| anonim_4396 a întrebat:

Hey. Abia ce mi-am inceput viața sexuală, iar in urma ultimei epilari inghinale (am folosit lama si spuma de ras, iar pentru ca ma grăbeam am patit sa ma tai putin) am inceput sa am usturime in interiorul vaginului însoțită de mâncărime. De asemenea si in timpul actelor sexuale (care au avut loc neprotejat) simteam o durere, parca usturime, si mâncărime. Apoi, la o zi-doua-trei îmi spusese iubitul meu ca si pe el îl doare glandul penisului. L-am intrebat și a zis ca tot sub forma unei usturimi simte durerea și ca are și mâncărimi. Acum după câteva zile in care am simțit prima data, parca s-a mai ameliorat, in schimb îl luase pe el. Ma gandesc ca poate fi vorba despre vreo boala cu transmitere sexuală. Initial, când a apărut doar usturimea ma gândeam ca poate fi vorba de o inflamatie. Ce părere și sfaturi aveți voi? Va multumesc!

3 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Hello! Dacă te-ai tăiat în timpul epilatului, nu văd cum ai fi putut să te tai în interiorul vaginului.

Mai e o chestie care se întâmplă după primele contacte sexuale și se numește cistita lunii de miere. Practic e o infecție urinară cauzată de contacte sexuale multiple la intervale scurte de timp, dar și pentru că organele tale genitale trec pentru prima dată prin asta.

Totuși, posibil să nu fie vorba de asta ținând cont de faptul că și pe el îl deranjează ceva acolo jos.

Ținând cont de faptul că nu ați făcut sex protejat, ar fi ok să iei în calcul și varianta unei boli cu transmitere sexuală. De ce nu vreți să vă protejați pentru a evita toate aceste neplăceri? sad

Dacă nu trece, singura variantă ar fi să mergi la un control ginecologic.

| Violleta2022 a răspuns:

Hai sa invatam sa folosim termenii corecti, cand vorbim despre indepartarea parului de pe corp si despre vulva si vagin:

- Cu lama - te razi sau te barbieresti
- Epilatul - se poate face cu: crema epilatoare, cu ceara calda, ceara rece sau zahar cald, cu aparat epilator de smulgere a firului de par din radacina sau cu laser electric.

Deci, cei ai facut tu a fost un simplu ras cu lama si te-ai taiat pe vulva, nu pe vagin!
VAGINUL - este o cavitate (gaura) 100% in interiorul pelvisului tau, unde nu poti ajunge decat daca bagi degetele, penisul sau tamponul intern.

Atunci cand te razi/barbieresti ai toate sansele sa te iriti pentru ca ai taiat firul de par de la suprafata pielii invers sensului de crestere a firelor si de aceea te-ai iritat.
Rasul sau barbieritul se fac numai intr-un singur sens, de sus in jos!
Dezinfectarea pielii si pastrarea locului curat dupa barbierit este vitala, ca sa nu se irite radacinile firului de par si sa nu faci dermatita sau eczeme.
Daca baiatul s-a intepat in firele de par ramase dupa barbierit, se exlica de ce il ustura si pe el cucul.

Daca el sau tu a-ti mai avut si alte partide sexuale cu alti partneri, tot neprotejate, atunci sunt sanse foarte mari sa fii luat boli cu transmitere sexuala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la ginecolog. Este posibil sa fie candidoza vaginala(infectie cu o ciuperca), care se poate transmite sexual, dar pot fi si alte lucruri iar noi nu avem de unde sa stim.