| Deuca6790 a întrebat:

HELP.
Pe 22 trebuie sa imi vină menstruatia.
Am acum ceva dureri de burta ca niste înțepături si sânii foarte tari si dureroși.
De revelion am avut act sexual, dar protejat.
Credeti ca e vorba de o sarcină?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DOAR DACA, ciclul tau menstrual este suficient de bine reglat, incat sa aiba mereu aceeasi lungime ca numar de zile fiindca numai in acest caz se poate stabili data/ziua in care urmeaza sa porneasca urmatoarea menstruatie, reiese ca actul sexual a fost intretinut in PERIOADA DE INFERTILITATE RELATIVA a ciclului menstrual. Se poate presupune ca in seara/noaptea de revelion ai fost imediat dupa ce s-a terminat menstruatia anterioara din moment ce a fost intretinut cu 22 de zile inainte de a se termina actualul ciclu menstrual. Este stabilit stiintific si medical faptul ca OVULATIA se produce intotdeauna cu FIX 14 zile inainte de ultima zi a ciclului, astfel ca scazand cele 14 zile din ultima zi a ciclului 21 Ianuarie rezulta ca OVULATIA s-a produs in data de 8 Ianuarie (21 Ian. - 14 zile = 8 Ian.) si astfel zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILA, adica singurele zile in care era posibil sa se formeze sarcina si asta se putea intampla numai daca ar fi ajuns sperma in vagin, s-au suprapus peste intervalul cuprins intre 4 si 9 Ianuarie. (4, 5, 6, 7 +8 + 9 Ianuarie)
In concluzie reiese ca formarea sarcini in conditiile respective a fost 100% IMPOSIBILA din 2 motive si anume :
-- Fiindca respectivul act sexual a fost protejat
-- Fiindca respectivul act sexual a fost intretinut intr-o zi 100% INFERTILA, in care NU se putea forma sarcina chiar si in situatia in care sperma ar fi fost ejaculata in vagin.
Si in plus datorita faptului ca : ''Am acum ceva dureri de burta ca niste înțepături, si sânii foarte tari si dureroși'' exista aceste semne care pot fi considerate ca reprezinta simptome premenstruale evidente, cat se poate de clare. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat ai avut sex protejat, cum crezi ca s-ar putea forma vreo sarcina?

| mihai69 a răspuns:

Teoretic, nu. Practic, numai tu poți să afli, făcând un simplu test.

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Sofer a răspuns:

Nici vorba de sarcina daca ai facut protejat.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la un ginecolog, iti va da anticonceptionale.

Răspuns utilizator avertizat
| Ely1234567 a răspuns:

Daca a fost protejat nu există șanse să fi insarcinata?