| iarin a întrebat:

HELP! Am mare nevoie de ajutor! Trebuie sa fac un traseu turistic si nu stiu atractiile turistice din zonele respective si nici ordine in care sa le pun sad. Mergem cu masina si am vrea sa trecem prin piatra-neamti, Brasov, targu mures, transfagarasana, alba Iulia, sibiu, gura humorului, noi plecam din jud botosani. Va rog daca stiti obective turistice din aceste zone va rog sa-mi lasa-ti mesaj. Scuzati categoria dar e cea mai accesata :d! :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca nu faci treseul in ordinea scrisa. Dar, pe sarite, iata cite ceva:
Tranfăgărășanul, e un traseu unic in frumusetea sa. Nu iti mai trebuie altceva.
In Sibiu, numai pentru zona centrala a orasului iti trebuiesc 2 zile. Dar daca mai aveti timp, nu ratati Muzeul Astra (muzeul satului).
In Brasov, zona istorica (centru) cu Biserica neagra in primul rind. Nici Poiana Brasov nu e de ocolit.
In Tg, Mures, Palatul Culturii. Cetatea este in renovare si nu e mare lucru de vazut.
In Piatra Neamt, nu stiu, dar la Tg. Neamt este Cetatea Neamtului si in apropiere Humulesti, cu casa memoriala Ion Creanga.
In Alba Iulia, Cetatea, evident.
In Gura Humorului, practic nu aveti ce vedea, dar manastirea Voronet e foarte aproape (ca si la marginea orasului).

Incerc sa-ti pun in ordine traseul:
Locul vostru - Piatra Neamt (sau Tg. Neamt) - Brasov - Sibiu - Alba Iulia - Tg. Mures - Gura Humorului - acasa.
Poate intre Brasov si Sibiu sa includeti Transfagarasanul si, ori faceti dus-intors, ori va intoarceti pe Valea Oltului pina la Sibiu. Valea Oltului este superba.
Depinde cit timp aveti.

| iarin explică (pentru anonim_4396):

Buna! Dispunem de 14 zile si de 1200lei la benzina cu un consum de 7, 5 la suta. Sunt atatea locuri frumoase in tara asca ca nici nu stim unde sa mergem. Multumesc frumos pentru informatii. Stii ceva de sighisoara? Am inteles ca e frumos si sa merg pe acolo si sa nu mai trec prin targu mures

| anonim_4396 a răspuns (pentru iarin):

Da, Sighisoara este singura cetate locuita din Europa de est. Mai bine faceti Sighisoara decit Muresul. Este foarte frumoasa (zona cetatii, nu orasul nou). La consum benzina nu ma pricep. Drum bun!

| anonim_4396 a răspuns (pentru iarin):

Oricum din Piatra Neamt, prin Cheile Bicazzului, tot prin Tg, Mures ajungeti in Sighisoara. Dar nu mai faceti oprire.

| iarin explică (pentru anonim_4396):

Multumesc!