| AnnnaMarrria a întrebat:

Hello TPU.
Am o intrebare ce ma macina.
De 5 ani de cand mi-am inceput viata sexuala,nu am avut niciodata orgasm cu un partener, ci doar din masturbare.
Care poate fi cauza si solutia?

Răspuns Câştigător
| Paul754880338 a răspuns:

Cauzele ar putea fi inhibitia sau incopatibilitatea cu partenerul, iar solutia ar fi discutia cu partenerul (potrivit) despre necesitatile si particularitatile tale. Poate mai intai ar trebui sa iti afli tu astea, apoi sa clarifici care sunt cele mai importante. Cand spun asta ma gandesc la mediul in care se intampla, poate lumina sau intunericul, poate muzica sau putin alcool inainte, poate primele zile dupa ciclu esti mai " hot" sau poate nu ( asta tu ar trebui sa stii), poate un gest romantic te aprinde, sau ceva mai salbatic si spontan. Cauta raspunsurile in interiorul tau apoi discuta asta cu partenerul tau. Ai rabdare! Vei afla si raspunsurile cu siguranta. Succes!

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poate nu te starneste suficient preludiul sau o faci prea des si atunci nu mai e asa intens actul. Incearca sa-ti dai seama in ce ritm iti place, ce locuri si ghideaza-ti partenerul in felul ala, nu stiu ce sa zic.

| RAY a răspuns:

Eu personal cred ca exista o solutie pentru toate cat timp ai o gandire deschisa spre orice nou, cauza este faptul ca si a face sex este nevoie de cunoastere, cel ce poseda cunostinte va fi mereu in fata ignorantilor si daca iubi tau e ignorant e naspa, exista multe documentare, filme educationale porno
scrii asa pe google educational porno movie
https://www.buzzfeed.com/caseygueren/p-in-v-orgasm
https://kimanami.com/5-reasons-why-you-are-not-having-vaginal-orgasms/

Almost 80% of women don’t orgasm from penetrative sex

most-80-of-women-dont-orgasm-from-penetrative-sex

https://www.psychologytoday.com/......-statistic

Only 25 percent of women are consistently orgasmic during vaginal intercourse.

https://flo.health/......nal-orgasm

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Încearcă mai mult preludiu
Mulți oameni subestimă puterea unui preludiu bun. Actul de preludiu este deosebit de important pentru femei, deoarece ia o femeie mai mult timp pentru a ajunge la nivelul de excitare de care are nevoie pentru a realiza un orgasm.

Foreplay are scopuri fizice și emoționale. Ea pregătește mintea și trupul pentru sex. Atunci când se sărută, îmbrățișează și mănâncă, femeile se simt dorite, iar vaginul creează lubrifiere. Lubrifierea este esențială pentru un contact sexual confortabil și pentru un orgasm vaginal de succes.

Deși metodele de preludiu depind de partenerii într-o relație, educatorii sexuali sugerează masaje la umăr, sărutări și atingeri înainte de sex. De fapt, un studiu realizat în Journal of Sex Research a constatat că bărbații și femeile au nevoie de aproximativ 18 minute de preludiu înainte de sex.

2. Adăugați o anumită stimulare clitorală în timpul sexului vaginal
Clitorisul este o parte uimitoare a corpului feminin. Este acolo pentru a face ca femeile să se simtă bine și asta este asta. Este cea mai sensibilă parte erogenă a corpului unei femei. Stimularea acesteia poate pune în mișcare un răspuns fiziologic sexual.

Dacă doriți să creșteți șansele de a obține un orgasm vaginal, aveți nevoie de stimulare clitorală directă. Acest lucru se poate face fie cu o jucărie, o limbă sau cu degetele. Educatorii sexuali sugerează experimentarea cu diferite cantități de presiune și accidente vasculare cerebrale pentru a vedea ce funcționează pentru dvs.

La sfârșitul zilei, tu ești cel care știi cel mai bine corpul tău. Depinde de dvs. să vă educați partenerul cu privire la ceea ce vă stimulează să ajungeți la un orgasm.

3. Faceți câteva exerciții de gel pentru a consolida mușchii pelvian
Majoritatea oamenilor au auzit de Kegels. Dar ați știut că pot face mult mai mult decât să prevină scurgerile vezicii urinare? Femeile care au încercat acest exercițiu au descoperit că, pe lângă faptul că aveau un control mai bun asupra veziculelor lor, ei se confruntau, de asemenea, cu sex mai bun.

Puteți crește șansele de a obține orgasm vaginal prin întărirea mușchilor pelvieni. Din fericire, mușchii pelvieni pot fi întăriți prin a face Kegels. Ele pot tonifica și întări aceste mușchi, stimulând excitarea dumneavoastră. Ele pot provoca, de asemenea, o strângere mai strânsă în timpul actului sexual și contracții mai intense în timpul orgasmului, deoarece mai mult sânge este trimis în regiunea dvs. sub centură.

Mai mult, Kegels poate îmbunătăți circulația sângelui în vagin, să facă sex mai bine și să vă sporească încrederea sexuală. Sună ca ceva demn de încercat.

Poate orgasmul vaginal
4. Au orgasm inainte de sex
Există femei care spun că pot obține orgasm vaginal dacă au orgasmat înainte de actul sexual. Surprinzător, dar un truc care merită încercat.

În cuvintele lor, "simt că corpul mi-a" încălzit "și mi-a permis să am o senzație mai profundă și orgasme".

Odată ce ați încălzit și ați atins un orgasm, șansele de a obține cele care urmează pot crește cu siguranță.

5. Găsiți cea mai bună poziție pentru orgasmul vaginal
Cea mai bună poziție pentru orgasmul vaginal este cea care oferă stimulare maximă pentru clitoris sau pentru punctul G. Deși este diferit pentru toată lumea, educatorii sexuali recomandă să o facă "stil doggy". În acest fel, penisul va exercita o presiune asupra spotului G și vă va ajuta să ajungeți la un orgasm vaginal.

Dacă nu o faci pentru tine, poți încerca poziția "femeia de sus". Această poziție oferă cea mai bună stimulare a punctului G, având în vedere unghiul penisului. Mai mult, puteți controla cu ușurință ritmul, adâncimea și unghiul.

Poziția a treia pe care o puteți încerca este poziția "așezat". Puteți să vă așezați pe poala iubitului pentru a obține o penetrare profundă și o stimulare clitorică bună. Perk bonus: o multime de intimitate!

6. Comunicați cu partenerul dvs.
Da, Kegels vă poate întări podeaua pelviană. Pozițiile diferite pot oferi un unghi de penetrare bun. Foreplay vă poate ajuta să lubrifiați mai bine. Dar cum rămâne cu o comunicare deschisă cu partenerul tău?

O comunicare sinceră și simplă cu iubitul tău te poate face mult. Când sunteți deschis în dormitor, împărtășiți preferințele și pasiunile, opririle și fanteziile, șansele de a ajunge la creșterea orgasmului vaginal.

Trebuie să vorbiți unul cu celălalt pentru a afla ce vă place. În caz contrar, este un joc de ghicit care nu vă va ajuta să realizați altceva decât frustrarea. Ca un cuplu sexual, nu trebuie să rămânem la un lucru pe care ți-l găsim. Încercați să nu vă limitați și explorați sexualitatea umană.

O femeie care a obținut orgasm vaginal înainte
7. Găsiți tempo-ul perfect
Există un număr de tipi care se îndreaptă spre ritmul rapid pe care îl văd în filmele porno. Acest lucru nu face nimic pentru femeie, așa cum omul va ejacula înainte de a putea număra până la zece.

Deși nu există o singură "cale corectă" de a face sex, majoritatea oamenilor doresc o combinație de ritm rapid și lent. Bărbații ar trebui să înceapă cu mișcări lente, apoi să crească brusc viteza lor. Femeile trebuie să ajungă în sus și să încerce să controleze ritmul, profunzimea și unghiul. Ca un cuplu, ar trebui să schimbi rapid vitezele de la viteză la repede, apoi relaxați-vă pentru un minut și accelerați lucrurile din nou.

Lucrul cheie este să păstrăm experimentarea cu o grămadă de tehnici diferite

și aflați ce funcționează cel mai bine pentru viața sexuală.

8. Folosiți lubrifiant
Dacă doriți să adăugați ulei la roțile iubirii, utilizați lubrifianți. Lubrifianții pot adăuga umezeală, făcând senzațiile mai fluide și mai naturale.

După cum am menționat în textul de mai sus, lubrifierea este esențială pentru un contact sexual confortabil și pentru un orgasm vaginal de succes. Cu toate acestea, uneori o femeie ar putea avea probleme de lubrifiere datorită hormonilor, menopauzei, stresului sau sarcinii. În plus, mai mult de 30% dintre femei au raportat că suferă de uscăciune naturală.

Această sumă simplă, ieftină pentru viața sexuală vă poate ajuta să atingeți orgasmul vaginal. Indiferent de tipul de lubrifiant pe care îl decideți să îl utilizați, cel mai bine este să îl aplicați pe vârful degetelor și apoi pe zonele dorite. Poate fi o vulva, vagin, penis, anus sau jucărie sexuală.

9. Pregătiți-vă mintea
Toată lumea vrea să aibă un sex bun. Acest lucru necesită o mulțime de ingrediente cum ar fi lubrifiant, Kegels, stimularea clitorisului și comunicarea deschisă. Ingredientul lipsă este o minte relaxată.

Pentru a obține orgasmul vaginal, trebuie mai întâi să vă relaxați și să vă bucurați de acest proces. Permiteți-vă să experimentați pe deplin sexul și plăcerile sale. Renunță la orice sentiment de stres, vinovăție și judecăți.

De asemenea, este important să obțineți o odihnă suficientă, exerciții regulate și alimente potrivite.

Mai presus de toate, învață cum să-ți iubești corpul. Învață să te placi pe tine și pe toate curbele tale. Odată ce te accepți, vei începe să faci sex grozav și, sperăm, o mulțime de orgasme vaginale.

Nu are orgasm vaginal rău?
Dacă ați încercat toate trucurile și sfaturile menționate mai sus și încă nu ați reușit să atingeți orgasmul vaginal, știți că este perfect normal. Dacă ați acordat atenție articolului, știți că majoritatea femeilor au nevoie de stimulare clitorală directă pentru a experimenta orgasmul. Din păcate, clitorisul este situat în afara vaginului și este rar stimulat în timpul actului sexual.

Vânați-o cu privire la evoluția clitorisului și la localizarea acestuia sub joncțiunea de sus a buzelor vaginale. Nu aveți de ce să vă faceți griji, deoarece este o situație normală. Intercerul pur și simplu nu oferă suficientă stimulare clitorală directă pentru a vă face să vă treziți suficient pentru a ajunge la un orgasm vaginal.

La sfârșitul zilei, trebuie să ne amintim că orgasmul vaginal de sex feminin este doar unul dintre multe elemente importante pentru satisfacerea sexuală.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat sa n-am orgasm. Depinde de partenerul tau asta, daca nu stie ce sa faca si cum sa faca n-o sa ai orgasm. Am avut odata un partener care m-a adus repede la orgasm pentru ca stia ce sa faca si cum. Daca ai orgasm doar prin masturbare cauta-ti alt iubit. Sunt si barbati priceputi asa cum sunt si nepriceputi. Sau ii poti spune iubitului tau ce te aduce la orgasm. Daca nici asa nu poate, paraseste-l, ca nu sunteti compatibili.

| GirlOnline81 a răspuns:

In cazul tau, "secretul" orgasmului sta intr-un element simplu: comunicarea. E foarte important sa discuti cu partenerul, sa ii spui exact ce iti doresti ca el sa faca.

| AnnnaMarrria explică (pentru GirlOnline81):

I-am spus mereu. si niciodata nu iese asa cum imi doresc eu straight face
Poate cer prea mult laughing

| GirlOnline81 a răspuns (pentru AnnnaMarrria):

In cazul asta, pentru "problema ta" îmi vin in minte vreo doua chestii:
1. Ori săracul se străduiește degeaba - la modul ca in timp ce el depune efort, tu ești deja cu mintea la ce trebuie sa faci mâine - in cazul asta nici n-o sa te bucuri niciodată de ceea ce primesti, indiferent de câte mișcări à la Cirque du Soil executa sau cum le executa;
2. Sau bietul idiot nu pricepe ca atunci când tu ii spui sa te trântească de perete (= poate ca îți place mai hard), exact așa trebuie sa facă.

| AnnnaMarrria explică (pentru GirlOnline81):

As spune ca varianta a doua este mai potrivita decat prima laughing
Dar, cum as putea sa il fac sa inteleaga ca aia vreau, daca spunandu-i direct nu ține... cum?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru AnnnaMarrria):

Ii mai spui inca o data, clar si raspicat: ia-ma pe pereti, ia-ma... (pe unde vrei si iti place tie), dar nu ma lua cu d’astea de corazon.
Invata-l. Ajuta-l sa te cunoasca, asa cum te "cunosti" tu.

Răspuns utilizator avertizat
| DanyDav a răspuns:

Hmm, cauzele pot fi mai multe si nu ai dat suficiente detalii pentru a putea trage o concluzie.
Ar trebui sa mai clarifici niste aspecte;
In momentul in care te masturbezi si ajungi la orgasm, ce fantezii ai, ce iti imaginezi?
Ai fantezii de sex in grup sau cu fete, cu baieti, cu un baiat, daca e cu un baiat, acel baiat din imaginatia ta se aseamana cu iubitul tau?
Cum iti imaginezi ca faceti sex, asa cum o faceti voi sau ai fantezii diferite?
Uite spre exemplu si noi avem ceva probleme la acest capitot.
Eu unul nu pot ajunge la orgasm, inaintea partenerei, pur si simplu sunt excitat in erectie dar nu pot atinge punctul ala inaltator pana nu o vad pe ea ca e satisfacuta ca se topeste de placere, si in momentele acelea sunt dipus sa fac orice i- ar place numai sa o vad satisfacuta.
In schimb din ce am vazut la iubita mea se simte mult mai bine si are orgasme mai puternice atunci cand o facem in grup,( am facut-o in 3 doua fete si eu si inca un baiat si ea) si mai ales cand a mai fost inca un baiat, ea are tendinta sa conduca in pat, si cumva sa isi cam umileasca partenerul. Nu ma deranjaza asta din moment ce o vad satisfacuta.
Cand suntem doar noi doi cel mai ales folosim si ceva jucarii, nu ca nu as fi eu suficient de dotat, ca aproape nici nu i-o pot baga pe toata, dar am vazut ca asa-i place mai ales sa isi stimuleze si lindicutul in timp ce o penetrez.
Acum depinde in ce situatie esti tu, da mai multe detalii sa ne facem o idee poate iti putem sugera ceva potrivit pentru tine.
Succes.

| RalucaGinecolog a răspuns:

Te astept pe pagina mea sa discutam, pot sa iti ofer niste sfaturi daca doresti

| doctorandus a răspuns (pentru RalucaGinecolog):

"Idealul erotic modern: barbatul si femeia, imbratisati sexual in mod iubitor, experimenteaza simultan orgasmul prin contact al organelor genitale. Acesta este un mit psihiatrico-sexual folositor pentru a starni sentimente de inadecvare sexuala si de inferioritate personala. Este, de asemenea, o mare sursa de `pacienti psihiatrici`." Thomas Szasz, The Second Sin.