| Goldwynn a întrebat:

Hey, am 19 ani și vreau sa știu dacă pățesc ceva când fac **** de 2-3 ori la 2-3 zile și asta o fac o data la 1 săptămâna 2. Vreau sa știu dacă este bine sau nu și cum pot scapă de chestia asta, mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod sigur NU vor apare probleme, daca ne ghidam dupa rezultatele cercetarilor stiintifice, experimentelor medicale, a studiilor psihologice si psihoterapeutice, si le consideram ca fiind adevarate si corecte, atunci reiese ca masturbarea sau altfel spus autosatisfacerea sexuala reprezinta o activitate normala fara urmari negative, ba din contra chiar cu efecte benefice pentru echilibrarea activitatii hormonale din organism. Astfel ca se poate aprecia/considera ca masturbarea reprezinta o activitate prin care se urmareste si de fapt se reuseste sa se elibereze organismul de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala si adolescentina. Insa pe baza studiilor a reiesit ca multa lume aflata la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine paceri si satisfactii uneori datorita faptului ca lipseste partenerul de viata, sau in cazul in care sexul practicat este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea moderata de fapt produce efecte benefice asupra organismului, deci nu provoaca efecte adverse asa cum sustin anumite persoane neinstruite. Chiar din contra, masturbarea este considerata ca fiind benefica deoarece descarca/detensioneaza organismul de stresul hormonal aparut la varsta adolescentei in cazul ambelor sexe". Multa sanatate!

| Goldwynn explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc pentru răspuns. De exemplu in aceasta zi mi am frecat o de 3 ori și acum seara ultima oară a început sa ma doară penisul. Și m-am speriat cred ca numai am sperma laughing

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Cât timp te simți bine - e OK. Organismul îți va da semne când ai depășit măsura. Faci o pauză și gata. Nu e niciun pericol.

| Goldwynn explică (pentru mihai69):

Ok, mulțumesc