

| Aasdfghj a răspuns:

Sincer, imi pare tare rau pentru relatia cu batai. Ai facut greseli. Nu trebuia sa renunti la M si nici sa te combini cu A. Parerea mea e ca trebuie sa te gandesti bine daca ai vrea ca A sa-ti fie alaturi toata viata. Dupa cate spui, il visezi pe M si iti doresti sa fie sotul tau. Eu nu cred ca mai ai ce cauta langa A. Eu zic ca cel mai bine este sa vorbesti cu M si sa lamuriti lucrurile. Spune-i despre visele tale, e important sa stie. Probabil el te iubeste si cred ca si tu pe el dar nu vrei sa vezi asta.
Am trecut prin asta si stiu ce zici.laughing

Ps. Daca vrei poti sa-mi trimiti mesaj, poate te pot ajuta.

| Lilulilu123 explică (pentru Aasdfghj):

Multumesc mult pentru raspuns! Nu-ti pot raspunde la mesaje pentru ca nu am adresa de e-mail activata. Dar da, se intampla sa avem aceleasi vise si Sunt socata surprise Stiu ca am facut greseli dar nu stiu ce sa fac acum.Am vorbit astazi cu M. si mi-a spus ca are o iubita! Dintr-o data am m-a luat un sentiment ciudat ..Sunt atat de confuza! sad

| redrosegirl a răspuns:

Wooow. O adevarata poveste de viata! Trebuia sa ramai cu M. si trebuia sa lupti pentru dragoste.
Cred ca M.a avut inima franta dar sigur te mai iubeste din moment ce inca mai tine legatura cu tine si sunt sigura ca si tu mai simti ceva pentru el. Aveti aceleasi vise? :O Sunt uimita! SUFLETE PERECHE! M pare sa fie baiatul perfect. Gandeste-te bine! Tu esti cea mai importanta si nu merita sa plangi. Multi pupici si sper sa iei cea mai buna decizie.
kiss kiss kiss

| Lilulilu123 explică (pentru redrosegirl):

Ce decizie sa mai iau? ca am facut numai greseli... Nu prea cred in suflete pereche.
Multumesc de raspuns. love struck

| Iyulia3712 a răspuns:

De ce sa fii cu A daca el devine tot mai rece pe zi ce trece? Nu trebuia sa ii suporti figurile si sa il parasesti de prima data. Prin urmare, M era cea mai buna alegere pentru tine. Pe R trebuia sa il denunti la politie si sa il faci sa infunde puscaria. Desparte-te de A care nu te iubeste, nu te-a iubit niciodata si care, dupa parerea mea si batut joc de tine in toti acesti 5 ani si du-te la M, cel pe care il iubesti, cel care te iubeste si cel care te va face într-un final, dupa atata suferinta, fericita!

| Lilulilu123 explică (pentru Iyulia3712):

Am facut multe greseli sad R. e bine mersi acum. Nu stiu de ce dar nu pot renunta la A. si astazi am aflat ca M.are o iubita. Simt ca mor. ma incearca un sentiment foarte ciudat.
Iti multumesc mult pentru raspunsul tau kiss