| anonim_4396 a întrebat:

Hey!
Am 14 ani si de un an mi.a venit menstruatia (mi.a venit pe la 13 ani).
De atunci mi.a venit regulat ciclul, dar o singura data mi.a intarziat.
Mi.a venit regulat ultimele 6 luni (la 25 -26 de zile).
Pe la inceput ma tinea 5 zile si ultimele 6 luni doar 4 (primele doua erau mai abundente,a treia zi era,,ok", iar in a patra aveam doar cateva picaturi).
Ultima data mi.a venit in 26 septembrie. Si acum este 24 octombrie si nu mi.a venit.
Cam de o saptamana ma doare burta si putin sanii(sanii imi sunt putini umflati) si imi curge un lichid alb putin mai mult.
Sunt virgina, dar sunt foarte ingrijorata mai ales ca ma doare burta si sanii.
In ultimele 2 zile am fost foarte stresata si chiar si in continuare sunt.
Va rog sa ma ajutati!
Rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ar trebui sa manifesti/sa ai nici un motiv de ingrijorare din moment ce nu ai intretinut nici un fel de activitate de natura sexuala. La varsta ta si pana la maturitate, in organismul tau se vor produce frecvente modificari ale activitatii hormonale, care uneori uneori pot fi mai intense si se datoreaza pur si simplu dezvotarii tale fizice. Aceste dereglari ale activitatii hormonale pot sa influenteze desfasurarea ciclului menstrual si totodata si producerea substantei denumite prostaglandina care are un rol major in declansarea procesului menstrual. Faptul ca au aparut si se manifesta semnele care se pot asocia sau sunt specifice simptomelor premenstruale, denota faptul ca momentul de pornire a menstruatiei este iminenta. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| AnielAn a răspuns:

Tu pana la 18 ani te tot dezvolti, la inceput e normal sa ai asa, esti in crestere, durerile de sani si lichidul alb sunt absolut normale. Nu trebuie sa te ingrijorezi in privinta asta, ciclul inca ti se regleaza la un moment dat ti se va regla dar deocamdata probabil vei mai da de chestii din astea. Nu te speria si daca vrei mai multe informatii vorbeste cu mama ta sau cu o prietena apropiata.

| Roxana223 a răspuns (pentru AnielAn):

Da,dar ma tot,, injunghie prin burta", si asta ma cam sperie

| AnielAn a răspuns (pentru Roxana223):

Asta face parte tot din dezvoltarea ta, nu te speria incearca sa iti calmezi durerea sa ma rog junghiurile prin diferite metode : i-ati o pastila sau fa-ti un dus cald dar daca te chinuie asa tare incearca sa vorbesti cu mama ta ea va stii cel mai bine de ce ai nevoie